2019 ÖTV ve KDV indiriminde son gün ne zaman?

2019 ÖTV ve KDV indiriminde son gün ne zaman?

ÖTV ve KDV indirimleri ile ilgili müjde geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Kararı ile duyurulmuştu. Hem vatandaşın var olan ürünlerinden daha uygun fiyata yararlanması hem de ekonomiye canlılık getirmesi adına atılan adımlar içerisinde yer alan ÖTV ve KDV indirimleri bir süre daha devam edecek. Peki, ÖTV ve KDV indirimlerinde son gün ne zaman? İşte sürelerle ilgili yapılan o açıklamalar…

ÖTV ve KDV indirimleri 2019 yılında farklı sektörlerde devam edecek. Tapu harçları, konut ve işyeri teslimleri, beyaz eşya ve bunun gibi bir çok alanda uygulanan indirimler ekonomiyi hareketlendirecek. İşte yayınlanan 43 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı içerisinde yer alan o süreler…


ÖTV VE KDV'DE İNDİRİM SÜRELERİ


-Tapu harçlarında uygulanan oran indiriminin süresi 31/12/2019 tarihine kadar (bu tarih dâhil) uzatılmaktadır.


-Konut ve işyeri (bina ve bağımsız bölüm şeklinde olanlar)  teslimlerinde uygulanan KDV oran indiriminin süresi 31/12/2019 tarihine kadar (bu tarih dâhil) uzatılmaktadır.


-Mobilya teslimlerinde uygulanan KDV oran indiriminin süresi 30/6/2019 tarihine kadar (bu tarih dâhil) uzatılmıştır.


-Tır çekicileri, minibüs, midibüs, otobüs, kamyon, kamyonet (Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.03 G.T.İ.P. numarasında yer alanlar hariç) ve bazı özel amaçlı taşıtların teslimlerinde uygulanan KDV oran indiriminin süresi 30/6/2019 tarihine kadar (bu tarih dâhil) uzatılmıştır.


 -Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listedeki 87.03 G.T.İ.P. numarasında yer alan hafif ticari araçlar, 9 koltuklu binek araçlar, bazı hibrit araçlar ve 1600  cm³’ü geçmeyip özel tüketim vergisi matrahı 120.000 TL’yi aşmayan binek otomobillerinin ÖTV oranlarında uygulanan indirimin süresi 30/6/2019 tarihine kadar (bu tarih dâhil) uzatılmaktadır.


-Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan bazı mallar (beyaz eşyalar ve elektrikli küçük ev aletleri) için uygulanan %0 ÖTV oranı uygulamasının süresi 30/6/2019 tarihine kadar (bu tarih dâhil) uzatılmaktadır.


 -Yakıt motorlu olan; motosikletler (mopetler dahil) ve bir yardımcı motoru bulunan benzeri tekerlekli taşıtlardan motor silindir hacmi 250 cm³’ü geçmeyenler ile aynı taşıtlardan elektrik motorlu olup motor gücü 20 kW’ı geçmeyenler için uygulanan %0 ÖTV oranı uygulamasının süresi 30/6/2019 tarihine kadar uzatılmaktadır.

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS