2017 ÖSYM: LYS tercih işlemleri kılavuz üzerinden nasıl yapılır?

  1. Türkiye
2017 ÖSYM: LYS tercih işlemleri kılavuz üzerinden nasıl yapılır?
2017 ÖSYM: LYS tercih işlemleri kılavuz üzerinden nasıl yapılır?

ÖSYM tercih dönemi içerisinde yer alan LYS tercihleri 18 Temmuz 2017 tarihinde başladı. Başvurulardan önce Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, 2017 LYS tercih kılavuzunu kendi sitesinden açıkladı. Kılavuzu açıklarken, üniversite tercihleri yapacak olan adaylara önemli bilgiler verdi. Kılavuz sayfası içerisinde yer alan TABLO 3 ve TABLO 4 üzerinden başvuru yapacak olan adaylar, istenen bilgiler haricinde başvuru yapılması durumunda tercihler yapıldığı taktirde sınav merkezi tarafından kabul edilmeyecek. LYS tercih başvuruları ne zaman sona eriyor?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, yayımladığı "Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu" içerisinde önemli bilgiler ve uyarılarda bulundu. Sınav merkezi, tercih başvurularının 18 Temmuz'da açıkladığını ÖSYM AİS sitesinde duyurdu. Kılavuz sayfasında yer alan TABLO 3'ta ön lisans programları, TABLO 4'te dört veya daha fazla yıllık lisans programları mevcuttur. Adaylar aldıkları puanlara TABLO 3 veya TABLO 4'ten başvuru yapacaklar. Başvuru yapacak olan adayın puanı 150 ila 180 puan arasındaysa TABLO 3'ten, puan 180'ten büyükse TABLO 4'ten başvuru yapacaklar.

Dikkat! Sınav merkezi kılavuzda önemli uyarıda bulundu. Sınav merkezi "Öğrenim görmek istediğiniz yükseköğretim programlarının tercih listenizdeki sırasını belirlerken çok dikkatli davranmanız ve bu programlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Her şeyden önce hangi tablolardan tercih yapacaksanız bu tabloları dikkatle incelemelisiniz. Bu tablolarda, her programın adaylarda aradığı koşullar da belirtilmiştir. Okul türü, alan, yaş, sağlık, cinsiyet vb. bütün koşullarını tam olarak karşılayamadığınız programları tercih etmeyiniz. Bir programın gerektirdiği koşulları dikkate almadan yaptığınız tercihlerin sorumluluğu size ait olacak, tercih bildirimi sırasında tercih ettiğiniz programların bazı koşullarını karşılayıp karşılamadığınız Merkezimizce kontrol edilmeyecektir. Merkezî yerleştirme öncesi yapılacak kontrollerde koşullarını taşımadığınız tespit edilebilen tercihleriniz geçersiz sayılacaktır. Koşullarını taşımadığınız tespit edilemeyen bir programa puanınız elverişli olduğu için yerleştirilseniz bile kaydınız yapılmayacaktır. Bu nedenle "Tablo 3 ve Tablo 4'te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları" bölümünü (2 kısım halinde düzenlenen bu koşul ve açıklamaları dikkatle incelemeden tercihlerinizi yapmayınız.) mutlaka
okuyunuz. Girmek istediğiniz yükseköğretim programlarını isteğinize göre sıralayabilmeniz için merkezî yerleştirme sisteminin nasıl işlediğini bilmenizde yarar vardır. Merkezî yerleştirme, adayların yerleştirme puanlarına, tercihlerine ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşullarına göre bilgisayar ortamında yapılacaktır." açıklamasında bulundu.

Başvuru yapmak için TIKLAYINIZ 

Bilgi: Başvuru yaparken sınav merkezi herhangi bir ücret almayacaktır.

Aşağıda yer alan kılavuza göre başvurular yapılacaktır: 

TERCİH KILAVUZU 2017'Yİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

SONUÇLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

CNN Türk'ün tercih rehberine tıklayarak istenilen bölüm üzerine tüm bilgiler gösterilecektir.

Önemli not: Sınava girenler dün akşam sonuçların ÖSYM AİS sayfası en çok aranan kelimelerden oldu. Öğrencis Seçme ve Yerleştirme Merkezi, ÖSYM AİS sayfasında; sınav başvuruları, sınav giriş belgesi, sınav giriş belgelerini yayınlamaktadır. Sınav sonuçları ÖSYM sonuç sayfasında yayınlanıyor.

2017 LYS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, sınav sonuçlarından önce “ön bilgi” amacı olarak 22 Haziran 2017’de tercih kılavuzunu yayımladı. Tercihlerin 18 Temmuz’da başlayacağını söyleyen kurum, başvuru sürecinin 26 Temmuz 2017’de sona ereceğini açıkladı. Tercihler kurumun “AİS” sayfasında yapılacak. Tercih kılavuzu kurum tarafından ev adreslerine gönderilmeyecektir. Kurum önemli bir uyarıda bulundu. Tercihler bir değil, birkaç kez kontrol edilmelidir açıklaması yapılırken, geçmiş senelerde birçok aday yanlış tercihlerden ötürü üniversiteye giremedi.

Başvuruda kaç tercih yapılabiliyor?

Kurumun belirlediği tercih sayısı 24.

3 tercih sistemi nedir?

Sınava girenler 3 tercih üzerinden üniversiteye yerleştirilecektir: 1) Sınava YGS’den veya LYS’den girenler, 2) Yükseköğretim üzerinden ilgili bölüme tercih yapanlar, 3) Yükseköğretime kontenjan ile girenler.

Kılavuzda yer alan TABLO 3 ve TABLO 4 nedir?

TABLO 3 sadece YGS, TABLO 4 YGS ve LYS üzerinden üniversite programları için tercih yapılacak bölümlerdir. TABLO 3’te YGS sınavından 150 ve üzeri puan alanlar buradan başvuru yaparken, TABLO 4’te YGS ve LYS sınavlarında 180 puan ve üzeri yapanlar bu bölümden başvuru yapacaklardır.

Kurum tercih konusunda hangi uyarıyı yapıyor?

Tercih başvuruları başladığında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, “tercih kılavuzu” içerisinde önemli bir uyarıda bulundu. Kurum “Öğrenim görmek istediğiniz yükseköğretim programlarının tercih listenizdeki sırasını belirlerken çok dikkatli davranmanız ve bu programlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Her şeyden önce hangi tablolardan tercih yapacaksanız bu tabloları dikkatle incelemelisiniz. Bu tablolarda, her programın adaylarda aradığı koşullar da belirtilmiştir. Okul türü, alan, yaş, sağlık, cinsiyet vb. bütün koşullarını tam olarak karşılayamadığınız programları tercih etmeyiniz. Bir programın gerektirdiği koşulları dikkate almadan yaptığınız tercihlerin sorumluluğu size ait olacak, tercih bildirimi sırasında tercih ettiğiniz programların bazı koşullarını karşılayıp karşılamadığınız Merkezimizce kontrol edilmeyecektir. Merkezî yerleştirme öncesi yapılacak kontrollerde koşullarını taşımadığınız tespit edilebilen tercihleriniz geçersiz sayılacaktır. Koşullarını taşımadığınız tespit edilemeyen bir programa puanınız elverişli olduğu için yerleştirilseniz bile kaydınız yapılmayacaktır. Bu nedenle "Tablo 3 ve Tablo 4'te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları" bölümünü (2 kısım halinde düzenlenen bu koşul ve açıklamaları dikkatle incelemeden tercihlerinizi yapmayınız.) mutlaka okuyunuz. Girmek istediğiniz yükseköğretim programlarını isteğinize göre sıralayabilmeniz için merkezî yerleştirme sisteminin nasıl işlediğini bilmenizde yarar vardır. Merkezî yerleştirme, adayların yerleştirme puanlarına, tercihlerine ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşullarına göre bilgisayar ortamında yapılacaktır.

Başvuru bittikten sonra en çok neye dikkat edilmesi gerekiyor?

Tercih başvurularından sonra sistemde yer alan “2017-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir” yazısı muhakkak görülmesi gerekmektedir. Bu ifade görülmediği takdirde sayfayı güncelleyerek tekrardan işlemler yapılması gerekir.

Tercihler sonradan değiştirilebilir mi?

26 Temmuz 2017 tarihine kadar tercihler değişiklik yapılabilir. 26 Temmuz’dan sonra sistemde değişiklik yapılamaz.

Tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Kurum tercihler üzerinden sonuç takvimi paylaşmamıştır. Tercih sonuçlarının bir ay içerisinde açıklanacaktır.

Bölümlere başvurabilmek için hangi koşullar gerekiyor?

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Description $}
{$ item.Title $}
{$ item.Description $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS