Son Dakika

Videoların denetiminde algoritmaya güveniyor

A A

19.03.2020 - 10:27 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Ecevit Bıktım

Youtube’un iş yükünün ağırlık kısmını insanlar değil yazılımsal algoritmalar üstlenecek.

Videoların denetiminde algoritmaya güveniyor

Youtube koronavirüse karşı şirket çalışanlarının bir çoğunu evden çalışmaya teşvik ediyor. Virüs o kadar tehlikeli bir halk aldı ki Amerika ve Avrupa’da bir çok firma home ofis olarak nitelendirilen evden çalışma sistemine dönüyor. Dünyaca ünlü sosyal medya aracı da bu metoda geçmeye hazırlanıyor. Youtube’un iş yükünün ağırlık kısmını insanlar değil yazılımsal algoritmalar üstlenecek.

Yakın zamanda şirket politikalarının da mevcut duruma göre farklılıklar göstermesi bekleniyor. Normal koşullarda herhangi bir materyal siteden kaldırılmadan önce çalışanlar tarafından gözden geçirilirdi. Youtube kurallarını ihlal etmeyen durumlarda video siteden kaldırılmazdı. Şimdi insanların yerini yazılımsal algoritmalar aldığından Youtube kurallarını ihlal etmeyen videoların dahi yanlışlıkla siteden kaldırılması sorunu yaşanabilir. Kaldırılan materyale itiraz süreci de daha uzun ve zahmetli bir hal alacaktır.

Geçtiğimiz ay içerisinde ünlü sosyal medya koronavirüs videolarında reklamlara yer verilmeyeceğini açıklayarak kullanıcılara bir darbe vurmuştu. Daha sonra bu kararı hafifletmiş olsa da hala bir çok videoda reklam gözükmüyor. Bu da video üreticilerini maddi zarara uğratıyor.

Youtube’dan konuya ilişkin resmi bir açıklama geldi. Açıklama da ” Bu durumun kullanıcılar ve video üreticileri için işleyiş konusunda bir aksaklık oluşturabileceğinin farkındayız. Ancak bunun YouTube çalışanları için en doğrusu olduğunu biliyoruz. Biz bu zorlu dönemde attığımız adımlarda sabır gösteren herkese teşekkür ediyoruz.” “Viral” haberler dünyanın dört bir yanında manşetlere girmeye başladığında, önümüzdeki haftalarda büyük olasılıkla değişimi hissedeceksiniz.” denildi.

Bakalım koronavirüs belası ünlü sosyal medya aracı YouTube’a neler kaybettirecek. Hatırlarsanız büyük teknoloji şirketleri, otomotiv devleri bu virüs yüzünden fabrikalarını kapatmaya, üretime ara vermeye mecbur kalmışlardı.