2020 hac kuraları ne zaman çekilecek? İşte hac kurası tarihi…

2020 hac kuraları ne zaman çekilecek? İşte hac kurası tarihi…

Hac kuraları ile 2020 yılında hac ibadetini yerine getirecek kişiler belli olacak. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirecek kura çekiminin geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da canlı olarak yayınlanması bekleniyor. Peki, 2020 hac kurası ne zaman çekilecek ve kesin kayıtlar ne zaman yapılacak?

Hac kuraları için geri sayım 9 Ocak 2020 Perşembe günü sona erecek. Binlerce hacı adayının heyecanla beklediği kura çekimi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek. İşte hac kuraları ile ilgili detaylar ve kura çekimine ilişkin bilinmesi gerekenler…


HAC KURALARI NE ZAMAN VE NEREDE ÇEKİLECEK?


​Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara gitmek için başvuruda bulunan 2 milyon 298 bin 800 hacı adayının heyecanla beklediği hac kuraları 9 Ocak Perşembe günü çekiliyor.


Kura çekimi Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda elektronik ortamda, noter ve kamuoyu huzurunda yapılacak. Kura, hacı adaylarının kayıt yaptırdıkları iller bazında “Otel ve Oda Tercihli" hac konaklama türlerinde sıralamaya konulmaları şeklinde çekilecek. Kura sonuçlarında asil ve yedek tasnifi yapılmayacağı gibi Diyanet ve acente ayırımı da yapılmayacak.


83 BİN 430 KİŞİ HACI ADAYI BELİRLENECEK


Kura sonucunda 83.430 kişi kutsal topraklara gitmeye hak kazanacak. Noter huzurunda, kamuoyuna açık yapılacak kura sonuçlarının, aynı gün saat: 21:00'den itibaren e-Devlet sistemi üzerinden sorgulanabileceği gibi SMS yoluyla da grup başlarına gönderilecektir.


KESİN KAYITLAR NE ZAMAN?


Kurada 'Kesin Kayıt Hakkı' elde edenler, 13-24 Ocak 2020 tarihleri arasında kayıtlarını yaptıracaklardır. 13 Ocak 2020 Pazartesi günü saat 08:00'den itibaren www.hac.gov.tr adresindeki “Kesin Kayıt Belgesi" linkinden e-Devlet kimlik doğrulama sistemi ile kendilerine ait e-Devlet şifreleriyle giriş yaptıktan sonra “Diyanet İşleri Başkanlığı Organizasyonunu" veya “Acenta Organizasyonunu" tercih ederek “2020 Yılı Hac Organizasyonuna Kesit Kayıt Yaptırabilir" belgesini alacaklardır.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS