Youtube Shorts 100 ülkeye genişletiliyor

Youtube Shorts 100 ülkeye genişletiliyor

Youtube Shorts 100 ülkeye genişletiliyor

İçerik oluşturucular artık Youtube’un yeni kısa biçimli video deneyimi olan YouTube Shorts özelliğinden yararlanabilir. Özelliğin global olarak beta sürümü 13 Temmuz Salı günü yayınlandı ve artık kullanıcılar cep telefonlarından kısa videolar oluşturabilecekler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İlk olarak Eylül 2020’de duyurulan ve ardından 26 ülkede kullanıma sunulan Shorts özelliği Tiktok’a oldukça benziyor. Kısa videolar çekip yayınlamanıza yarayan özellik, Youtube’un TikTok’un elde ettiği başarıya verdiği bir yanıt diyebiliriz. Özellik deneme sürümlerinden sonra artık 100’den fazla ülkeye yayıldı.

Youtube Shorts özelliğinin ilham kaynağı Tiktok da kendi içinde bazı değişikliklere gidiyor. Temmuz ayının başında şirket, aylarca süren testlerin ardından tüm kullanıcılarına üç dakikaya kadar uzunlukta klipler kaydedeceği bir özellik sundu. 60 saniye sınırını kıran TikTok, amacının içerik oluşturuculara, özellikle yemek pişirme ve güzellik eğitimi yapanlar için daha fazla esneklik sağlamak olduğunu söyledi.

Tiktok’un piyasaya girmesiyle tüm kartlar yeniden dağıtıldı diyebiliriz. Sosyal medya platformları arasında kısa sürede sıyrılıp başarı elde eden platform çoğu konuda öncülük eder hale geldi. Youtube, Twitter, Instagram gibi en önde gelen sosyal medya platformları bile Tiktok’tan esinlenerek özellikler oluşturmaya başladılar. Youtube’un yeni özelliği de Tiktok’tan esinlenerek üretilen özellikler arasında yerini alıyor.