2019 Muharrem Ayı ne zaman?

2019 Muharrem Ayı ne zaman?

Diyanet dini günler takvimi içerisinde 2019 Muharrem Ayının hangi güne denk geldiğini paylaşmıştı. Öte yandan Muharrem Ayı içerisinde idrak edilen Aşure Günü de yine tarihi araştırılan günler arasında yer alıyor. Peki, bu yıl Muharrem Ayı ve Aşure Günü ne zamana denk gelecek?

Milyonlarca Müslümanın heyecanla beklediği Aşure Günü ve Muharrem Ayı için sayılı günler kaldı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı 2019 dini günler takviminde yer alan bilgilere göre Muharrem Ayı bu yıl 31 Ağustos 2019 Cumartesi gününe denk gelecek. Bu gün aynı zamanda hicri yılbaşı olacak. Yani hicri takvime göre bir yıl daha geride bırakılmış olacak.


Her yıl Muharrem Ayının onuncu günü idrak edilen Aşure Günü ise 2019 yılında 9 Eylül 2019 Pazartesi gününe denk gelecek.


AŞURE GÜNÜ ÖNEMİ NEDİR?


Allahü teâlâ, birçok duaları Aşûre günü kabul etmiştir. Hazret-i Âdem'in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh'un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus'un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim'in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris'in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub'un oğlu Hazret-i Yusuf'a kavuşması, Hazret-i Yusuf'un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb'ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi, Hazret-i İsa'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşûre günü oldu.


Ancak yine Hicri 61 yılının Aşure Gününde (10 Ekim 680) Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin, 72 yakını ile birlikte Irak Kerbela'da şehit edildi. Bu olay her yıl İslam Dünyasında hüzünle anılmaktadır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS