30 Ağustos 2019 Zafer Bayramı hangi güne denk geliyor?

30 Ağustos 2019 Zafer Bayramı hangi güne denk geliyor?

30 Ağustos Zafer Bayramı her yıl olduğu gibi bu yılda çeşitli törenlerle kutlanacak. Resmi tatiller içerisinde yer alan 30 Ağustos 2019 yılında hafta içerisine denk gelecek. Peki, Zafer Bayramı hangi gün kutlanacak?

30 Ağustos Zafer Bayramı 2019 yılında cuma gününe denk gelecek. Zafer Bayramı’nın resmi tatil olması nedeniyle bu gün resmi kurumlarda işlem yapılamayacak. 2 Eylül 2019 Pazartesi gününden itibaren resmi kurumlar yeniden hizmet vermeye başlayacak.


ZAFER BAYRAMI’NIN ÖNEMİ


Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir'e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştu.


İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon'da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye'de 1926'dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS