2018/2 KPSS tercih sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak?

2018/2 KPSS tercih sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak?

ÖSYM'nin sonuç sayfasında 2018 KPSS tercih (atama) sonuçları, ne zaman açıklanacak? KPSS tercihleri 11 Aralık 2018 tarihinde başladı, 20 Aralık 2018 tarihinde saat 23.59'da sona erdi. KPSS Ortaöğretim, Önlisans, Lisans mezunlarının tercihleri, hangi tarihte belli olacak sorusuna Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi cevap verdi mi?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, 11 Aralık'da başlattığı Kamu Personeli Seçme Sınavı Ortaöğretim, Önlisans, Lisans tercih başvurularını 21 Aralık 2018 saat 00:00'da sona erdiğini açıkladı. Yüzbinlerce başvuru yapan adaylar için kurumdan resmi açıklama geldi mi?


Ne zaman açıklanır?


Sınav merkezi, atama başvurularına dair sonuç tarihlerini resmi web sitesinde açıklamıyor. Kurum sadece sınavlara dair sonuçların açıklanacağı tarihi takvim safyasında yayınlıyor. Bir önceki KPSS tercih başvuruları 5 Temmuz'da sona erdi, 13 Temmuz 2018 tarihinde sonuçlar açıklandı. 2018/2 KPSS tercih sonuçları, 28 Aralık 2018 tarihinde açıklanabilir. 


KPSS tercih yerleştirilmenin yapılması


Kadro ve pozisyonlara yerleştirme, ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılacaktır. Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından mezuniyet tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.


Ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyindeki kadrolara yerleştirme yapılırken ÖSYM’ce sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan program/alan ile kadro ve pozisyonlar için aranan nitelikler arasındaki tutarlılık kontrol edilecek bunlardan birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz konusu tercih iptal edilecektir.


Yerleştirmede adayların ÖSYM kayıtlarındaki bilgileri esas alınacaktır. Bu bilgilerde gerçeğe uymayan hususlar tespit edildiği takdirde, yerleştirmesi yapılan adayların kamu kurum ve kuruluşlarınca atamaları yapılmayacak, adaylar bu durumdan dolayı bir hak iddia edemeyeceklerdir.


Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle kadro ve pozisyonlara yerleştirileceklerdir. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecektir. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir kadro veya pozisyona yerleşememiş olacaktır.


KPSS sonuçları nerede duyurulacak?


Yerleştirme sonuçları ile ilgili olarak adaylara ve ilgili kurumlara postayla herhangi bir belge gönderilmeyecektir. Adaylar yerleştirme sonuçlarını ÖSYM’nin internet sayfasından öğrenebileceklerdir. Kamu kurum ve kuruluşları da bu bilgileri elektronik ortamda kendi şifreleri ile edineceklerdir. Bir kadro veya pozisyona yerleşen adaylar atanmak üzere doğrudan yerleştirildikleri kamu kurum/kuruluşlarına başvuracaklar, atanmak için hangi evrakın gerekli olduğunu ve bu evrakın hangi tarihe kadar nereye teslim edilmesi gerektiğini bu kurum veya kuruluşlardan öğreneceklerdir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS