Son Dakika

YouTube Go uygulaması için beklenmedik karar

A A

09.05.2022 - 10:01

Bazı uygulamalar vardır ki misyonları geçici olarak bir eksiği gidermek, belli bir amaca hizmet etmektir. Bu nedenle de yaşamları, o eksikliğin çaresi bulunana kadardır ve vadeleri dolunca kaldırılıp bir kenara atılırlar, tıpkı YouTube Go’ya yapıldığı gibi.

YouTube Go uygulaması için beklenmedik karar

 

Google tarafından yapılan açıklamaya göre, görevini layıkıyla yerine getirdiği ancak artık daha fazla ihtiyaç kalmadığı düşünülen YouTube Go uygulaması, 2022 yılının Ağustos ayında ömrünü tamamlamış olacak. Hatırlanacağı üzere YouTube’nin “lite” versiyonu olarak 2016 yılında piyasaya sürülen bu uygulamanın en önemli özelliği, internet kalitesinin yeterli olmadığı ya da segment olarak en alt kategoride bulundukları için mütevazi bir donanımın bulunduğu telefonlarda YouTube deneyimini sorunsuz hale getirmektir.

Öte yandan kullanıcıların istedikleri videoları daha sonra izleyebilmeleri için “indirme” özelliğinin olması da bir o kadar önemli bir şeydi. Ancak teknolojinin ilerlemesi ve uygulamaların da geliştirilmesiyle birlikte YouTube Go’nun bu iki özelliğine artık ihtiyaç kalmadı.

Öyle ki gelen son güncellemeler ile birlikte klasik YouTube uygulaması zaten bir hayli verimli çalışır oldu. Ayrıca YouTube Premium özelliği sayesinde videoların indirilmesi veya arka fonda oynatılması da mümkün hale geldi. Hal böyle olunca da, en önemli iki özelliği anlamsızlaşan YouTube Go’ya da kapının önü gözüktü.

Konuya ilişkin açıklama yapan bir Google mühendisi, klasik YouTube’nin önümüzdeki günlerde yeni güncellemeler almaya devam edeceğini ve halen Go sürümünü kullanan kişilerin Ağustos ayına kadar klasik YouTube’a geçiş yapmaları gerektiğini söyledi.