19 Mayıs törenlerle kutlandı

19 Mayıs törenlerle kutlandı

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı tüm kentlerde resmi törenler ve öğrencilerin hazırladığı gösterilerle kutlandı. İzmir'de ilçe belediyeleri 19 Mayıs'ı festivaller ve çeşitli etkinliklerle renklendirdi ve bayram coşku içinde kutlandı. Mersin'deki kutlamalarda platformda Atatürk posteri olmayıp sadece Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç'ın büyük posteri olması tepki çekti. Halkın protestosu üzerine büyük bir Atatürk posteri bulunarak platforma asıldı.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı tüm kentlerde çeşitli etkinliklerle kutlandı. 


MERSİN


Halk tepki gösterince Atatürk posteri bulunup asıldı


Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önünde başlayan ve Cumhuriyet Meydanı'nda son bulan Gençlik Yürüyüşü'ne Vali Özdemir Çakacak ile il yöneticileri, siyasi partilerin temsilcileri ve STK mensupları katıldı. Törende Cumhuriyet Meydanı içerisinde yer alan platforma sadece Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın fotoğrafının bulunduğu dev bir afiş tepki çekti. Alanda bulunan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) üyeleri, platforma Atatürk'ün fotoğrafının yer aldığı bir posterin asılmaması üzerine slogan atarak tepki gösterdi. Ellerindeki megafon ile "Platformda atamızın resmini istiyoruz" sloganları atmaya başlayan ADD üyelerine diğer katılımcılardan da destek gelince, polisler ADD üyelerinin yanına giderek, alanda bir çok yerde Atatürk fotoğraflarının asıldığını ve tepkilerine son vermelerini istedi. Bunun üzerine polisler ile hararetli bir tartışma içerisine giren ADD üyeleri, "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganı atarak, Atatürk fotoğrafı asılana kadar tepkiye ve slogan atmaya devam edeceklerini söyledi.Grubun yaklaşık 15 dakika boyunca megafondan 'Platformda atamızın resmi istiyoruz' sloganı atması ve alkışlaması üzerine, yetkililer harekete geçti. Alana bir çok Atatürk fotoğrafının asıldığını anlatan polise tepki gösteren ADD üyeleri, "O beyefendinin resmini değil Atatürk'ün resmini istiyoruz. Bizler Atatürkçü öğretmenleriz. Gençliği böyle yetiştirdik. O zaman Spor bakanının da resmini kaldırın Atatürk resmi yoksa. Spor Bakanı, Atatürk'e söven Bakanı oraya astılar, yapmayın. Atatürk'ü kaldır yukarı, bakanı indir aşağı. Bu gün Atatürk'ten başka resim görmek istemiyoruz" diyerek tepki gösterdi.


Tepkilerin büyümesi üzerine, alanda öğrencilerin taşıdığı kumaştan yapılmış dev Atatürk posteri, platforma asılmak üzere öğrencilerden alındı. Platformun asansörlü kısmı indirilerek, boş olan sol kısıma Atatürk posteri asıldı. Yaklaşık 20 dakika süren gerginlik ve protesto, platforma Atatürk posteri asılması ile son bulurken, programda normal seyrinde devam etti.


Bu arada CHP İl yönetimi de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı alternatif olarak kutladı.


İZMİR


İzmir'deki kutlamalar saat 08.30'da, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Osman Tatlısu'nun, Atatürk Anıtı'na çelenk bırakmasıyla başladı. Çelenk bırakma töreninin ardından kutlamaların gösteri bölümleri saat 09.30'da yine Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirildi. Kutlamalara, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi, AK parti Milletvekilleri Ali Aşlık, Rıfat Sait, CHP milletvekilleri Musa Çam, Hülya Güven, Mehmet Ali Susam, Mustafa Moroğlu, MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural da katıldı.


Taksim'deki 19 Mayıs törenine Vali ve Belediye Başkanı katılmadı


Kutlamalarda öğrenciler halk oyunları ve spor gösterileri yaptı. Kutlamalarda Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın Karşıyaka'daki mezarından alınan toprak "Anadan Ataya bisiklet turu" etkinliğiyle Türk bayrağıyla birlikte Cumhuriyet Meydanına getirildi ve Vali Mustafa Toprak'a teslim edildi. Namık Kemal Lisesi öğrencileri Eda Dalgın ile Çağdaş Çilek, törende şiir okudu. Bornova Halk Oyunları Gençlik ve Spor Derneği üyeleri zeybek oynadı, Bayraklı Halk Eğitim Merkezi ekibi Kafkaf gösterisi yaptı. Törenin gösteriler bölümünde, öğrencilerin ve sporcuların gösterileri nefes kesti. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü sporcuları, ritmik jimnastik, karate, sportif aerobik, Wushu, kick-boks, muay thai gibi dövüş sporlarından örnek gösterilere yaptı. Gençlerin gösterisi, step, aletli cimnastik ve Roman Ateşi ile Balkan halk dansları topluluğunun müzikli dans sunumuyla son buldu. Törenin sonunda, bayraklı paramotor uçuşu yapıldı.Ayrıca ilçe belediyeleri de kendi bölgelerinde konser ve kutlama programları hazırladı. Bayraklı Belediyesi'nin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenlediği Gençlik ve Spor Festivali'nde çeşitli akrobasi ve dans gösterileri, DJ performansları, soğuk heykel atölyesi sanatçılarının canlandırmaları, grafiti çizimleri ile rap müziğin sevilen isimlerince verilen konserler gerçekleşti.Narlıdere Belediyesi'nin düzenlediği Gençlik ve Çiçek Festivali de yürüyüş kortejiyle başladı. Yürüyüş Narlıdere'deki Berkin Elvan Sokak'tan başladı, İsmail Korkmaz sokağında son buldu. Binlerce çiçeğin dağıtıldığı kortej yürüyüşü büyük ilgi gördü.


Ünlülerin 19 Mayıs mesajları


SAMSUN


Samsun'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu, Kurtuluş Yolu'nda tören düzenlendi. Halk oyunu gösterileriyle devam eden programda, Tütün İskelesi'nden karaya çıkarılan Türk bayrağı deniz subayları tarafından izci öğrencilere teslim edildi.


Valilik binası önünde Batı Trakta Türkleri Dayanışma Derneği üyeleri tarafından Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evin bahçesinden alınan Türk bayrağına sarılı toprağın, Samsun Valisi İbrahim Şahin'e verilmesiyle başlayan törende, öğrenciler tarafından bayramla ilgili şiirler okundu. Sonrasında Devlet Opera ve Balesi Orkestrası tarafından mini bir konser verildi. Sonrasında 19 Mayıs Lisesi mezunlarından oluşan Hava Merasim Boru ve Trampet Takımı göster geçişi yaptı. Kutlamalar kapsamında olimpik spor braşlarında sporcuların yaptığı gösteriler yapıldı. Törende dans gösterisi, ritim gurubu ve karma step gösterisi büyük beğeni topladı. Ardından gerçekleştirilen halk oyunu ekibinin gösterisine ise vatandaşlar alkışlayarak eşlik etti.


Maraton düzenlendi


Etkinlikler kapsamında Uluslararası 19 Mayıs Yarı Maratonu düzenlendi. 135 erkek, 22'de kadın sporcunun yarıştığı maratonda CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da koştu. Samsun Valisi İbrahim Şahin'in başlattığı maratonu erkeklerde Etiyopyalı Johannis Bekele Lida 1'inci, İstanbul Beştelsiz Spor Kulübü'nden Fetene Alemu Regasa 2'nci, Etiyopyalı Argchew Essefa Tola 3'ncü ve yine Etiyopyalı Sulti Gure Xinbre de 4'üncü tamamladı. Kadınlarda ise Ankara'dan Yasemin Can 1'inci, Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nden Elif Tozlu 2'nci, Niğde'den Şeyma Yıldız 3'üncü, İstanbul'dan Svetlana Shepeleva da 4'üncü bitirdi. CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ise 21 kilometrelik maratonu 73'ncü sırada geçti.


İZMİT


Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, İzmit'te sabah Gençlik Yürüyüşü ile başladı. Gençler açtıkları Türk bayrakları ile Merkez Bankası önünden Yürüyüş Yolu boyunca kent içinden valilik binasına kadar yürüdü. Burada düzenlenen törende ise Atatürk anıtına çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. İzmit'teki kutlamalar daha sonra Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde devam etti.ORDU


Ordu'da da 19 Mayıs kutlamaları Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Buradaki törenin ardından Cumhuriyet Meydanı'nda devam etti. Kutlamalara Cumhuriyet Başsavcısı Metin Uslu, Altınordu Belediye Başkanı AK Partili Engin Tekintaş, protokol üyeleri, sporcular, öğretmen ve öğrenciler ile çok az sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan kutlamalarda Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Ömer Yılmaz günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Kutlamalar halk oyunları ekiplerinin gösterileri ve tulum eşliğinde müzikle devam etti. Kentteki spor kulüplerinin judo, tekvando, boks gibi spor gösterileri Rocky filminin müziği olan "Eye of the tiger" adlı şarkıyla izlendi. 7'den 70'e herkesin ilgi gösterdiği etkinlikler gün boyu sürecek.ANTALYA


Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenle başlayan kutlamalar, Karaalioğlu Parkı'nda devam etti. Törene katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in eşi Ebru Türel ile 6 yaşındaki oğlu Akın da katıldı. Akın törende annesinin koltuğuna oturup kalkmayınca protokolde ona da yer açıldı. CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar bir koltuk yana geçerek Akın için yer açtı.


Öğrencilerin, Atatürk'ün Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkışını canlandıran gösterisinin ardından, kutlamalar kapsamında Muratpaşa Spor Lisesi ritim grubunun mini konseri ve spor etkinlikleri gerçekleştirildi. Folklor Müzik ve Gençlik Kulübü'nün gerçekleştirdiği 11'inci Uluslararası Gençlik Festivali'ne 15 ülkeden katılan gençlerin dans gösterileri de kutlamalarda ilgi odağı oldu. Törende 22 yaşındaki Oğuz Yardımcı'nın bisiklet gösterisi nefes kesti. Törende 19 okuldan 1919 öğrencinin oluşturduğu halk oyunları ekibi gösteri yaptı. Kutlamalarda Atatürk Zeybek oynarken tasvir edildi.


Öte yandan, 19 Mayıs için Büyükşehir Belediyesi, Türk bayraklı üç bin tişört ve şapka diktirip çocuklara dağıttı. Çocuklar da kutlamalara belediyenin dağıttığı tişört ve şapkalarını giyerek katıldı. Tişörtlerin bir kolunda "Antalya Büyükşehir Belediyesi", diğer kolunda da "Menderes Türel Antalya'ya iyi gelecek" yazısı dikkati çekti. Bu konuyla ilgili gazetecilerin soru yönelttiği Türel, "İçinde hiçbir siyasi mesaj içermeyen, geleceğe umutla bakan bir slogan" dedi.


19 Mayıs Antalya ve ilçelerinde de resmi törenler ve çeşitli etkinliklerle kutlandı. Serik ilçesinde Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenle başlayan kutlamalar yürüyüşle başladı. İlçe protokolünün konuşmalaranın ardından öğrenciler gösteriler yaptı. Serik Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından da 19 Mayıs dolayısıyla liseler arası resim, kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Alanya'da da Hükümet Meydanı'ndaki resmi törenin ardından İskele Meydanı'nda kutlamalar yapıldı. Halk oyunları gösterisiyle başlayan etkinlikte milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu motosiklet şovu yaptı. Meydanda çeşitli spor kulüpleri ve okullar da gösteri yaptı.


ADANA


Adana'da Seyhan ilçesindeki Atatürk Parkı'nda bulunan Atatürk Anıtı'nda yapılan törenin ardından bando eşliğinde Atatürk Caddesi üzerinden büyük kutlama töreninin yapılacağı Uğur Mumcu Meydanı'na dek yüründü. Seyhan'daki Sanatçılar Parkı'nın girişine asılan "19 Mayıs yeni Türkiye'nin ve Atatürk'ün doğum günüdür" yazılı pankart dikkat çekti. Dün HDP'ye gerçekleştirilen bombalı saldırı nedeniyle polisin geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen törende, yürüyüş güzergahındaki çöp kutuları ve konteynırlar kaldırıldı. Uğur Mumcu Meydanı'nda devam eden törende Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Tümgeneral Abdulkadir Ataşbaşak katılanların bayramını kutladı. Törende daha sonra öğrenciler şiirler okudu, halkoyunları, bisiklet, karate, dans ve jimnastik gösterileri yaptı. 6'ncı Mekanize Piyade Tümeni Askeri Bandosu konser verdi. Törene katılanlar sıcak hava nedeniyle zor anlar yaşadı.DÜZCE
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun miting yapacağı Anıtpark Meydanı AK Parti bayraklarıyla donatıldı. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için Anıtpark Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde toplanılırken CHP İl Başkanı Müjgan Çakman, CHP Milletvekili adayı Zafer Teber ve partililer, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre'ye alanın parti bayraklarıyla donatılmış olmasıyla ilgili şikayetlerini iletti. CHP'liler daha sonra alkışlarla alandan ayrıldı. MHP İl Başkanı Onur Özen, MHP Milletvekili adayları Suat Konuk ve Demet Günday ile partililer de protestoda bulunarak alan dışında kaldı. CHP ve MHP'liler töreni alanın dışından izledi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, tören çelenklerin konulmasıyla son buldu. KONYA


Konya'da ise Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayan tören, Gençlik Yürüyüşü'nün ardından Kültür Park'ta devam etti. Halk oyunları gösterisi, spor gösterileri yapıldı. Spor ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Tören yine Selçuk Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu'nun gösterisiyle sona erdi. Törene Vali Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve protokol üyeleri katıldı.


Gösteri timi Türk Yıldızları'nda artık bir de kadın pilot var


BOLU


Bolu'da da Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başlayan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, protokoldekilerin konuşmaları ve öğrenicilerin etkinlikleri ile devam etti. Törene Bolu Vali Yardımcısı Ömer Eru, Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile birlikte bayrakların göndere çekilmesinin ardından Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Yahya Şahan, Atatürk anıtına çelenk koydu. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Yahya Şahan, "Bugün Mustafa Kemal'in Samsun da meşalesini tutuşturduğu Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcının 96'ncı yılını yaşıyoruz. 96 yıl önce Türk devletinin kurucusu Atatürk'ün Anadolu topraklarına ayak bastığı gündür. Tarihimizin dönüm noktalarından olan 19 Mayıs 1919'un 96'ıncı yılına ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.


DENİZLİ


Denizli Delikliçınar Meydanı'nda düzenlenen 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı töreni Büyükşehir Belediyesi önünde yapıldı.Kutlamalarda ulusal ve uluslararası spor yarışmalarında derece elde eden gençlere ödül verildi. Ayrıca, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü'nün çeşitli branşlardaki sporcuları gösteriler yaptı. Öğrenciler şiir okudu, zeybekler oynadı, halk müziği dinletisi sunuldu.


ÇANAKKALE


Çanakkale'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenle kutlandı. Törene Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Ali Uyanık, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, daire müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Tören konuşmaların ardından halk oyunu ekibinin gösterileri ile sona erdi. İl protokolünün katıldığı törenin ardından CHP ve MHP'liler Atatürk Anıtı'nda ayrıca tören yaptı ve çelenk bıraktı.

ZONGULDAK


Zonguldakta ise kutlamalar, Atatürk Anıtı'na yapılan yürüyüşle başladı. Öğrenciler, Fatih Halk Eğitim Merkezi Mehteran Takımı'nın çaldığı marşlarla yürüdü. Anıttaki törene Vali Yardımcısı Hüseyin Ergi, Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, bazı daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sporcular ve öğrenciler katıldı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Uğur Akdeniz'in Atatürk Anıtı'na çelenk koymasının ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Ardından mehteran takımı mini konser verdi. Mehteran takımının davulcusu, tokmakların unutulması nedeniyle davul çalamadı. Davulcunun, "Tokmaklar nerede?" diyerek arkadaşlarına sitemde bulunması dikkat çekti. Tören, halk oyunları, tekvando, judo, eskrim, karate ve atletizm gösterileriyle sona erdi.AFYONKARAHİSAR


Afyonkarahisar'daki 19 Mayıs kutlamaları Kocatepe Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı. Kutlamaların Atatürk Spor Salonu'nda devam eden bölümüne Vali Hakan Yusuf Güner, İkmal ve Garnizon Komutanı Tümgeneral İsmet Gökhan Gülmez, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Eray ve protokol üyeleri katıldı.


Törende konuşan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Zeki Kuş, 19 Mayıs'ın bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin başlangıcı olduğunu söyledi. En büyük güç kaynağının milletin iradesi olduğunu belirten Kuş, "Bugün Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin Anadolu'da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 96'ncı yılını hepimiz gönülden kutluyoruz" dedi.
Öğrencilerin şiir okumasının ardından Afyon Kocatepe Üniversitesi halk oyunları ekibi Afyon yöresi oyunlarından oluşan gösterisini sundu. Afyonkarahisar Belediyesi Musiki Eğitim Merkezi Mehteran Takımı da konser verdi. 2 semazen mehter takımının müzikleri eşliğinde bayramı izlemeye gelen çok sayıda kişiye gösteri yaptı. Spor gösterilerinin sunulduğu etkinlik yıl içinde sportif faaliyetlerde dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.


Sandıklı ilçesinde Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan tören, sonrasında protokol üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla dev Türk bayrağı eşliğinde Gençlik Yürüyüşü ile devam etti. Belediye önünde son bulan yürüyüşün ardından öğrencilerin hazırladığı çeşitli gösteriler gerçekleşti.


BALIKESİR


Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün organize ettiği kutlama saat 09.00'da Gençlik Yürüyüşü ile başladı. Tren Garı'nın önünde başlayan ve Atatürk Anıtı'nda son bulan yürüyüşe bazı daire müdürleri ile Altıeylül'ün AK Partili Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve öğrenciler katıldı. Atatürk Anıtı'ndaki saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasına çok sayıda CHP'li, Vatan Partili vatandaş da katıldı. Atatürk Parkı'ndaki Yüzme Havuzu'nun önünde yapılan kutlamalarda ise şiirler okundu, halkoyunları gösterisi, müzik dinletisi, spor gösterileri yapıldı.


YALOVA


Yalova'da 19 Mayıs çerçevesinde "Gençlik Yürüyüşü' düzenlendi. Öğrenci, izci, sporcu, halk oyunu ekipleri ve çok sayıda kişiden oluşan kortej yürüyüşü Gazipaşa Caddesi güzergahından Cumhuriyet Meydanı'na kadar sürdü. Dev Türk bayrağı ve Atatürk'ün portresinin olduğu bayrakları açan öğrenciler çevredeki vatandaşlardan da alkışlarla destek aldılar. Programa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Metin Kaplan, Gençlik Merkezi Müdürü Osman Gül ile şube müdürleri, müdür yardımcıları ve daire personeli katıldı.


MUĞLA


Menteşe'deki Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk anıtında ildeki yöneticilerin çelenk bırakmasıyla başlayan kutlamalarda, Samsun'dan 1026 kilometre pedal çeviren bisikletçiler, taşıdıkları Türk bayrağını Vali Amir Çiçek'e teslim etti. Daha sonra "Ata'ya Saygı Yürüyüşü" düzenlendi. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü önünde son bulan yürüyüş sonrası Cumhuriyet ve Sınırsızlık meydanlarında sokak oyunları, tiyatro, karaoke, playstation ve mini voleybol turnuvaları ile zumba gösterisi düzenlendi. Bodrum ilçesindeki kutlamalar ise liseli öğrencilerin renkli dans gösterilerine sahne oldu. İlginin düşük kaldığı kutlamalarda; liseli öğrencilerin vals, halk oyunları ekibinin "Kız Horonu" gösterisi beğeni topladı.


GAZİANTEP


Gaziantep'te 19 Mayıs, Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen törenle kutlandı. Törene; Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, 5'nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Celalettin Doğan, Şehitkamil Kaymakamı Ali Dursun, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşunda bulunulan törende; Vali Yerlikaya, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Kutlamalar, öğrencilerin çeşitli gösterileriyle sona erdi.


ŞANLIURFA


Şanlıurfa'da Şehitler Abidesi'nde protokolün anıta çelenk koymasıyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, 20'nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral İhsan Başbozkurt ve İl Jandarma Komutanı Albay Selman Kömürcü'nün de yer aldığı kalabalık, öğrencilerle birlikte 300 metre yürüyerek Topçu Meydanı'ndaki törene katıldı. Tören sırasında bir binicilik kulübü tarafından getirilen ve kortej halinde yürütülen atlar asfalt zeminde ilerlemekte zorluk çekti. Kutlamalar, renkli görüntülerle sona erdi.


KİLİS


19 Mayıs, Kilis'te de yürüyüş ve sonrasında düzenlenen törenle kutlandı. Valilik önünde başlayan yürüyüşe, Kilis Valisi Süleyman Tapsız, vali yardımcıları Hakan Ezgi ile Vedat Yılmaz, Kilis Belediye Başkan Yardımcısı Ali Eryılmaz, İl Müftüsü Mahmut Karatepe, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Remzi Arkaltı, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı. Yürüyüşün sona erdiği Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okunduğu törende Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Remzi Arkaltı tarafından kısa bir konuşma yapıldı ve ardından Suriyeli gençlerin de aralarında bulunduğu öğrenciler tarafından tekvando gösterisi yapıldı. Kutlamalar, 19 Mayıs kapsamında düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere madalya ve ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.


UŞAK


19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarında, Cumhuriyet Meydanı'ndaki resmi törenin ardından halk oyunları gösterisi yapıldı, spor kulüpleri jimnastik ve karate gösterileri sergiledi. CHP Uşak İl Başkanlığı, Eğitim Sen ve Atatürkçü Düşünce Derneği Uşak Şubesi ise alternatif kutlama yaptı.


BURDUR


19 Mayıs etkinlikleri, Şeker Meydanı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na kadar süren halk yürüyüşüyle başladı. Yürüyüşe, Vali Hasan Kürklü ile askeri ve idari yetkililer ile vatandaşlar katıldı. Kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlenen spor yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin ardından halk oyunları gösterileri sunuldu. İstasyon Caddesi üzerinde ise boks, judo, kick boks ve karate sporcuları gösteriler sundu. Vali Hasan Kürklü de bir süre sporcularla tenis ve basketbol oynadı.


AMASYA


Tören, Saraydüzü Kışla Binası önünden kortej yürüyüşüyle başladı. Yavuz Selim Meydanı Atatürk Anıtı'na kadar yüyüyen gruba ildeki yöneticiler de katıldı. Yavuz Selim Meydanı'nda son bulan kortej yürüyüşünün ardından Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu, sonrasında da Çelebi Mehmet Kent Meydanı'nda öğrencilerin jimnastik, taekwando gösterileri yaptığı kutlamalar gerçekleştirildi.


ÇORUM


Hürriyet Meydanı'nda bir araya gelen öğrenci ve sporcular, Yunus Emre Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü. Burada Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu. Atatük Spor Salonu'nda devam eden kutlamalarda halk oyunları gösterileri yapıldı, öğrenciler tarafından şiirler okundu.


KAYSERİ


Kutlamalar Cumhuriyet Meydanı'nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ardından, Atatürk Anıtı'na çelenk konulması ile başladı. Kent protokolünün yanı sıra, öğrencilerin de katıldığı törenin ardından, halk oyunları ekibi gösteri yaptı.


VAN


Van'daki 19 Mayıs etkinlikleri, İskele Caddesi'ndeki öğrencilerin yürüyüşü ile başladı. Gençler, Atatürk posterleri ve bayraklarla yaklaşık 1 kilometre yürüyüp, İskele Mahallesi'nde bulunan Yaşar Kemal Parkı'na geldi. Öğrenciler burada çeşitli gösteriler sundu. Öğrencilerin judo, cimnastik, yağlı güreş, karşılıklı ip çekme yarışmaları ve okulların kurdukları stantlar, ilgiyle izlendi. Van Valisi İbrahim Taşyapan'ın da izlediği törenler çeşitli yarışma ve etkinliklerle akşam saatlerine kadar sürecek.


HAKKARİ


Hakkari'deki 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor bayramı etkinliği de Valilik binası önünde sabah saatlerinde çelenklerin Atatürk anıtına sunulmasıyla başladı. Kutlamaları, Hakkari Valisi Yakup Canbolat, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Yavuz Özfidan, kurum amirleri izledi. 19 Mayıs etkinlikleri kapmasında yapıan sumo güreşi, öğrencileri ve yetkilileri güldürürken, Hakkari Mesleki Teknik Anadolu Lisesi kız ve erkek öğrencilerinin yöresel kıyafetli defilesi ise büyük ilgiyle izlendi. Kızlar yöresel kiras ve fistan , erkekler ise şal şepik giyerek defile yaptı. Defilenin ardından da Hakkari Sermaye Piyasası Kurulu ilk ve ortaokulu folklör ekibi, gösteri yaptı. Vali Canbolat ve beraberindeki yetkililer, törenin aradından resim sergisi ile engellilerin basketbol gösterisini izledi.


BİTLİS


Bitlis'teki kutlamalar, Anadolu Lisesi önünden başlayan kortej yürüyüşü ile başladı. Yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde sona bulurken, öğrencilerin gösterileri ise ilgiyle izlendi. Daha önce yapılan yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerini de verildiği törende konuşma yapan Bitlis Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdür Vekili Medeni Öztaş, 19 Mayıs'ın Cumhuriyet tarihinin miladı olduğunu belirterek, "Ulu Önder Atatürk'ün, 19 Mayıs 1919 Samsun'a çıkışı millet olarak kalbimizi güçlendiren, umutları canlandıran, kaderimizi değiştiren ve yolumuzu aydınlatan tarihi bir adımdır. Bu yönüyle 19 Mayıs Cumhuriyet tarihimizin miladıdır" dedi.


TOKAT


Tokat'taki kutlamalar, Cumhuriyet Meydanı'nda yapıldı. Kutlamanın yapıldığı alan balonlarla donatılırken, yıl boyunca okullarda yapılan çalışmalar sergilendi. Alanın açılış kurdelesini Tokat Valisi Cevdet Can, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hacı İlbaş, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu kesti. Protokol üyeleri alanda açılan stantları gezerek öğrencilerin çalışmalarını inceledi. Kutlamalar kapsamında mehter takımı ve halk oyunları gösterisi yapıldı. Tokat Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı spor kulüplerinin gösterisi ile kutlama etkinleri sona erdi.


KKTC


19 Mayıs Atatürkü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı KKTC'de de törenlerle kutlandı. Lefkoşa Atatürk Stadyumu'ndaki gösterilere KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, bazı bakanlar ve milletvekilleri, kurum ve kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Stadyumdaki tören, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova ile birlikte gençlerin ve halkın bayramını kutlamasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Anıtkabir'den getirilen toprak Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Akça tarafından Cumhurbaşkanı Akıncı'ya teslim edildi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Türk ve KKTC bayraklarına sarılı toprağı öperek teslim aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS