15 Temmuz'un seyrini değiştiren kahraman: Ömer Halisdemir

Astsubay Ömer Halisdemir, Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmek isteyen darbeci Tuğgeneral Semih Terzi’yi vurarak darbenin sembol isimlerinden biri oldu.O gece devleti esir alma planının altında imzası olanlardan biri de darbeci general Semih Terzi idi. Gölbaşı'ndaki Özel Kuvvetler Karargahını hedef olarak seçti.

Yanındaki üniformalı teröristlerle birlikte karargaha doğru yola çıktı. Karargahta ise göğsünü vatan için siper eden bir kahraman onu bekliyordu.

15 Temmuz darbe girişimi gecesinde Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, kendisine yol üstünde kurulan pusudan kurtulduktan sonra Özel Kuvvetler Karargahı’nı aradı.

Darbeci Terzi’nin komutanlığı ele geçirmek için geldiğini öğrenen Korgeneral, bunun üzerine Koruma Astsubayı Ömer Halisdemir’i arayarak, “Sana, vatanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev veriyorum. Tuğgeneral Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu, karargâha girmeden öldür! Bunun sonunda şahadet var. Biliyorsun seninle 20 yıllık beraberliğimiz var. Hakkını helal et.” dedi.

Aldığı emir üzerine “Baş üstüne komutanım, hakkım helal olsun. Siz de helal edin” diyen Halisdemir, darbeci Terzi’yi karargaha girmeden vurarak öldürdü.

Kendisi de çapraz ateşte kalarak şehit düştü.

Ömer Halisdemir, 15 Temmuz gecesini karanlıktan aydınlığa çıkaran en önemli isimdi. 5 yıl önce şehit olan Kahraman askerin Niğde'deki kabri hiç boş kalmıyor.

Onun için dua etmek isteyenler Bor ilçesinin Çukurkuyu beldesindeki kabri başında buluşuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS