17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun gün gün gelişimi...

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun gün gün gelişimi...

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun gün gün gelişimi...

Hükümet ile yargı arasında krize neden olan yolsuzluk ve rüşvet iddiaları 17 Aralık 2013'te başladı. İşte operasyon sonrası önemli gündem başlıkları...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

17 Aralık 2013: İstanbul'da sabaha karşı yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ile bir operasyon başlatıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz'ün koordinasyonunda, Savcı Celal Kara'nın talimatıyla dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, işadamları Ali Ağaoğlu, Reza Zarrab ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de aralarında bulunduğu 89 kişi evlerinde yapılan aramaların ardından gözaltına alındı.

18 Aralık 2013: Sosyal medyaya bakanların oğulları ve Halkbank Genel Müdürü'nün evlerinde yapılan arama ile ilgili bilgiler sızdı. Bunlar arasında Barış Güler'in evinde yapılan aramalarda görüntülenen paralar, Aslan'ın evindeki ayakkabı kutusundan çıkan 4.5 milyon dolar yer aldı.

Aynı gün, operasyonda görev alan beş emniyet müdürü görevden alınarak yerlerine yeni atamalar yapıldı.

19 Aralık 2013: İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın görevinden alınarak, merkez valiliğine atandı.

20 Aralık 2013: Emniyet Genel Müdürlüğü'nde 14 daire başkanı görevinden alındı.

Barış Güler, Kaan Çağlayan, Reza Zarrab'ın da aralarında bulunduğu 14 kişi tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi, ardından da tutuklandı.

21 Aralık 2013: Emniyet ve Jandarma birimlerinin gizli soruşturmalarda üstlerine haber vermesini zorunlu hale getiren Adli Kolluk Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

23 Aralık 2013: Halkbank yolsuzluk operasyonu iddiaları ile ilgili bir açıklama yaparak, bankanın tüzel kişiliğine yönelik gerek emniyet, gerek yargı tarafından herhangi bir inceleme ve soruşturma bulunmadığını bildirdi.

25 Aralık 2013: Zafer Çağlayan, Muammer Güler istifalarını açıkladı.

Erdoğan Bayraktar da Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da istifa etmesi gerektiğini söylerek bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa edeceğini bildirdi.

AKP milletvekili ve İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin partisinden istifa etti.

Yolsuzluk iddiaları ile başlayan operasyonunun ikinci dalgası Ergenekon davasının da savcısı olan Muammer Akkaş tarafından başlatıldı. Savcının, Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan için de şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrı evrakı hazırladığı haberleri çıktı. Emniyet birimleri savcının talimatını yerine getirmedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Başbakan Erdoğan Köşk'e çıkarak yeni kabine listesini sundu.

26 Aralık 2013: İkinci yolsuzluk iddialarına dönük operasyonunun dosyası Savcı Muammer Akkaş'tan alındı.

27 Aralık 2013: Danıştay 10. Dairesi hükümet tarafından değiştirilen Adli Kolluk Yönetmeliği'nin yürütmesini durdurdu.

29 Aralık 2013: Yeni kabinede Adalet Bakanı olan Bekir Bozdağ HSYK adına açıklama yapma yetkisinin artık kendi bakanlığında olduğunu bildirdi.

30 Aralık 2013: Emniyet'teki tasfiyeler sürerken, Adana Emniyet Müdürlüğü'nde 15 şube müdürü görevlerinden alındı.

OCAK

4 Ocak 2014: Emniyet'te devam eden görevden almalar çerçevesinde dört daire başkan yardımcısı ile üç şube müdürünün yerleri değiştirildi.

6 Ocak 2014: Ankara Emniyet Müdürlüğü ile ilgili çıkan kararname ile geniş çapta görev değişiklikleri yapılarak, 350 polis görevinden alınarak 250 yeni atama yapıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

7 Ocak 2014: Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 1. Dairesi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz'ü görevinden alarak, Bakırköy Başsavcı Vekili olarak atadı.

8 Ocak 2014: Emniyet'teki görev değişiklikleri çerçevesinde 15 ilin emniyet müdürleri görevlerinden alındı. 24 ile de yeni emniyet müdürü atandı. AKP, TBMM Başkanlığı'na HSYK'nın yapısının değiştirilmesinin de yer aldığı yasa teklifini sundu.

10 Ocak 2014: Dört eski bakan hakkında hazırlanan fezlekeler Adalet Bakanlığı'na geldi.

13 Ocak 2014: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, HSYK teklifi ile ilgili olarak Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin genel başkanları ile görüşerek sorunun aşılması için çözüm aradı.

14 Ocak 2014: Özel hayatın ihlalinde bazı durumlarda internet içerik engelleme hakkı veren kanun tasarısı TBMM'ye sunulmasının ardından Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı.

16 Ocak 2014: İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı da dahil 19 savcı ve bir hakimin yeri değişti.

21 Ocak 2014: HSYK'da çıkan geniş çaplı kararname ile aralarında İzmir, Adana, Antalya, Diyarbakır ve Samsun Cumhuriyet başsavcılarının da bulunduğu yargı mensupları yeni görevlere atandı.

22 Ocak 2014: Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde 470 amir, müdür yardımcısı ve memurun görev yeri değiştirildi. İzmir Emniyeti'nde de değişiklik yapıldı.

23 Ocak 2014: Bilal Erdoğan'ın avukatı açıklama yaparak, müvekkilinin savcılık tarafından yapılacak bir bildirim üzerine ifadeye gitmek için hazır olduğunu belirtti.

27 Ocak 2014: Fethullah Gülen BBC'ye röportaj vererek, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın etrafındaki insanların meseleleri ona farklı yansıttığını, ortada bir "yolsuzluk" olduğunun muhakkak olduğunu aktardı.

29 Ocak 2014: Adliye bünyesinde "Teknik Büro" kurularak, teknik ve fiziki takip yaptırmak isteyen savcıların, suç işlendiğine dair kuvvetli şüphe sebeplerinin bulunması ve başka suretli delil elde edilmesi imkanının olmaması şartı getirildi.

31 Ocak 2014: AKP İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin partisinden istifa etti.

ŞUBAT

5 Şubat 2014: Bilal Erdoğan, 25 Aralık operasyonu ile ilgili olarak soruşturmayı yürüten savcılara ifade verdi. Bilal Erdoğan'ın avukatı, "Suçlamaların tamamı soyut iddia ve yorumlardan ibarettir" dedi.

5 Şubat 2014: TBMM Genel Kurulu'nda, Torba Tasarı içinde bulunan ve internet üzerinden yapılan yayınları sınırlamalarda hükümet kurumlarına geniş yetki vermesi sebebiyle kamuoyunun eleştirilerine neden olan maddeler kabul edildi.

6 Şubat 2014: Dört eski bakan hakkında 17 Aralık operasyonuyla ilgili hazırlanan ve Adalet Bakanlığı'nda bekletilen fezlekeler usul eksikliği gerekçe gösterilerek, savcılığa geri gönderildi.

7 Şubat 2014: 17 Aralık soruşturması ile ilgili olarak görev yeri değiştirilmesi üzerine yürürlüğün durdurulması davaları açan polislere karşılık olarak idare mahkemelerinin yürütmeyi durdurma kararı vermesini sağlayacak düzenlemeye gidildi.

10 Şubat 2014: 17 Aralık soruşturmasında tutuklanan eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın 12 Ekim 2012'den önce elde ettiği mal varlığına yönelik tedbir kaldırıldı. İstanbul Emniyeti'nde 75 polisin daha görev yeri değişti.

11 Şubat 2014: HSYK kararnamesiyle 123 hakim ve savcının görev yeri değişti.

13 Şubat 2014: İçişleri Bakanlığı, üç emniyet genel müdür yardımcısı ve 27 ilin Emniyet müdürünü görevden aldı.

14 Şubat 2014: 17 Aralık soruşturmasında tutuklanan Halkbank'ın eski genel müdürü Süleyman Aslan dahil altı kişi tahliye edildi.

15 Şubat 2014: 17 Aralık'ta başlatılan yolsuzluk ve rüşvet iddiaları soruşturmasında tutuklanan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in kardeşi Sebahattin Demir'in de aralarında olduğu yedi kişi serbest bırakıldı.

17 Şubat 2014: Tutuklu işadamı Zarrab, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler ve eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Kaan Çağlayan'ın da aralarında olduğu beş kişinin tahliye talebi reddedildi.

HSYK'nın yapısında değişiklik getiren yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

21 Şubat 2014: Cumhurbaşkanı Gül, komuta kademesine Yüce Divan yolunu açan Askerlik Kanunu'nu onayladı.

24 Şubat 2014: Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği ve Başbakan'ın oğluna Kısıklı'daki evlerindeki paraların "sıfırlanması" talimatını verdiği iddia edilen ses kaydı sosyal medyada yayımlandı. Başbakanlık ses kayıtlarının tümüyle gerçek dışı olduğunu açıkladı.

6 Şubat 2014: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, HSYK'nın yapısını değiştiren 6524 sayılı yasayı onayladı.

28 Şubat 2014: 17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklanan eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, İranlı işadamı Rıza Sarraf ve Hikmet Tuner ile Özgür Özdemir serbest bırakıldı. Tahliyelerle birlikte soruşturmada tutuklu kalmadı.

Cumhurbaşkanı Gül, internet yasasının değişiklik yapılmış halini onayladı.

Dört eski bakan hakkındaki fezlekeler TBMM'ye ulaştı ancak Meclis 1 Mart'ta yerel seçimler nedeniyle ara tatile girdiği için Genel Kurul'da okunmadı.

MART

4 Mart 2014: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Denetleme Kurulu'na aralarında yolsuzluk ve rüşvet, kent rantları ve imar uygulamaları ile yasadışı telefon dinlemeleri de bulunan beş konuda inceleme yapma talimatı verdi.

6 Mart 2014: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Terörle Mücadele Kanunu ile Ceza Muhakemeleri Kanunu'nda değişiklik öngören yasayı onayladı.

11 Mart 2014: CHP, dört eski bakan hakkındaki fezlekelerin okunması için TBMM'yi 18 Mart'ta olağanüstü toplantıya çağırdı.

12 Mart 2014: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gülen hareketi ile hükümetin arasını açan etkenlerden biri olan dershanelerin kapanmasına ilişkin yasayı onayladı. Gül, aynı anda sonbaharda açıklanan demokratikleşme yasasını da onayladı.

13 Mart 2014: Dört eski bakan hakkındaki fezlekeler olduğu iddia edilen bazı belgeler bir Twitter hesabından yayımlandı.

14 Mart 2014: TBMM Başkanı Çiçek, Genel Kurul'u dört eski bakan hakkındaki fezlekeler için 19 Mart Çarşamba günü olağanüstü toplantıya çağırdı.

19 Mart 2014: TBMM, dört eski bakanın fezlekeleri için olağanüstü toplandı ancak TBMM Başkanlığı fezlekelerin okunmaması kararı aldı. CHP, dört eski bakan için 4 ayrı soruşturma önergesi verdi. TBMM, 8 Nisan'a kadar tatil kararı aldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Danimarka'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 10 yıl önceki parlak havasının olmadığını herkesin gördüğünü belirterek, Türkiye'deki gelişmelerin sorumlusunun dış güçler olduğu iddialarını kabul etmediğini söyledi.

20 Mart 2014: AKP, dört eski bakan hakkındaki iddialar için TBMM Başkanlığı'na soruşturma önergesi verdi.

Başbakan Erdoğan'ın Bursa mitinginde "Twitter, mwitter kökünü kazıyacağız" sözlerini sarf etmesinin ardından gece yarısı Twitter'a erişim kapatıldı. Başbakanlık sitenin Türkiye'deki mahkeme kararlarını uygulamadığı için erişiminin engellendiğini belirtti.

24 Mart 2014: Türkiye Barolar Birliği (TBB), Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) Twitter'a erişimin engellenmesi kararının, "hukuka aykırı keyfi idari eylem" olduğu gerekçesiyle yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Ankara İdare Mahkemesi'ne başvurdu.