YouTube Music önemli bir başarıya imza attı

YouTube Music önemli bir başarıya imza attı

YouTube Music önemli bir başarıya imza attı

Google’ın dijital müzik platformu YouTube Music 500 milyon indirmeyi aştı. İşte konunun detayları.

Google dijital müzik pazarına biraz geç girdi. Spotify’ın öncülük yaptığı bu pazara erken adım atan isimlerden birisi de Apple olmuştu. Apple kurduğu ekosistem sayesinde kısa sürede Spotify’a dişli bir rakip oldu.

Apple Music çıktığı anda milyonlarca aboneye ulaşmış ve sektörün zirvedeki isimlerinden biri olmuştu. Google ise bir süre çekimser kaldığı dijital müzik sektörüne 2018’de giriş yaptı.

Zaten pek çok kişi YouTube’u müzik dinlemek için kullanıyordu. Hatta uygulamanın arka planda sesleri çalamıyor olması bu yüzden sıklıkla eleştiriliyordu.

Bu durumu fırsata çeviren Google YouTube Music’i kullanıcıların beğenisine sundu.

YouTube Music’in türevi dijital müzik uygulamalarına göre en önemli özelliği YouTube’da yer alan konser kayıtlarından, coverlara kadar pek çok parçayı da kütüphanesine eklemesi.

Örneğin diğer müzik platformlarında coverlar ya da pek çok konser kaydı yer almıyor. YouTube Music’te ise YouTube’ta yer alan tüm müzik dosyalarına erişebiliyorsunuz.

Bu özelliği sayesinde rakiplerine önemli bir çalım atan Google şimdiden 500 milyon indirmeyi aşmış durumda. Elbette bu daha başlangıç diyebiliriz. Muhtemelen önümüzdeki dönemde Youtube’un Music platformu çok daha geniş kitlelere erişecektir.

Tabi ki şu sıralar dijital müzik sektöründeki iddialı isimlerin sayısının arttığı gerçeğini de inkar edemeyiz.