Zoom güvenlik açıkları için yeni bir adım attı

Zoom güvenlik açıkları için yeni bir adım attı

Bundan 3-4 ay öncesine kadar Zoom uygulamasını bilen veya kullanan çok az sayıda insan vardır. Ancak salgını ile beraber insanların eve kapanması ve hem sevdikleri ile görüşmek için de hem de iş toplantıları için insanların görüntülü konuşma uygulaması ihtiyacı ile Zoom’un da bilinirliği ve kullanımlığını arttı.

Koronavirüs salgını olmasa heralde firmanın 10 senede ulaşamayacağı kullanıcı sayısına şu an ulaşmış durumda. Şirket de tabiki bu kadar kullanıcıyı beklemiyordu. Her ne kadar işlerine gelse de yoğun kullanım ve gerek korsanların gerek yazılım eksikliği kovalayanların hedefi haline geldi. Büyük açıklar ve güvenlik zaafiyeti olduğu belirlenen uygulama.

Zoom CEO’su Eric S. Yuan, “Uçtan uca şifrelenen iletişim platformları var. Güvenlik işlevleri kolay entegre edilebilir iletişim platformlar var. Kurumsal ölçekte iletişim platformları var. Ancak hiçbir platformun tüm bunları sunduğunu düşünmüyoruz. Zoom’un ortaya çıkarmaya çalıştığı şey, işte bu. Kullanıcılarımıza güvenlik, kullanım kolaylığı ve ölçeklenebilirliği tek noktadan sunabilmek. Bunun için ilk adımımız, doğru ekibi bir araya getirmek oldu. Keybase, derin şifreleme ve güvenlik deneyimini Zoom’a taşıyacak. Max ve ekibiyle bir araya geleceğimiz için çok heyecanlıyız. Böyle uyumlu bir güvenlik mühendisleri grubunu bünyemize katmak, güvenlik çalışmalarımızı geliştirdiğimiz 90 günlük planımızda önemli bir ilerleme sağlayacak” şeklinde konuştu.

Keybase.io Kurucu Ortağı ve Geliştiricisi Max Krohn ise, “Keybase, Zoom ekibine katılacağı için heyecan dolu! Ekibimiz güvenlik ve gizlilik konusunda tutkulu bir şekilde çalışıyor ve şifreleme uzmanlığımızı her gün yüz milyonlarca katılımcının yer aldığı bir platforma taşımak bizim için bir onurdur” ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere geçtiğimiz ay Zoom uygulamasını kullanan 530 binden civarında kullanıcının bilgisinin Dark Web’de satışa çıktığı ortaya çıkmıştı.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS