157 öğrenci yemekten zehirlendi

157 öğrenci yemekten zehirlendi

Taşımalı eğitim kapsamında Muğla'da çeşitli okullarda eğitim gören yaklaşık 157 öğrenci, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğu açıklandı.

Ula ile Yatağan İlçesi'ndeki çeşitli ilk ve ortaokullarda eğitim gören öğrenciler, dün öğle saatlerinde patatesli köfte, pilav ve salatadan oluşan menüden yedikten sonra akşam evlerinde rahatsızlandı. Aileler yüksek ateş, mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma şikayetiyle çocuklarını kentteki hastanelere götürdü. Öğrenciler, gıda zehirlenmesi şüphesiyle tedaviye alındı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma ile Yatağan Devlet Hastaneleri'nde kan ve idrar tahlili yapılan 50 öğrencinin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Öğrenci velilerinden Kemal Çakmak, "Ortada bir ihmal söz konusu ise, araştırılması gerekiyor. Evlatlarımız perişan durumda. Yetkililer tarafından açıklama yapılsın. Kimse bize bir şey söylemiyor" dedi. 

Valilikten açıklama

Muğla Valiliği, il genelinde taşımalı eğitim kapsamında çeşitli okullarda eğitim gören 157 öğrencinin bulantı ve kusma şikayetleriyle hastanelere başvurduğunu açıkladı. Muğla Valiliği'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada:

"Bazı internet haber sitelerinde ve basın yayın kuruluşlarında öğrencilerin yemekten zehirlenmesi ile ilgili çıkan haberler doğrultusunda kamuoyunun doğru bilgilenmesi için açıklama yapılması uygun görülmüştür. 4 Kasım 2015 tarihinde Muğla Sıtkı Koçman Eğitim Araştırma Hastanesi'ne 41, Kavaklıdere Devlet Hastanesi'ne 19, Datça Devlet Hastanesi'ne 36 ve Yatağan Devlet Hastanesi'ne 61 kişi olmak üzere 157 kişi bulantı kusma şikayetleri ile belirtilen hastanelere başvuru yapmıştır. Konuyla ilgili Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi, Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü koordineli olarak yerinde inceleme ve araştırma yapmıştır.

Bu hastanelerimize başvuruda bulunan kişilerin durumlarının iyi ve stabil olduğu, vakaların çoğunun ayakta tedavileri yapılarak taburcu edilmiştir. Ayrıca olayın çıkış noktasının tespiti için İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü birimlerince ilgili yemek şirketine gidilerek çevre sürüntü örnekleri, su ve yemek numuneleri alınmıştır. Alınan numunelerinin analizleri ilgili kurumlarca yapılmaktadır. Olayın meydana gelişinde kusurlu olan varsa gerekli idari ve cezai işlemler ivedilikle yapılacaktır" denildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS