Passolig davası ertelendi

 Passolig davası ertelendi

Taraftar Hakları Dayanışma Derneği'nin, Passolig uygulamasının iptali için açtığı davanın görülmesine devam edildi. Mahkeme heyeti Anayasa'ya aykırılık iddiasıyla Anayasa Mahkemesine yapılan başvurunun sonucunun beklenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Ankara 16. Tüketici Mahkemesi'ndeki duruşmaya, asli müdahil Yıldız Oğuz ile davacı dernek, davalı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Aktif Yatırım Bankasının avukatları katıldı.

Duruşmada, müdahil Oğuz ile dernek avukatları, Passolig uygulamasının taraftarları mağdur ettiğini savunarak, uygulamaya yönelik ihtiyati tedbir kararı verilmesini talep etti.

TFF ve Aktif Yatırım Bankasının avukatları ise tedbir talebinin reddini istedi.

Avukatlar ayrıca, mahkemenin Anayasa'ya aykırılık iddiasıyla Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un kimi maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesine yapılan başvurunun, aradan 5 aydan fazla süre geçmesine karşın sonuçlanmadığını belirterek, davanın karara çıkarılması talebinde bulundular.

Hakim Adnan Yılmaz, Anayasa'ya aykırılık iddiasıyla Anayasa Mahkemesine yapılan başvurunun sonucunun beklenmesine karar verdi. "Uyuşmazlığın esasını çözecek nitelikte tedbir kararı verilemeyeceği gözetilerek, tedbir talebinin reddini" kararlaştıran Yılmaz, duruşmayı erteledi.

Duruşmayı, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve bazı taraftar grupları da takip etti.

Davanın geçmişi

Taraftar Hakları Dayanışma Derneği'nin, Passolig uygulamasının ihtiyati tedbir kararıyla durdurulması ve iptali talebiyle açtığı davada mahkeme, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un 5. maddesinin 4. fıkrasındaki, spor müsabakası için bilet almak isteyenlere yönelik elektronik kart düzenlenmesi ile 11. fıkrasında yer alan ve elektronik kart için alınacak kişisel bilgilerin federasyon bünyesinde oluşturulan merkezi veri tabanında tutulmasına, elektronik kart bilgilerinin kulüpler adına reklam ve pazarlamasında federasyonları yetkili kılmasına ve federasyonların bu yetkilerini kısmen veya tamamen üçüncü kişilere devredebileceğine yönelik hükümlerinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurulmasını kararlaştırmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS