GSB KYK yurt ve burs başvurusu ne zaman başlayacak? (2020 KYK başvuruları)

GSB KYK yurt ve burs başvurusu ne zaman başlayacak? (2020 KYK başvuruları)

GSB KYK yurt ve burs başvurusu ne zaman başlayacak? (2020 KYK başvuruları)

KYK burs başvurusu GSB tarafından önümüzdeki günlerde başlatılacak. Aynı şekilde 2020 KYK yurt başvuru ile devlet yurtlarında kalacak esas ve yedek listeler belirlenecek. Peki, KYK yurt ve burs başvurusu ne zaman başlayacak?

KYK yurt ve burs başvurusu ile üniversite öğrencilerine eğitim desteği sağlanacak. Burs başvurularında yapılacak olan değerlendirmeler sonrasında ihtiyaç sahibi öğrencilere burs desteği diğer öğrencilere de diledikleri takdirde kredi desteği sağlanacak.

 Yurt başvurularında ise ihtiyaç sırasına göre esas liste ve yedek sıralar belirlenecek. Pek, başvurular ne zaman başlayacak?

2020 KYK BURS VE YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Geçtiğimiz haftalarda yapılan son bilgilendirmede başvuruların YÖK tarafından açıklanacak akademik takvimden sonra başlayacağı ifade edilmişti. Bu açıklamayla birlikte gözler YÖK’ün akademik takvimine çevrildi. YÖK’ün yeni yılın takvimini ekim ayı içerisinde açıklaması bekleniyor.

YÖK’ten yapılan son açıklamada “üniversitelerimizin eğitim öğretim takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihi sonrasında başlayacak şekilde planlamaları istenmiştir.” ifadelerine yer verilmişti.

Dolayısıyla başvuruları ekim ayından önce başlaması beklenmiyor.

BURS VE KREDİ BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

KYK burs ve kredi başvuruları e-Devlet üzerinden alınmaktadır. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.