KPSS Ortaöğretim tercih başvuruları ne zaman başlıyor?

KPSS Ortaöğretim tercih başvuruları ne zaman başlıyor?

KPSS Ortaöğretim tercih başvuruları ÖSYM sitesinde ne zaman yayınlanacak sorusunu soran yüzbinlerce mezun, personel alımları üzerinden devlet kadrolarına girmek istiyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi en son 28 Aralık 2016 tarihinde kılavuzu yayınlamıştı. Sınavlı veya sınavsız nasıl başvurular gerçekleşmektedir?

KPSS tercih başvuruları (Lisans önlisans ortaöğretim) ÖSYM’nin sitesinde Şubat ayında yayınlanabilir iddiasına kurumdan bu zamana kadar ses çıkmadı. Sınava giren milyonlarca mezun kurumdan gelecek açıklamayı bekliyor. Ortaöğretim sınavına 3.5 milyon insan girince yakın zamanda bir başvuru kılavuzu tekrardan yayınlanabilir. Zira 2017 yılında Çalışma Bakanı Müezzinoğlu 60 bin kişiyi sözleşmeli memur olarak alacaklarını duyurmuştu. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden açıklama geldiğinde haber sitemizde yer alacak.

Başvuru kılavuzu yayınlandıktan sonra başvuru yapacak kişi neye dikkat etmelidir?
Sınava girip puan alanlar “nitelik kodları” hatalı işaretlediğinden ötürü kurumlara girememektedir. Kurum kılavuzu yayınlarken, nitelik kodlarını da paylaşmaktadır. Nitelik kodu, kurumun istediği özel şartlardır. Puanınız o kurum için yeterli olsa dahi, nitelik kodundaki isteği karşılamıyorsa o bölüme giremeyecektir.

Not: Yukaridaki fotoğraf 2016'ya ait bir belgedir.

Kuruma bağlı olmaksızın personel alımları oluyor mu?

Oluyor. Bu duruma “ara atamalar” denilmektedir. Ara atamaları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi yapmamaktadır. oersonel alımı kurumun kendi isteği doğrultusunda yapılmaktadır. Belli bir dönemi yoktur. İhtiyaç doğrultusunda bu tarz alımlar gerçekleşmektedir. Bu alımlar daha çok Askeri kurumlar içerisinde gerçekleşmektedir.

Kontenjan sayısının önemi nedir?
Kontenjan sayısının önemi kişinin aldığı puan ile ters orantıdadır. Kontenjan sayısı yüksekse, sınavdan alınan düşük puanla vatandaş o bölümden işe girebilir. Kontenjan sayısı az ise, sınavdan yüksek puanla personel alımı gerçekleşmektedir. Başvuru yapacak olanlar nitelik kodu kadar kontenjan sayısına da bakmalıdır. Genelde personel alınacak sayı az ise, o iş donanımlı ve maaşı yüksek olan bir iştir. Bu durumda yüksek puan alan kişinin o alana girmesi daha çok beklenmektedir.

Kontenjan sayısı yüksek olan bölümler hangileridir?
İhtiyaç doğrultusunda kurumlar kendileri belirlemektedir. Geçmiş baz alındığında Veterinerlik, Beslenme ve Diyetik, Mütercimlik, Sosyal Hizmet Bölümleri ve Sağlık ile ilgili bölümlerinde alım sayısı daha fazla olmaktadır. Bu bölümlerden taban puan 70 değildir. Alım sayısı fazla olduğundan ötürü istenen puan bazen 55 puana kadar inmektedir. Önemli olan burada puandan ziyade nitelik kodu kişinin karşılayıp karşılamadığıdır.
Not: 55 puandan daha düşük puanla alımlar gerçekleşmemektedir.

Düşük puanla alınan kadrolar hangileridir?
2016 baz alındığında sağlık bölümü daha çok düşük puanla personel alımı gerçekleşmektedir. Şoförlük, ebelik, sağlık memurluğu ve teknisyenlik. Bu bölümlerden başvuru yapacak olan kişilerin okuduğu okul, puandan ve nitelik koddan daha önemlidir. Zira yapılacak olan başvurunun, başvuru yapacak kişinin bölümüyle alakası yoksa, alım gerçekleşmeyecektir

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS