2017 yılbaşı özel çekilişi amorti sonuçları | MPİ yılbaşı çekilişi bilet sorgulama

2017 yılbaşı özel çekilişi amorti sonuçları | MPİ yılbaşı çekilişi bilet sorgulama

MPİ (Milli Piyango İdaresi) tarafından gerçekleştirilen yılbaşı özel çekilişinde 2017 amorti sonuçları belli oldu. 31 Aralık 2016 tarihinde başlayan çekilişlerde büyük ikramiye öncesi çekilişi gerçekleştirilen amorti rakamları biletine ikramiye isabet etmeyen kişilerin teselli ikramiyesi oldu. Tam, yarım ve çeyrek biletlere isabet eden amorti ikramiyesinin ödemesi ise her bilet için farklı oldu. Büyük ikramiyenin çıktığı İstanbul, 2017 yılbaşı çekilişinde en şanslı iller arasında yer alırken talihli kişiler kimliklerini gizlemeye şimdilik devam ediyor. Yeni yıla milyoner olarak giren kişiler cnnturk.com'da yer alan bilet sorgulama ekranı üzerinden biletlerine isabet eden ikramiyeleri canlı olarak öğrendi. İşte amorti rakamları ve ödenen ücret ile ilgili tüm detaylar...

Aralık ayının başlangıcından itibaren satışa sunulan Milli Piyango biletlerinin büyük bir bölümü tükenmişti. 2016'nın son dakikalarında yapılan çekilişte büyük ikramiye İstanbul ve Antalya arasında paylaşıldı. 60 milyon TL'nin çeyrek biletlere isabet etmesi nedeniyle büyük ikramiyenin talihlileri 15'er milyon TL aldı. Büyük rakamların öncesinde ise en fazla ikramiye veren bölüm olan amortinin çekilişi yapıldı.


AMORTİLER 0 VE 5


Kurumun resmi interet sitesinden canlı olarak yayınlanan çekilişlerde şanslı rakamlar 0 ve 5 olarak belirlendi.AMORTİ NEDİR?


Milli Piyango biletleri ikramiyelerinde en bilete çıkan en düşük miktarlar arasında yer alan amorti biletin parasının geri alınmasını sağlıyor. Her ay yapılan çekilişlerde amorti çıkan bir kişi biletinin ücretini geri alma şansı buluyor. Her çekilişte 2 rakam olarak belirlenen amorti sayıları biletin son numarası esas alınarak hesaplanıyor. Biletin son hanesine amorti ücreti çıkan bir kişi bilet miktarının karşılığını yetkili bayilerden temin edebiliyor.


Milli piyango sonuç sorgulama için tıklayınız...


ÇEKİLİŞLERDE 2 ŞANSLI NUMARA


Geçtiğimiz aylarda özel çekilişleri kendi internet sitesinden canlı olarak yayınlanmaya başlayan Milli Piyango çekilişlerinde şanslı rakam olarak 2 ve 8 numaraları ön plana çıkıyor. Kurum tarafından yapılan son 5 çekilişte 4 kez amorti rakamı seçilen 2 biletine ikramiye isabet etmeyenlerin tesellisi oluyor. Amorti rakamları ise 23:00 ile 23:30 saatleri arasında belli olacak.


7 NUMARASININ UĞURSUZLUĞU


Son 10 yıla bakıldığında, 2 ve 5 numaraları biletlere büyük ikramiyede çıkarken, 7 ile başlayan numaralardan hiçbiri büyük ikramiyeye çıkmamıştır.


SON 5 ÇEKİLİŞTEKİ AMORTİ SONUÇLARI


2 ve 7 (29.11.2016)


2 ve 5 (19.11.2016)


1 ve 8 (09.11.2016)


2 ve 5 (29.10.2016)


2 ve 8 (19.10.2016)


GENEL ÇEKİLİŞ SAAT KAÇTA HANGİ KANALDA?


Kurumdan yapılan resmi açıklamaya göre saat 16:00’a kadar çekilişle ilgili herhangi bir işlem başlamayacak. 31 Aralık 2016 tarihinde 16:00’da başlayacak olan çekilişlerde önce düşük ikramiyeler yer alacak. 23:00’dan itibaren çekilişler kurumun internet sitesinden canlı olarak izlenebilirken cnnturk.com’da anlık sonuçlar halinde aktarılacak. Daha önce TRT1 ekranlarında yaynılanacağı ifade edilirken TRT1'in yayın akışı içerisinde özel bir programın yer almaması dikkatlerden kaçmadı.


BÜYÜK İKRAMİYE ÇEKİLİŞİ NE ZAMAN?


Gün boyu devam edecek çekilişlerde büyük ikramiye 2016’nın son dakikalarına bırakılacak.  Yayın akışı çerçevesinde 2017’ye zengin olarak girecek kişiler saat 23:30 ile 23:45 dakikaları arasında belli olacak. Çekilişte ikinci büyük ikramiye 10 milyon TL de yine aynı saatlerde çekilecek.EN YÜKSEK MİKTARLAR


Milli Piyango İdaresi tarafından yapılacak çekilişlerde en yüksek ikramiyeler belli oldu. 60 milyon TL çekilişi öncesi, 1 adet 10 milyon, 1 adet 5 milyon, 1 adet 2 milyon, 1 adet 1 milyon, 1 adet 500 bin TL ve 20 adet 100 bin TL çekilişleri gerçekleştirilecek. İlerleyen saatlerde TRT ekranlarından canlı olarak yayınlanacak çekilişler öncesi piyasaya sürülen biletlerin büyük çoğunluğunun tükendiği ifade edildi.


TALİHSİZ MİLYONERLERDEN OLMAYIN!


ABD’de yaşayan Andrew Jackson Whittaker adlı milyoner geçtiğimiz yıllarda o güne kadar verilen en yüksek ikramiye olan 315 milyon doların sahibi olmuştu. Alkollü araç kullanmak ve tehdit suçlarından hüküm giyen milyoner ardından yaptığı yanlış yatırımlar nedeniyle parasının büyük bir bölümünü kaybetti. Son olarak kumar alışkanlığı edinen ve kızını uyuşturucuya kurban veren adam kısa bir süre içerisinde eski hayatına döndü. Durumu ile ilgili yaptığı değerlendirmede “Keşke o bileti hiç almasaydım” ifadelerini kullanan adam ABD’de “talihsiz talihli” olarak anılmaya başlandı.


AMORTİ NE KADAR OLUYOR?


Amorti ücreti tam, yarım ve çeyrek biletler için o yıl belirlenen bilet ücretinin geri alınması şeklinde ödeniyor. Buna göre 2017 yılbaşı ikramiyesinde amorti kazanan tam bilet sahipleri 60, yarım bilet sahipleri 30 çeyrek bilet sahipleri ise 15 TL ücret alacak.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS