Dink davası yeniden görülüyor

Dink davası yeniden görülüyor

Savcı yeniden görülen Dink davasında Erhan Tuncel için yakalama kararı çıkarılmasını istedi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada verilen kararın Yargıtay tarafından kısmen bozulmasının ardından, 18 sanığın yeniden yargılanmasına başlandı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayının büyük salonunda yapılan duruşmaya Dink ailesi katılmadı; aileyi avukatları temsil etti.

Duruşmada, sanıklardan Yasin Hayal ve Hacı Salihoğlu ile hazır bulundu.

Duruşmaya, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, BDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Sabahat Tuncel ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk da katıldı.

Başkan izinde, üye hakim başkanlık ediyor

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi başkanı Hadi Çağdır’ın izinli olması nedeniyle duruşmaya üye hakim Mustafa Başer başkanlık etti.

Duruşma, Yargıtay'ın bozma ilamına karşı sanıkların ifadesi alındı.

Tuncel'e yakalama istemi

Cumhuriyet savcısı, sanıklardan Erhan Tuncel hakkında "yakalama kararı" çıkarılmasını talep etti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, sanık ve avukatların beyanlarının ardından taleplere ve Yargıtay ilamına ilişkin görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, tutuksuz sanık Erhan Tuncel hakkında "yakalama kararı" çıkarılması talebinde bulundu.

Savcı, ayrıca Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma ilamına uyulmasını istedi.

Hayal: "Suç örgütü kurmadım"

Yasin Hayal’e bozma kararına ilişkin diyecekleri soruldu. Herhangi bir suç örgütü kurmadığını belirten Hayal, “Yargıtay’ın bozma kararını kabul etmiyorum. Hatta cinayet suçunu onamasına da itiraz ediyorum. Medyadan öğrendim. Bir itirafçı çıkmış. İtirafçı benim masum olduğumu ortaya koyuyor. İtirafçı, cinayeti Erhan Tuncel ile işleyerek Rusya’ya kaçacaklarını belirtiyor" dedi.

Tuncel’in avukatı: "Yargıtay kararı çelişkilidir"

Daha sonra duruşmaya katılmayan tutuksuz sanık Erhan Tuncel’in avukatı Erdoğan Soruklu söz aldı. Soruklu, “Yargıtay bu kadar kapsamlı bir dosyayı çok kısa sürede incelemiştir. Karar çelişkilidir. Yargıtay mahkemeleri etki altına alabilecek bazı kişilerin açıklamalarından etkilenmiştir. Yargıtay’ın verdiği bu karar bunu göstermektedir. Yargıtay kararındaki lehimize olan kısımlara uyulmasını, aleyhimize olan hususları ise delillerle çürüttüğümüz için uyulmamasını talep ediyorum" dedi.  Duruşma diğer avukatların Yargıtay kararına karşı sözlerinin alınması ile devam ediliyor.

Hrant'ın Arkadaşları'ndan protesto

Duruşma öncesinde soruşturma ve yargılama sürecine yönelik eleştiriler, Hrant'ın Arkadaşları tarafından adliye önünde yapılan protesto ve açıklamalar ile dile getirildi.

"Müsamereyi bırakın, asıl sorumluları yargılayın" pankarı açan Hrant'ın Arkadaşları adına açıklamada bulunan Gülten Kaya, "Biz Hrant'ın arkadaşları, diyoruz ki, bu müsamere artık sona ermelidir. Gerçek sorumlular hesap vermeli, yargı önüne çıkmalıdır. Bu yapılmadığı sürece biraz sonra başlayacak olan yeni mahkeme sürecinden adalet çıkmayacaktır" dedi.

"Faşizme inat, kardeşimsin Hrant", "Öldür diyenler yargılansın", "Hrant için adalet için", "Bu dava böyle bitmeyecek", "Hepimiz Hrant'ız hepimiz Ermeniyiz" şeklinde sloganlar atıldı. Protestocular, ellerinde "Katilleri koruyan cinayete ortaktır", "Buradayız Ahparig. 6 yıl" dövizleri taşıdı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS