-15 dereceyi gördük!

-15 dereceyi gördük!

Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 15 dereceyle Kars'ta ölçüldü.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Orta Akdeniz alçak basınç sisteminin etkisi altına giren bölgedeki illerde soğuk hava ve don etkili oluyor.

Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Kars'ta 15, Erzurum ve Erzincan'da 12, Ağrı'da 10, Iğdır'da 9, Ardahan'da 8 derece olarak ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının ise sıfırın altında olmak üzere Erzincan'da 2, Erzurum'da 4, Ağrı'da 5, Kars ve Ardahan'da 6, Iğdır'da ise sıfır derece olması tahmin ediliyor.

Soğuk hava nedeniyle ev, iş yeri ve araçların camları buz tuttu, çatılarda buz sarkıtları oluştu. Belediye ekipleri, cadde, sokak ve kaldırımlarda buz ve karla mücadele çalışmalarını sürdürüyor.

Ağrı'da birçok vatandaş araçlarını sıcak oto yıkama hizmeti veren yerlerde ısıtıyor. Oto yıkamacı Erhan Yiğit, bir aracı 20 liraya yıkadıklarını belirterek, "Sıcak yıkamayla buzlanan kısımların buzları eritip araç temizliği yapıyoruz. Kışın zor olsa da para kazanıyoruz" dedi. Soğuk hava hayvan pazarlarını da olumsuz etkiledi. Eleşkirt ilçesinde hayvan satışı yapan Fikret Aslan, yaptığı açıklamada, soğuk hava nedeniyle sabahın erken saatlerinde hayvan pazarına geldiklerini, satıcıların öğle saatlerine kadar burada beklediğini ancak alıcı çıkmaması nedeniyle zor günler
yaşadıklarını kaydetti.

- Kar kalınlıkları

Kar kalınlıkları Ağrı'da 27, Erzurum'da 17, Iğdır'da 11, Ardahan'da 9, Kars'ta 8, Palandöken Kayak Merkezi'nde 65, Konaklı Kayak Merkezi'nde 81 ve Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 55 santimetre olarak ölçüldü.

Gece saatlerinde yoğun sis ve buzlanmanın görülebileceğini bildiren meteoroloji yetkilileri, vatandaşları buzlanma, don ve çığ olayına karşı uyardı. Kars'ta 9, Iğdır'da 10 köy yolu ulaşıma kapalı. Yolların açılması için ekipler çalışmalarını sürdürüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS