2 IŞİD'linin üzerinden 10 TNT kalıplı bomba düzeneği çıktı

2 IŞİD'linin üzerinden 10 TNT kalıplı bomba düzeneği çıktı

Suriye sınırındaki Kilis'te bulunan Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan çıkan bir TIR'da dün gece canlı bomba yeleği içerisinde 10 TNT kalıplı bomba düzeneğinin bulunmasının ardından güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı.

Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan dün gece giriş yapan Suriye'ye ticari malzeme taşıyan bir TIR, dorsesindeki malzemeleri Suriye plakalı araçlara devrettikten sonra Gümrük Sahası'nda fazla kalmasından şüphelenen Gümrük Muhafaza memurları tarafından durduruldu. TIR'da yapılan aramada bir poşet içerisinde yelek ve birbirine bağlı kablolar olduğu fark edilince durum polise bildirildi. Polis ekipleri de yaptığı incelemede canlı bomba yeleği olduğunu ve 10 TNT kalıbının bulunduğunu ve kablo ile birbirine bağlı olduğunu saptadı. Bölgede sinyallerin kesilmesinin ardından kablolar ile oluşturulan bomba düzeneğini etkisiz hale getirildi, TNT kalıpları ile yelek incelemek üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü, TIR'ın sürücüsü ile yanındaki Suriye uyruklu kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şüphelilerin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulaması devam ederken, bu sabah Öncüpınar Sınır Kapısı'ndaki güvenlik önlemlerinin artırıldığı görüldü. Ticari amaçlı olarak malzeme taşıyan TIR'lar, Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan girmeleri ve malzemeleri bırakarak geri dönüşleri sırasında görevliler tarafından didik didik arandı.

Kilis Valisi Süleyman Tapsız da sabah saatlerinde çevresinde de yoğun önlem alınan Öncüpınar Sınır Kapısı'na gelerek inceleme yaptı ve yetkililerden bilgi aldı.

Kilis İl Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha Uzmanı ekiplerince yapılan inceleme ve tespitlerde kavanozların arasında canlı bomba yeleği ve bomba düzeneği tespit edildi. İsminin sonradan Mohammad Waki olduğu öğrenilen Suriye uyruklu kişinin ile bu kişinin göstermiş olduğu diğer bir Suriyeli araştırma ve sorgulama için emniyete götürüldü. Soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ' Patlayıcı ve canlı bomba yeleği' açıklaması

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'nda ticari amaçla yük taşıyan ve gümrük sahasında dorsesindeki malzemeleri bırakarak Türkiye'ye dönerken şüphelenilerek durdurulan TIR'da bulunan hücum yeleğinin içerisindeki TNT kalıbı ve bomba düzeneği ile ilgili açıklama yaptı. 

Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre, yanlarındaki patlayıcı ve canlı bomba yeleği ile Türkiye'ye giriş yapmaya çalışan IŞİD'lı olduğu değerlendirilen 2 kişi yakalandı.
Öncüpınar Gümrük Müdürlüğü sahasında 06 Mart 2016 tarihinde saat 22.00 sularında Türkiye'ye giriş yapmak üzere gelen TIR aracına poşet bırakmaya çalışan bir kişi Gümrük Muhafaza Ekiplerinin takibine takıldı. Suriyeli bir kişinin elindeki 3 siyah poşeti aracın şoför mahaline bırakmaya çalışması üzerine şüphelenen Gümrük Muhafaza Ekipleri, şüpheliyi durdurarak üst araması yaptı. Şüphelinin üst aramasında kimlik ya da pasaporta rastlamadı. Şüphelinin elindeki poşetlerde arama yapan ekipler, kavanozlar ve kavanozların altında ise kablo ve patlayıcı madde benzeri malzeme tespit edildi Bunun üzerine çevre güvenliği alan Gümrük Muhafaza personeli Kilis İl Emniyet Müdürlüğü birimlerine haber verdi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS