17 Aralık operasyonunda kilit isimlere tutuklama talebi

17 Aralık operasyonunda kilit isimlere tutuklama talebi

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda Barış Güler, Kaan Çağlayan, Abdullah Oğuz Bayraktar ve Reza Sarraf ve Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın da aralarında bulunduğu 14 kişi tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Bayraktar'ın aralarında bulunduğu 14 kişi ve Ali Ağaoğlu ise serbest bırakıldı.

Tutuklanması talep edilen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar'ın da aralarında olduğu 14 kişi mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

"17 Aralık" operasyonu kapsamında gözaltına alınan İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlunun Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Bayraktar, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, İş adamı Reza Zarrab, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İş adamı Ali Ağaoğlu'nun da aralarında bulunduğu 71 kişi bu sabah Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirilmişti.

49 şüpheliye tutuklama istemi

Savcılık sorgularının tamamlanmasının ardından Barış Güler, Kaan Çağlayan, Süleyman Aslan, Reza Zarrab ve Mustafa Demir'in de aralarında bulunduğu 49 kişi tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. 18 kişi savcılık tarafından serbest bırakılırken, İşadamı Ali Ağaoğlu'nun da bulunduğu 4 şüpheli adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlunun Kaan Çağlayan, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, İş adamı Reza Zarrab'ın aralarında bulunduğu birinci soruşturmada 14 kişi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilirken 7 kişi serbest bırakıldı.

Fatih Belediye Başkanı'nın içinde bulunduğu soruşturmada 21 tutuklama talebiyle sevk edilirken 1'i adli kontrol uygulanması talebiyle olmak üzere 6 kişi serbest bırakıldı.

Ali Ağaoğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Bayraktar'ın da içinde bulunduğu soruşturmada ise 14 kişi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilirken, 3 kişi adli kontrol uygulanması talebiyle toplam 9 kişi serbest bırakıldı.

Ali Ağaoğlu serbest bırakıldı

Ali Ağaoğlu daha sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından yurt dışına çıkış yasağı konularak, serbest bırakıldı.

 Erdoğan Bayraktar'ın oğlu serbest

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar'ın da aralarında bulunduğu 14 kişi serbest bırakıldı.

Yöneltilen suçlamalar

Şüphelilere yöneltilen suçlamalar ise şöyle: "Altın kaçakçılığı, rüşvet almak-vermek, imar kirliliği, kara para aklama, sahtecilik, görevi kötüye kullanma ve resmi belgede sahtecilik"

9 saat ifade verdiler

Şüphelilerin savcılıkta ifade vermeleri yaklaşık 9 saat sürdü. 17 Aralık operasyonu kapsamında yürütülen üç ayrı soruşturmada gözaltında bulunanlar toplam 71 kişi. Savcılık ifadelerin tamamlanmasının ardından 20 kişiyi serbest bıraktı; iş adamı Ali Ağaoğlu hakkında ise tutuklama talep etmedi, adli kontrol uygulanması kararı verilmesini talep etti.

Savcılar arasında ihtilaf yok, oy birliği var

Tutuklama talebinde soruşturmanın 4 savcısı arasında ihtilaf yaşanmadı, karar oy birliğiyle alındı. Son atamalardan sonra soruşturmaları Celal Kara, Mehmet Yüzgeç, Mustafa Erol ve Ekrem Aydıner yürütüyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS