33 yıldır kimliksiz yaşıyor

Şişli'de yaşayan 33 yaşındaki Barış Yoklar'ın sıra dışı hayat hikayesi duyanları şaşkına çeviriyor. 33 yıldır kimliksiz yaşayan Yoklar, 3 çocuğu olmasına rağmen eşi ile resmi nikah kıyamıyor. Kimlik sahibi olmak için her yolu denediğini söyleyen Yoklar, "Kimliğim çıktığı an ilk önceliğim eşime resmi nikah kıymak olacak. O zaman çocuklarıma gerçek bir baba olacağım" dedi."Dayanamadım, karakola gittim ve kimliğim olmadığını söyledim"
Yıllardır kimliği olmadan yaşayan Yoklar, hayatını ve başından geçenleri anlatarak, "33 yaşındayım, doğduğumdan beri kimliğim yok. Ben Fatih Haydar Cibali Karakolu'nun tam karşısında oturuyordum. Babam şu an rahmetlik. Babam rahmetlik olduğu zaman bile benim bir kimliğim yoktu, hala yok. Babam bile belli bir yaştan sonra kendine kimlik çıkarmış. Sadece bir halam var sağ olan. Annemi zaten küçüklüğümden beri hatırlamıyorum. Artık çok kötü şeyler düşünmeye başladı herkes benim hakkımda. Neden derseniz, kimliğim yok kimse iş vermiyor. İş sıkıntı, kahvelerde çalışıyorum. Seyyar satıcılık yapıyorum. Geçimimi öyle sağlamaya çalışıyorum. 3 tane çocuğum var. Artık dayanamadım, karakola gittim ve kimliğim olmadığını söyledim. Nüfus dairesine gittim ve kimliğim olmadığını söyledim. Yetkili herkes ile görüştüm. Kimliğimin çıkması için her yere başvurdum. Hiçbir talep olmadığı için en sonunda size ulaştım" dedi.
"Vatani görevimi yapamıyorum"
Kimliğinin olmadığı bunca zaman çok zor günler geçirdiğini söyleyen Yoklar, "Öncelikle iş konusu belimi büken tek konu. Yani kimse iş vermiyordu. Kimlik olmadığı zaman çekiniyorsun. Evden çıkamıyorsun, arkadaşlarınla bir yerde oturmak istiyorsun ama kimliksizsin diye bir yere gidemiyorsun. En önemlisi, aile babasının ve kimliğin yok. Çocuklarım annesinin üstünde şu an. Bu da bir burukluk yani bu benim için. Her Türk evladı gibi ben de askerliğimi yapmak istiyorum. Vatani görevimi yapmak istiyorum ama kimliğim olmadığı için yapamıyorum. Üzülüyorum'' şeklinde konuştu.

"Bana 'kimliksiz' dediklerinde gözlerim doldu"
Yaşadığı bir olayın onu derinden etkilediğini ve o an kendine "artık kimliğimi almalıyım" dediğini söyleyen Yoklar, "Ben nüfus dairesine gittim. Orada sıra beklerken oradaki bayan bana 'kimliksiz şişt kimliksiz' diye hitap etti. O kadar kişi döndü ve bana baktı. Yani orada gözlerim doldu, üzüldüm. Burkuldu içim. Artık ne olursa olsun kimliğimi çıkartmak zorundayım dedim. Çok istiyordum zaten kimliğimin çıkmasını. Halam var, halam ile görüştüm. Halam seni üzerime alayım dedi ama sonra olmadı. Kendisi de ameliyat oldu, onunla da çok fazla görüşemiyorum. Kimlik benim her şeyim gibi oldu. Nasıl anlatacağımı bilmiyorum ama kimlik benim vazgeçilmezim. Şu an kimliğim çıkması için her şeyi yapabilirim, elimde olan her şeyi verebilirim" diye konuştu.
"Her istediğimde evlatlarımın yanında olamıyorum"
Barış, "Benim oğlum Ali, işitme engelli. Sude Naz kızım da işitme engelli. Ali okulda futbol oynuyor, başarılı. Ali'nin gösterileri oluyor, maçları oluyor. Annesi tek gidebiliyor. Ben ise okulun kapısına kadar gidiyorum, kapısında bekliyorum. Herkesin babası çocuğunu seyredebiliyor, net bir şekilde görebiliyor ama ben kimliğim olmadığı için kapılarda bekliyorum. Kimliğim olmadığı için almıyorlar. Her şey ile eşim ilgileniyor. Bu bende burukluk oluşturuyor. Şimdi biz iki veli oturuyoruz. Evlatlarımızın bir gösterisi var ya da daha önemli bir şeyleri var, herkesi kontrol ederek içeri alıyorlar, eşim giriyor ve ben dışarıda kalıyorum" ifadelerini kullandı.
"Kimliğimin çıkması için gitmediğim yer kalmadı"
Kimlik çıkarmak için her yolu denediğini anlatan Yoklar, "Nüfus dairesine gittim ve benden annemin kızlık soyadını istediler. Annemin kızlık soyadını araştırdım ama bulamadım. Muhtara gittim, oradan da bulamadım. Tekrar nüfus dairesine gittim ve orada bana annemin kızlık soyadını getirmezsem kimliğimi veremeyeceklerini söylediler. Halam dahil kimse annemin kızlık soyadını bilmiyor. Annem babam ile kısa bir evlilik geçirdiği için kimse neyin ne olduğunu bilmiyor. Ben de parçalanmış oluyorum. Oraya gidiyorum buraya gidiyorum, yok. Bu yüzden işimden de oldum. Patrondan sürekli izin isteyip isteyip gittim ama yine olmadı" şeklinde konuştu.
"Allah rızası için kimliğimin çıkması için yardım edin"
Barış Yoklar, "Ben yetkililere seslenmek istiyorum. Allah rızası için bana destek olun. Benim bir kimliğim çıksın. Ben de bu vatanın bir evladıyım. Bu zamana kadar kimlik çıkarmamam bir yanlış olabilir. Bunu seyredenler bu zamana kadar neden kimlik çıkarmadığımı sorabilir ama benim çektiğim çile ve sıkıntıyı Allah'ım ve ben biliyoruz. Beni tanıyanlar da neler yaşadığımı biliyor. Allah rızası için, kimliğimin çıkması için yetkililerden yardım bekliyorum" ifadelerini kullandı.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS