29 Ocak İstanbul hava durumu: Bugün hava nasıl? Meteoroloji son dakika raporları

29 Ocak İstanbul hava durumu: Bugün hava nasıl? Meteoroloji son dakika raporları

29 Ocak İstanbul'da bugün hava nasıl olacak? Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul hava durumu verilerini paylaştı. 5 günlük sıcaklık verilerinde kar yağışı, yağmur beklenmezken, gece saatlerinde 'puslu ve sisli' hava etkili olması tahmin ediliyor. 29 Ocak ila 2 Şubat 2018 tarihlerinde sıcaklıkta yükseliş gözlemlendi. Kurum tarafından 5 günlük sıcaklık değerleri...

29 Ocak İstanbul hava durumu, Pazartesi günü hava nasıl olacak, sorusunun cevabını Meteoroloji Genel Müdürlüğü son dakika raporları içerisinde verdi. Sıcaklıklarda geçen haftaya oranla yükseliş gözlemlenmirken, rüzgarın hızında düşüş var. Beş günlük sıcaklık değerlerinde en yüksek sıcaklık 14 dereceye kadar çıkarken, en düşük sıcaklık 2 dereceye kadar düşüyor. Kurum tarafından yapılan 5 günlük tahmin değerleri...


İSTANBUL'DA BEŞ GÜN HAVA NASIL?


29 Ocak Pazartesi: İstanbul'da bulutlu ve güneşli hava hakim, en yüksek sıcaklık gündüz 9 dereceye kadar çıkarken, geceleyin en düşük sıcaklık 2 derece olması bekleniliyor. Nem oranı yüksek: Yüzde 74 ila 93 arasında. Rüzgar saatte 14 km hızda esmesi tahmin ediliyor.


30 Ocak Salı: Salı günü İstanbul'da bulultu hava etkisini göstermeye devam ediyor. Sıcaklık yükseliyor: Gündüz sıcaklık 11 derece, gece sıcaklık 5 derece olması beklenirken, nem oranı yüzde 68 ila 93 arasında. Rüzgar saatte 18 km hızda esiyor.


31 Ocak Çarşamba: Hafta ortasında, Çarşamba günü, yağmur beklenmezken, bulut önceki günlere İstanbul'da daha çok görünecek. Gündüz sıcaklık 10 derece olurken, gece sıcaklık 4 derece. Nem oranı ise yüzde 49 ola 92 arasında. Rüzgar saatte 13 km hızda esiyor.


1 Şubat Perşembe: Şubat ayının ilk gününde hava bulutlu ve güneşli. Yağış türleri olarak kar veya yağmur beklenmezken, en yüksek sıcaklık 12 derece, en düşük sıcaklık 4 derece. Nem oranı yüzde 61 ila 88 arasında. Rüzgarın hızında artış var: Saatte 17 km hızda esmesi tahmin ediliyor.


2 Şubat Cuma: Rüzgara dikkat! Meteoroloji'den rüzgar uyarısı geldi. Cuma günü hava bulutlu, yağmur beklenmezken, sıcaklık 9 derece ila 14 derece arası olması bekleniliyor. Nem oranı ise yüzde 67 ila 81 derecesinde. Rüzgar Cuma günü etkisini gösteriyor: Rüzgar saatte 35 km hızda esmesi beklenirken, deniz ulaşımı konusunda kurum vatandaşları uyardı.


MARMARA BÖLGESİNDE 29 OCAK GÜNÜ DENİZ NASIL?


Hava Durumu: Az bulutlu, sabah ve gece saatlerinden sonra sisli, Rüzgâr: Batı ve güneybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 0,5 ila 1,0m, Görüş: İyi, sis anında orta.


MARMARA BÖLGESİ'NDE ZİRAİ RAPOR (27 OCAK - 31 OCAK)


Periyot boyunca bölge geneli parçalı bulutlu, yer yer sisli geçeceği tahmin edilmektedir. Mevsim normalleri civarında, yer yer altında hava sıcaklıkları beklenmektedir. Rüzgârın kuzey ve batı yönlerden hafif, zaman zaman eseceği tahmin edilmektedir. Bu illerimizde tarımsal faaliyetlerin yapılması için meteorolojik şartlar uygundur.


OCAK AYININ SONLARINDA HANGİ TARIMSAL FAALİYET YAPILMALIDIR?


Hububatta tarla faresi ve zabrus mücadelesine devam edilir. Ambar zararlılarına karşı gerekirse ilaçlama yapılır. Baklagil ekilecek yerlerde toprak işlemesi yapılır. Bakla ekimi yapılır ve gübrelenir. Tütünlerin pastal ve denkleme işlerine başlanır. Denklenen tütünlerin bakımları yapılır. Ayçiçeğinde sap artıkları toplanır, yakılarak imha edilmelidir. Kanolada çıkışlar kontrol edilir.


Çayır-mera ve yem bitkilerinde havaların yağışlı geçmesi nedeniyle meralara hayvan sokulmaz. Mekanik metotlarla meradaki çalı ve yabancı otlar temizlenir. Merada meydana gelen boşlulara uygun yem bitkileri tohumları serpilerek ekilir. Bozulmuş çitler tamir edilir. Tarla faresi ve köstebekle mücadele yapılır.


Meyvecilikte fidan dikimi için çukurlar açılır, doğal gübre ve herek temin edilir. Fidan sökümü ve hendeklemesi yapılır. Havaların müsait olduğu günlerde meyve bahçelerinde kış budaması yapılır. Sonbaharda çiftlik gübresi ile gübrelenmeyen meyve bahçelerinde gübreleme işlerine devam edilir. Meyve ağaçlarında fosforlu gübre atılır. Kışı meyve ağaçları üzerinde geçiren kırmızı örümcek, San-Jose kabuklu biti, diğer bazı kabuklu bitlerin ve iç kurdu ergin larva, yumurta gibi formlarına karşı kış ilaçlaması yapılır. Şeftali bahçelerinde büyük ürün kaybına neden olan klok hastalığına karşı mücadele edilir. Dallarda görülen fındık gülleri (kozalak) kış aylarında toplanıp yakılır. Zeytincilikte fidan çukurları açılır. Zeytin ağaçları ahır gübresi ile gübrelenir. Yeni tesis edilecek araziler meyilli ise teras yapılır, eski tesislerde bozulmuş teraslar onarılır. Kar yağışı varsa, dalların kırılmasını önlemek kar silkimi yapılır.


Bağcılıkta yeni bağ tesis edilecek yerlerde krizma yapılır, çukurlar açılır. Amerikan asma anaçlıklarında budama ve çelik hazırlama işleri yapılır. Köklü asma fidanı sökümü tamamlanır. Havaların uygun olduğu günlerde açılan çukurlara dikim yapılır. Kış budamalarına devam edilir. Sonbaharda çiftlik gübresi verilmeyen bağlara çiftlik gübresi verilir. Bağlarda önemli zararlar yapan bağ antraknozuna karşı tercihen bağlar budandıktan sonra mücadele edilir.


Sebzecilikte hasadı tamamlanan yazlık sebze yerleri temizlenir, yeni ekilecek sebzeler için toprak hazırlığı yapılır. Bahçenin kuytu bir yerine yeşil salata, kırmızı turp tohumları ekilir. Enginarların soğuktan korunmaları için çapa ile boğaz doldurma yapılır. Soğuktan zarar görmüş fidelerin yerine yenileri dikilir. Biber, patlıcan ekimi için sıcak yastık hazırlanır. Seralarda daha önce ekim ve dikimi yapılan sebzelerin sulama, gübreleme gibi bakım işleri yapılır. Seralarda sıcaklık kontrolüne dikkat edilir. Kışlık sebzelerden lahana, karnabahar, pırasa, ıspanak, marul, havuç, turp ve kerevizin hasadına devam edilir. Çökerten hastalığına karşı tohum ve fidelikler ilaçlanır.


Süs bitkilerinde güllerde kış budamasına devam edilir. Çit bitkilerinde budama yapılır. Ağaççıklarda budama, çelik alma ve katlama işlerine devam edilir. Çeşitli ağaç, ağaççık ve çalıların dikimi yapılır. Çim alanlarında doğal gübreleme yapılır. Salon çiçeklerinin bakımına devam edilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS