20 yaş altı sokağa çıkma izni ne zaman, hangi gün, saat kaçta?

20 yaş altı sokağa çıkma izni ne zaman, hangi gün, saat kaçta?

Covid-19 normalleşme süreci aşamalarından biri de 20 yaş altı sokağa çıkma izni olmuştu. Hafta sonu uzun bir aranın ardından ilk kez 65 yaş üzeri kişiler kısıtlamanın olduğu esnada dışarı çıkmıştı. Bu kez 20 yaş altı kişiler aşamalı olarak sokakta olacak. Peki, 20 yaş altı sokağa çıkma izni ne zaman, saat kaçta olacak?

20 yaş altı sokağa çıkma izni ile ilgili detaylar belli oldu. Hafta sonu 65 yaş üzeri kişiler kısıtlamanın bulunduğu esnada 4 saatlik izinden faydalanarak dışarı çıkmıştı. Bu kez 20 yaş altı kişiler iki grup halinde sokakta olacak. Peki, hangi yaş aralığı hangi saatler arasında ve ne zaman sokağa çıkacak?

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA İZNİ NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

Sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 14 yaş ve altı çocukların 13 Mayıs Çarşamba günü; 15-20 yaş arasındaki gençlerin ise 15 Mayıs Cuma günü, 11.00-15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla istisna olarak dışarı çıkmalarına izin verilecek.

Yürüme mesafesi, sosyal mesafe ve maske kuralını ihlal edenlerle ilgili işlem yapılabilecek. Söz konusu sınırlamalara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282.  maddesi gereğince idari işlem uygulanacağı, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin de Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı ifade edildi. 


İçişleri'nden 65 yaş üstü ve 20 yaş altındakilerle ilgili genelge

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS