Zararlı Android uygulamaları silindi!

Zararlı Android uygulamaları silindi!

Zararlı Android uygulamaları silindi!

Google Play Store uygulama marketinde uzun zamandır bulunan 13 uygulama, virüslü Android uygulamaları oldukları gerekçesiyle Google tarafından silindi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 “Brain Test” adı verilen bir çeşit malware ağına destek olan uygulamalar, Android işletim sisteminin sağlıklı çalışmasına engel olacak türden yapımlardı. Söz konusu 13 uygulama oyunlardan oluşuyor. Bir kullanıcı olarak bu siz bu oyunları oynarken, uygulamanın içerisinde zararlı yazılım sizin bilginiz dışında bazı virüslü uygulamaları telefonunuza veya tabletinize indiriyor. Eğer cihazınızda “root” yetkisi aktifse bu uygulamalar çok daha tehlikeli olabiliyor.

Root yetkisi olan cihazlarda telefonu fabrika ayarlarına çevirseniz bile bu virüslerden kurtulamıyorsunuz. Her uygulama yüzlerce başka uygulamaya bağlı. Dolayısıyla tam bir liste çıkarmak mümkün değil. Ancak eğer aşağıdaki uygulamalardan biri cihazınızda yüklüyse, kesinlikle kaldırmalı ve telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmelisiniz.

4.5G'nin 4G'den farkı ne?

Listedeki uygulamalardan bazıları tek başlarına 500.000’den fazla indirilme sayısına sahip ve Google Play Store değerlendirmesinden 4.5 puan (5 üzerinden) almayı başarmış. İnternet paketlerinizin kotasını ve kişisel verilerinizi korumak için bu uygulamalardan acilen kurtulmalısınız.