2018 KPSS Ortaöğretim tercih kılavuzu ne zaman yayımlanacak? ÖSYM döküman sayfası

2018 KPSS Ortaöğretim tercih kılavuzu ne zaman yayımlanacak? ÖSYM döküman sayfası

ÖSYM döküman sayfasında 2018 KPSS Ortaöğretim tercih kılavuzu ne zaman yayımlanacak? KPSS sonuçları, 8 Kasım'da açıklandı.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim sınavı iki senede bir yapılırken, sınav sonuçları 8 Kasım 2018 tarihinde açıklandı. Sınavın ardından 12 gün geçerken, ÖSYM döküman sayfasında tercih kılavuzu ne zaman yayınlanacak?


ÖSYM tercih kılavuzu 2018


ÖSYM'den tercih kılavuzuna dair resmi açıklama şu ana dek gelmedi. Devlet kurumları boş olan kadroları belirlemesi ve sınav merkezine yönlendirmesiyle birlikte kılavuzun yayımlanması bekleniliyor. Kurumdan tercihlere dair şu açıklama yapıldı:


Lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunları için yapılacak olan KPSS sonuçlarının açıklanmasından sonra B Grubu Kadrolar için ÖSYM tarafından bir Tercih Kılavuzu hazırlanacaktır. Bu Kılavuzda kamu kurum ve kuruluşlarına ait B Grubu Kadrolar, kadro sayıları ve koşulları yer alacaktır. Adaylar, Tercih Kılavuzunda yer alacak yönteme göre tercihlerini İnternet aracılığıyla yapacaklardır. Tercihlerin hangi tarihler arasında nasıl yapılacağı ÖSYM’nin internet adresinden adaylara duyurulacaktır. Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaydan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra Merkezimiz tarafından yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde adaydan yerleştirme ücreti alınır.


DİKKAT: Adaylar tarafından ortaöğretim düzeyinde Milli Eğitim Bakanlığından,lisans/ön lisans düzeyinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından alınan/alınacak alan/program denklik/eşdeğerlik kararları, tüm ilgililere duyurulabilmesi için muhakkak suretle KPSS tercih işlemleri başlangıç tarihinden önce Devlet Personel Başkanlığına bildirilmelidir. Aksi halde, KPSS tercih işlemleri sırasında veya sonrasında bildirilecek denklik/eşdeğerlik kararları bir sonraki tercih işlemlerinde dikkate alınacaktır.


YERLEŞTİRME NASIL OLACAK?


Adaylar, ÖSYM tarafından B Grubu Kadrolara; puanları, tercihleri ve kadro sayıları göz önünde tutulmak suretiyle yerleştirilecektir. Yerleştirme işlemleri ile ilgili esaslar Tercih Kılavuzunda yer alacaktır. Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından diploma tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması hâlinde yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır. Yerleştirmede adayların ÖSYM'ye internet yoluyla gönderdiği bilgiler esas alınacaktır. Yerleştirme sonuçları ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, adaylara ve Devlet Personel Başkanlığına internet yoluyla, elektronik ortamda bildirilecektir.


ATAMA NASIL GERÇEKLEŞECEK?


ÖSYM tarafından yerleştirilen adaylar, başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın ilan edilmiş kadrolara doğrudan atanacaklardır. Ancak, atama için öngörülen koşullara uymayan veya gerekli belgeleri süresi içinde getiremeyen adayların atamaları yapılmayacaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS