Kantinlerde gazlı içecek ve cips yasak

Kantinlerde gazlı içecek ve cips yasak

 Kantinlerde gazlı içecek ve cips yasak

Bursa'nın Orhangazi İlçesi'ndeki okul ziyaretinde açıklama yapan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, yeni eğitim yılında Sağlık Bakanlığı, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte ortak yürütecekleri çalışma neticesinde “Sağlıklı Kantin Uygulaması" başlatacaklarını söyledi. Müezzinoğlu, "Bu uygulama kapsamında okul kantinlerimizde gazlı içecek ve cips gibi ürünlerin satışı yasaklanacak" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yeni eğitim öğretim yılı nedeniyle seçim bölgesi Bursa'nın Orhangazi ilçesinde Alitekin İlköğretim okulunu ziyaret etti. Burada öğrencilerin yeni eğitim yılını kutlayıp Orhangazi Belediyesi tarafından hazırlanan eğitim setlerini minik öğrencilere dağıttı.


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ziyareti sırasında yeni eğitim yılında uygulanacak olan “Sağlıklı Kantin Uygulamasını" açıkladı.

Sağlık Bakanlığı olarak, sağlıklı birey, sağlıklı aile ve sağlıklı toplum hedeflendiğini belirten Bakan Müezzinoğlu, “İki kelime önemli. Bunlardan birincisi sağlıklı beslenme, ikincisi de hareketli yaşam. Sağlıklı beslenmede özellikle öğrencilerimize kantinlerde uygulayabilmek için Sağlıklı Kantin Uygulaması hayata geçiriyoruz. Öğrencilerimiz sağlıklı beslenmenin ilk ayağını buralarda, okullarda öğrenecekler" dedi.

Açıklamasında, veliler ve ailelere de seslenen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, anne ve babalardan da mutfaklarını ve buzdolaplarını sağlıklı beslenmenin kültürüne uygun ürünler hazırlamalarını istediklerini kaydetti. Müezzinoğlu, şöyle devam etti. “Özellikle annelerimiz çocuklarını okula gönderirken onlara mutlaka kahvaltı ettirmelerini istiyoruz. Olmazsa olmaz öğünümüz kahvaltılardır. Ülkemizde, zeytini, peyniri, yumurtası domatesi biberi, sütü olan bir ülkeyiz. Bunların çocukların damak tadına göre bir kültüre dönüştürecek, sabah kahvaltıya dönüştürmesi gerekiyor. Biz de bağlamda Sağlık Bakanlığı olarak Sağlıklı Kantin uygulamasını bu yıl hayata geçiriyoruz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığı olarak 3 bakanlığımız bir arada çalışmalar yapıyor. Bir defa gazlı içecekler, cips türü içecekler tamamen kantinlerde yasaklanıyor. Meyve, ayran, süt peynir ve bu anlamda yine destek olsun diye sandviçler ama peynirli domatesli biberli sandviçler olacak. Gazlı içecekler ve cipslerin yasak olması sağlıklı yaşam kültürüne katkı sağlayacağına inanıyorum"

Bakan Müezzinoğlu uygulamanın tüm ortaöğretim ve ilköğretim okullarında geçerli olacağını sözlerine ekledi.