Saatler kaldı! 2021 Asgari ücret, AGİ ücretleri belli oldu mu, ne kadar? Komisyonun son toplantısı ne zaman?

 Saatler kaldı! 2021 Asgari ücret, AGİ ücretleri belli oldu mu, ne kadar? Komisyonun son toplantısı ne zaman?

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği asgari ücretle ilgili son dakika haberleri merak ediliyor. Yeni yıla sayılı günler kala üç büyük sendikadan asgari ücret açıklaması geldi. Peki, Asgari ücret 2021 ne kadar olacak? AGİ bekar, evli, çocuklu, eşi çalışan, eşi çalışmayan ücretleri ne kadar olacak? Asgari ücret 4.toplantısı ne zaman? Tüm detaylar haberimizde..

TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK, asgari ücret konusundaki gelişmelere ilişkin ortak açıklama yaptı. TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK tarafından yapılan ortak açıklamada, "Üç işçi konfederasyonu, 4 Aralık 2020 günü ortaklaştırdıkları 'insan onuruna yaraşır bir asgari ücret' belirlenmesi talebinin arkasında durmaktadır" ifadesi kullanıldı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından görev verilen Türkiye İstatistik Kurumu’nca bekar bir işçi için hesaplanan yaşama maliyeti Kasım 2020 ayı itibarıyla net 2 bin 792 TL'dir. Açıklanan bu tutarda aile unsuru yoktur, dikkate alınmamıştır. 2020 Aralık ayında gerçekleşecek fiyat artışı ile asgari ücretin geçerli olacağı 2021 yılı muhtemel fiyat artışları da bulunmamaktadır. Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin, tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline geçmesi sağlanmalıdır" denildi.

Asgari ücret son toplantısı ne zaman?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun son toplantısının 28 Aralık Pazartesi günü yapılacağını bildirdi.

Asgari ücret 2021 ne kadar olacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun görüşmeleri devam ederken bir yandan da AGİ 2021 ile ilgili araştırmalar da başladı. Önümüzdeki hafta içi asgari ücret için son belirleme toplantısı gerçekleşecek. 3. toplantısı yapılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda TÜİK tarafından bekar bir işçinin asgari ücret geçim tutarı açıklandı. TÜİK temsilcisi yaptığı sunumda bekâr bir işçinin asgari geçim tutarının ağır işlerde çalışanlar için 2 bin 792 lira 10 kuruş (yüzde 19.78 artış), orta nitelikte işlerde çalışanlar için 2 bin 507 lira 70 kuruş (yüzde 20.17 artış), hafif işlerde çalışanlar için 2 bin 339 lira 10 kuruş (yüzde 20.53 artış) olarak hesaplandığını komisyonla paylaştı.

AGİ(Asgari geçim indirimi) 2021 ne kadar olacak?

2021 yılı için yapılan çalışmalarda, asgari ücrette Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK'in teklifi kabul edilirse asgari ücrette yüzde 20’lik bir artış olacak. Buna göre asgari Geçim İndirimi olarak bilinen AGİ ne kadar olacak?

İşte 2021 AGİ (bekar, evli, çocuklu, eşi çalışan, eşi çalışmayan ücretleri) hesabı:

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS