​Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Afrika ülkelerine FETÖ uyarısı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Afrika ülkelerine FETÖ uyarısı

​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenecek Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu açılış oturumunda konuştu. Batı ülkelerine yüklenen Erdoğan, Afrika ülkelerinin özgürlüğünü can ve kanla kazandığını söyledi. FETÖ ile mücadele konusunda da önemli mesajlar veren Erdoğan, Afrika ülkelerini de bu örgüte karşı uyardı.

Konuşmasından satır başları:


 Sınırların, mesafelerin anlamını yitirdiği bir süreçten geçiyoruz. Bu süreç adeta bir girdap gibi tüm ülkeleri içine alıyor. Küreselleşmeyi hayatımızın her alanında hissediyoruz. Örneğin; dünyanın en ücra köşesindeki bir hadiseden anında haberdar oluyoruz. Ülkeler ve kıtalararası ticaret hareketli. Küreselleşme, standartlaşmayı da beraberinde gerekiyor. Ama bazı batı ülkeleri tarafından yanlış anlaşıldığını da görüyoruz. Onlar bunu tek tipleşme olarak görüyorlar.


Batı'ya sert sözler


 Afrikalı kardeşlerimizin öncelikleri, toplumsal hassasiyetleri, kültür ve gelenekleri maalesef batı tarafından dikkate alınmıyor. Ben böyle bir küreselleşme anlayışını yeni bir sömürgecilik yöntemi, modern bir kölelik düzeni olarak görüyorum. Bu yeni modelde ellere va ayaklara vurulan prangalar, şimdi zihinlerimize vurulmak isteniyor. Siz bilmezsiniz, siz beceremezsiniz, siz bize tabi olmayı sürdürmek zorundasınız deniliyor. Oysa ki Türkiye ve Afrika'nın modern tarihi böyle bir sisteme itirazın tarihidir. Bizler ikinci sınıf insan olmaya itiraz ettik, yer yüzünün lanetlileri olmayacağımızı tüm dünyaya ilan ettik. Afrikalılar, Türkiyeli kardeşleri gibi özgürlüklerinin bedelini kanla, canla ödeyerek, dişleri ve tırnaklarıyla kazandılar. Mandela gibi cesaretli liderlerin tutumlarıyla bugünlere geldiler. 


Bu kazanımlarımızdan asla taviz vermeyiz. Yapıcı eleştirilere hatta en sert eleştirilere de açığız açık olmak zorundayız. Bize parmak gösterilmesini de kabul edemeyiz. Adeta bir mürebbiye edasıyla istikamet çizilmesini de kabul etmeyiz. Belli ülkelerin üretici konumda olduğu, diğerlerinin sadece tükettiği sistemi benimseyemeyiz.


Hem Afrika ülkelerinde çatışmaları körükleyecek hem de ceremesini çeken mağdurlara kapılarınızı kapatacaksınız. Şu an Batı'nın yaptığı bu değil mi? Ondan sonra Aylan bebeği alacaksınız dergilerin kapağına sömürü aracı olarak resmini koyacaksınız. Dürüst değiller, samimi değiller. Aynı şeyi Ümran bebeğe yapacaksınız.


Kusura bakmayın böyle adaletsizlik olmaz. Böyle insan hakları savunuculuğu, demokrasi olmaz. Biz haklı olduğumuz ülkemiz, Afrikalı kardeşlerimiz için itirazımızı yüksek sesle dile getirmeye devam edeceğiz.


Afrikalı kardeşlerimizin yol göstericilere ihtiyacı yok. Yol arkadaşlarına ihtiyaçları vardır bunu böyle bilmeliyiz. Afrika açılımını başlattığımız 2005'ten beri Afrikalı kardeşlerimizi kader ortağı olarak görüyoruz. Afrika atasözünde şöyle der; bir gün yağmur toprağın derinliklerinde nüfus etmez, denir. Yani anlık değil sürekli. Kültür turizm eğitim işbirliğinin gelişmesini, kıtadaki altyapının güçlenmesini hedefliyoruz.


Biz Afrika kıtasının önceliklerini kendi önceliklerimiz olarak kabul ediyoruz. Biz anlık değil, sürekli kazan kazan işbirlikleri geliştirmenin peşinde olduk. 


'Terör küreselleşiyor'


Özellikle gençlerin ve kadınların hayata ümitle bakması için elimizden gelen desteği veriyoruz. Kıymetli dostlarım kardeşlerim gerek Afika kıtası başta olmak üzere diğer coğrafyaları etkileyen konuların içinde sizlerde biliyorsunuz en önemlisi terördür. Terör küreselleşiyor.


Bugün lokal terör örgütlerinden ziyade; DAEŞ, PKK, El Kaide, FETÖ, Boko Haram gibi bu tür terör örgütlerinden bahsediyoruz. Dünyada hiçbir ülke bağışıklık kazanmamıştır. Tunus'ta, Paris'te, Türkiye'de meydana gelen terör eylemleri bu durumu ortaya koymuştur. Başarısız darbe girişimi de terördür.


Faili ise FETÖ'dür. Devlete sızan bu yapı kanlı bir darbe girişiminde bulundu. Afrika kıtası ülkelerinin bu örgüte karşı çok hassas olması gerekir. Yarın çok geç oldu diyebilirsiniz. Biz yaşadığımız için siz kardeşlerimizi uyarıyorum. Hamdolsun bu ihanet teşebbüsü boşa çıkarıldı. Afrikalı dostlarımıza özellikle teşekkür ediyorum.


Bu örgütün devlete sızdığı anda yarın çok geç diyebilirsiniz. 


Dini kavramları kullanan bu örgüt tüm dünyaya tehdittir. 170 ülkenin gençlerini zehirleyen, devlet kademelerine sızma çalışmalarına devam eden bir terör örgütüdür. Kimi dostlarımız FETÖ'nün faaliyetlerine son verme konusunda adımlar attı. Afrikalı dostlarımızın desteklerini artarak sürmesini diliyoruz. Zira uluslararası terörle mücadelede, dayanışma şarttır. Bu tehdit yarın çok çok büyük boyutlara ulaşmış olacaktır. Çocuklarımızın ve ailelerin mağdur olmaması için elimizden geleni yapacağız. Maarif vakfını kurduk.


Son 14 yılda attığımız adımlarla dış ticaretimiz 350 milyon doları aştı. Müteahhitlik çalışmalarımız dünyada ikinci sırada. Anabileşenlerden biri ekonomik ve ticari ilişkiler. 40 Afrika ülkesiyle ticari ve ekonomik anlaşma imzaladık. 39 ülkede malum büyükelçiliklerimiz var. Fakat bu bizim için yeterli değil. Hedefimiz süratle Afrika'nın tümünde büyükelçiliklerimizin olmasıdır. Bunları başaracağız. 
İş konseylerine ikili ticaret çalışmalarımızda önemli görevler düşüyor. Yaklaşık 7 milyar dolardan, 17,5 milyar dolara ulaştı. Bölgedeki doğrudan yatırımların toplam değeri 3 milyar doları aşmıştır. 2014 ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı görevimle 9 Afrika ülkesini ziyaret ettim. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS