3 bin kadın polis alımı başvuru şartları neler, başvurular nereden ve nasıl yapılır?

3 bin kadın polis alımı başvuru şartları neler, başvurular nereden ve nasıl yapılır? © DHA

Kadın polis alımı başvuru şartları geçtiğimiz günlerde yayımlanan başvuru kılavuzunun içerisinde yerini almıştı. 24. Dönem POMEM Giriş Sınavı ile EGM bünyesinde istihdam edilecek 3 bin kişi belirlenecek. Kadın polis alımında 2500 lisans 500 önlisans kontenjanı olacak. Peki, kadın polis alımı başvuruları nereden yapılır?

3 bin kadın polis alımı başvuru şartları EGM’de görev almak isteyen polis adayları tarafından araştırılmaya devam ediyor. Başvuru kılavuzu içerisinde adaylardan istenen şartları yayımlayan POMEM konu ile ilgili detayları aktarmıştı. İşte başvuru şartları, adaylardan istenen şartlar ve diğer bazı detaylar…


BAŞVURU ŞARTLARI


a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,


b) Önlisans, Lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir,


(Yabancı Ülkeden alınan önlisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)


c) KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak,


(Lisans mezunları için 2017 veya 2018 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden


(60,00), önlisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden


(70,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)


 ç) Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM


Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak,


(Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocukları için 2017 veya 2018 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), 2018 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (56,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)


d) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak, (01 Ocak 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak)


e) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,


 f) Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,


Söz konusu yönetmeliğin ilgili maddelerinde POMEM’lere alınacak öğrencilerin boy ve kilo şartları aşağıda belirtilmiş, diğer hususlar için Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğini inceleyiniz.


(Polis Okullarına alınacak bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.)


(Polis Okullarına alınacak bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.)


 g) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;


1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,


2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,


ğ) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,


h) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısı ile durumunu belirtecektir.)


ı) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,


i) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,


j) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,


k) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak


BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ...


ÖN BAŞVURULARDA SON TARİH NE ZAMAN?


Kurumdan yapılan açıklamaya göre ön başvurularda gözetilecek esaslar şöyle;  • a) POMEM sınavına internet üzerinden ön başvurular, 08 Nisan (dahil)-22 Nisan (dahil) 2019 tarihleri arasında saat 18.00’e kadar https://pa.edu.tr adresi üzerinden adayın e-Devlet kapısı şifresi ile giriş yapmak suretiyle ve ilgili alanların aday tarafından gerekli bilgileri doldurması şeklinde yapılacaktır.

  • b) e-Devlet kapısı şifresi, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi) ibraz edilerek yurt içinde PTT merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir.

  • e-Devlet kapısı şifresi yurt dışında elçilik ve konsolosluklardan temin edilebilir. Bağlı bulunulan dış temsilciliklerden konuyla ilgili detaylı bilgi alınabilir.


ÖNLİSANS MEZUNU KADIN ADAY BAŞVURULARI İÇİN TIKLAYINIZ...


LİSANS MEZUNU KADIN ADAY BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ...

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS