20 yıl önce... 20 yıl sonra....

17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan ve yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremin üzerinden 20 yıl geçti. Kocaeli, İstanbul, Düzce, Sakarya ve Yalova'da can ve mal kaybına neden olan depremde resmi verilere göre 17 bin 840 kişi hayatını kaybetti. On binlerce kişinin yaralandığı Marmara Depremi'nin ardından yıkılan kimi binaların yerine yeni yerleşim birimleri yapılırken, kimileri ise boş olarak günümüze kadar geldi. AA foto muhabirleri depremde hasar gören yerlerin 20 yıl sonraki hallerini havadan görüntüledi.17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan ve yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremin üzerinden 20 yıl geçti. Kocaeli, İstanbul, Düzce, Sakarya ve Yalova'da can ve mal kaybına neden olan depremde resmi verilere göre 17 bin 840 kişi hayatını kaybetti. On binlerce kişinin yaralandığı Marmara Depremi'nin ardından yıkılan kimi binaların yerine yeni yerleşim birimleri yapılırken, kimileri ise boş olarak günümüze kadar geldi. AA foto muhabirleri depremde hasar gören yerlerin 20 yıl sonraki hallerini havadan görüntüledi. Fotoğrafta, Sakarya'nın Adapazarı ilçesindeki çadırkent alanının eski ve yeni hali görülüyor.
"Asrın felaketi" olarak nitelendirilen 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin merkez üssü Gölcük, 20 yılın ardından facianın acı izlerinden uzak bir görüntü ortaya koyuyor.

Fotoğrafta Kocaeli'nin Gölcük ilçesine bağlı Yemimahalle'nin eski ve yeni hali görülüyor.
17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de 7,4 büyüklüğünde meydana gelen ve 45 saniye süren Marmara Depremi, Kocaeli, Sakarya, İstanbul, Düzce ve Yalova ile civar il ve ilçelerde yıkıma yol açtı.

Fotoğrafta Kocaeli'nin Gölcük ilçesindeki Kavaklı Sahili eski ve yeni hali görülüyor.
Depremin merkez üssü Gölcük'te 5 bin 383 kişi yaşamını yitirdi, 5 bin 252 kişi yaralandı. Depremde ilçedeki binalarda da büyük zarar oluştu. Deprem nedeniyle ilçedeki 2 bin 350 konut ağır hasar, bin 816 bina orta hasar, 2 bin 772 bina az hasar görürken, 2 bin 125 iş yeri ağır hasarlı, bin 314 iş yeri orta hasarlı, bin 95 iş yeri ise az hasarlı duruma geldi, altyapı ve üstyapı ise tamamen tahrip oldu. Bu durum göç alan ilçe konumundaki Gölcük'ü göç veren bir duruma dönüştürdü. Nitekim depremden bir yıl sonra yapılan sayımda nüfus, 80 binden 55 bin 790'a düştü.

Depremin üzerinden geçen 20 yılda yapılan ekonomik, sanatsal, kültürel ve sportif çalışmalarla ilçenin nüfusu 163 bin 500'e ulaştı.

Fotoğrafta Sakarya'daki İzmit Caddesi'nin eski ve yeni hali görülüyor.
Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, depremin sadece Gölcük değil tüm Türkiye için deprem bilinci açısından milat olduğunu belirterek depremin ne anlama geldiğini insanların 17 Ağustos 1999'da öğrendiğini söyledi.

Fotoğrafta Kocaeli'nin Gölcük ilçesindeki Kavaklı sahilinin eski ve yeni hali görülüyor.
Depremden sonra konut ihtiyacı olduğunu hatırlatan Sezer, şöyle devam etti:
"Geçici konutların akabinde Şirinköy, Saraylı ve Değirmendere'de kalıcı konutlar hızlıca yapıldı. Depremde evleri yıkılanlar bu yeni yapılan güvenli kalıcı konutlarına taşındı. Gölcük'te 5 bin 383 hemşehrimiz yaşamını yitirdi, yaklaşık 2 bin bina depremde yıkıldı. Bakıldığı zaman 17 bin vefat içerisindeki 5 bin 383 sayısı, depremde en fazla hasar gören yerin Gölcük olduğunu gösteriyor. Depremde Gölcük nüfusu 80 bin civarındaydı, 2000 yılında yapılan sayımda 55 bin 790'a düştü. O tarihte yaşanan şartların ağırlığı nedeniyle o döneme kadar göç alan Gölcük, ilk defa deprem sonrası ciddi göç verdi."

Fotoğrafta Kocaeli'nin Gölcük ilçesindeki Yunus Emre Mahallesi'nin eski ve yeni hali görülüyor.
Sezer, aradan geçen sürenin ardından şu an yenilenmiş, modern ve geleceğe umutla bakan bir Gölcük'te yaşadıklarını ifade etti.

O yıllardan sonra ilçede yapılan çalışmaların da etkisiyle Gölcük'ün nüfusunun 163 bin 500'e ulaştığını anlatan Sezer, nüfusun her geçen gün arttığını bildirdi.

Fotoğrafta, Sakarya'nın Adapazarı ilçesine bağlı Karaköy'deki Ulu Cami'nin eski ve yeni hali görülüyor.
Sezer, depremden sonra yeni yapılan binaların sağlam ve güvenli şekilde inşa edildiğini aktararak ilçedeki ağır hasarlı olup da yıkılmayan bina kalmadığını vurguladı.

İlçedeki eski sanayi sitesinde kentsel dönüşüm yapıldığını ve Türkiye'ye örnek olabilecek bir site kurulduğunu aktaran Sezer, depremden sonra yapı yasaklı alan ilan edilen Denizevler Mahallesi'nde de kentsel dönüşüm gerçekleştirildiğine işaret etti.

Fotoğrafta, Sakarya'nın Adapazarı ilçesindeki Çark Caddesi'nin eski ve yeni hali görülüyor.
Sezer, Sivri Tepe Konutlarına vatandaşların yakın zamanda taşınacağını belirterek şunları söyledi:
"Gölcük bir donanma kenti. İlçemizde Ford Otosan fabrikası var. Türkiye'nin en fazla ihracat yapan fabrikalarından birisi. Yan sanayi anlamındaki firmaların gelmesiyle tersane dışında otomotiv alanında da Gölcük Türkiye'de önemli noktaya geldi. Baktığımız zaman depremi Gölcük'te görebilmek mümkün değil. Gölcük'te deprem bilinci oluşmasını istiyoruz ama günlük hayatta da depremin travmatik etkisini yapacak görsellerin olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Yapılması gereken depremin getireceği tedbirlerin yasaya uygun, doğru şekilde alınması. Şu anda sürekli gelişen, sanayi ve üretim anlamında atılım halinde olan, istihdam noktasında her gün bir adım ileri giden, geleceğe umutla bakan bir Gölcük var."

Fotoğrafta, Sakarya'nın Adapazarı ilçesindeki Yeni Cami Kavşağı'nın eski ve yeni hali görülüyor.
Depremden olumsuz etkilenen Gölcük'ün aradan geçen 20 yılda sportif, sanatsal, kültürel ve ekonomik anlamda Türkiye'de önemli bir konuma geldiğini dile getiren Sezer, şu anda modern bir ilçede yaşadıklarını bildirdi.

Fotoğrafta, Sakarya'nın Arifiye ilçesindeki otoyol köprüsünün eski ve yeni hali görülüyor.
İlçede 46 dönümlük alana millet bahçesi yapacaklarını belirten Sezer, müzenin içindeki bir galeride depremin gerçekliğini ortaya koyacaklarını aktardı.

Fotoğrafta, Sakarya'nın Adapazarı ilçesindeki Çark Caddesi'nin eski ve yeni hali görülüyor.
Sezer, "Miniagölcük" yapmayı planladıklarını anlatarak Servet-i Fünun Dergisi'nin ilk defa Gölcük'te köy postası olarak yayınlandığını ve bu durumu da müzedeki galeride yaşatacaklarını kaydetti.

Fotoğrafta, Yalova Sahil Meydanı'nın eski ve yeni hali görülüyor.
Başkan Sezer, kentsel dönüşüm yapılan eski sanayi sitesinin bulunduğu yere alışveriş merkezi yapmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Fotoğrafta, Yalova Sahil Meydanı'nın eski ve yeni hali görülüyor.
Fotoğrafta, Yalova Bahçelievler Mahallesi'nin eski ve yeni hali görülüyor.
Fotoğrafta, Yalova'nın Çınarcık ilçesindeki Harmanlar Mahallesinin eski ve yeni hali görülüyor.
Fotoğrafta Kocaeli'nin Gölcük ilçesindeki Kavaklı Sahili eski ve yeni hali görülüyor.
Fotoğrafta Kocaeli'nin Gölcük ilçesindeki Dumlupınar Mahallesi'nin eski ve yeni hali görülüyor.
Fotoğrafta, Kocaeli'nin Körfez ilçesindeki TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi'ndeki yangın ve bölgenin yeni hali görülüyor.
Fotoğrafta, Sakarya'nın Adapazarı ilçesindeki Yenidoğan Mahallesi'nin eski ve yeni hali görülüyor.
Fotoğrafta, Sakarya'nın Adapazarı ilçesindeki çadırkent alanının eski ve yeni hali görülüyor.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS