LGS sonuçları MEB tarafından açıklandı

LGS sonuçları MEB tarafından açıklandı

LGS sınav sonucu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Liselere geçiş için tercih yapacak adayların puanlarının belli olacağı sonuçlar için gözler MEB’e çevrildi. Kurum daha önce LGS sonuçları için sınav takvimi içerisinde tarih vermişti. Peki, Liselere Geçiş Sınavı sonuçları nasıl öğrenilir?

LGS sonuçları için beklenen açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen sınav takvimi açıklamasında Liselere Geçiş Sınavı sonuç tarihi belirtilmişti. İşte sınav sonuçları ile ilgili detaylar ve sonuçların açıklandığı yer…

LGS SONUÇLARI BELLİ OLDU

2019 yılında gerçekleştirilen sınava ilişkin sonuçlar 24 Haziran 2019 Pazartesi günü MEB tarafından erişime açıldı. Sonuçlar MEB’in resmi internet adresi olan “meb.gov.tr” üzerinden öğrenilebilecek. Sonuçlar ayrıca e-posta yoluyla gönderilmeyecek. Sonuçların saat kaçta açıklanacağı bilgisi paylaşılmasa da kurum 10:00'da sonuçları erişme açtı.

SONUÇ SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ...

SINAV PUANLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Merkezi Sınava katılan öğrencilerin puanları tek puan türünde (merkezi sınav puanı) hesaplanmaktadır. Merkezi sınav puanı hesaplanırken öncelikle sayısal ve sözel bölümlerdeki her bir alt testte öğrencilerin sorulara verdiği doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanmakta ve doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkartılarak ham puanlar (net sayısı) elde edilmektedir. Hesaplanan ham puanlar, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülmektedir.

Standart Puanlar (SP), Tablo 2’deki katsayılar ile ağırlıklandırılarak Ağırlıklı Standart Puanlar (ASP) hesaplanmaktadır. Daha sonra alt testlerin ASP’leri toplanarak

Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) elde edilmektedir. Hesaplanan TASP kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan bir puan dağılımına aşağıdaki formül kullanılarak dönüştürülmektedir.

Merkezi Sınav Puanı (MSP) = 100+ (400 (TASP-En Küçük TASP))

                                                 (En Büyük TASP-En Küçük TASP)

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS