3600 ek gösterge son durum: Yüzde 20 zam bekleniyor!

3600 ek gösterge son durum: Yüzde 20 zam bekleniyor!

3600 ek gösterge düzenlemesi ile ilgili yaşanan gelişmeler emekli ve memurların gündem maddeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. En çok araştırılan soruların başında ise “3600 ek gösterge ne zaman çıkacak?” sorusunun cevabı yer alıyor. Düzenlemeyle birlikte memur maaşlarında yüzde 20 oranında zam bekleniyor. İşte, polis, hemşire ve öğretmen başta olmak üzere memurların beklediği 3600 ek gösterge ile ilgili son durum…

3600 ek gösterge ile ilgili gelişmeler, emekli ve memurlar tarafından merakla izleniyor. 3600 ek gösterge ile ilgili yapılan son dakika açıklamalarına göre düzenleme TBMM’nin ilk gündem maddeleri arasında yer alıyor. Emekli ve memur maaşlarında büyük oranda iyileşme sağlayacak olan 3600 ek gösterge zammı ile ilgili detayları Hürriyet Gazetesi’nden Noyan Doğan yazdı. Peki, 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak? İşte 3600 ek göstergede son durum…

3600 EK GÖSTERGE NE ZAMAN ÇIKACAK?

3600 ek gösterge yukarda da belirttiğimiz gibi TBMM’nin gündem maddeleri arasında yer alıyor…  31 Mart yerel seçimleri nedeniyle TBMM çalışmalarına önce 9 Nisan, ardından da 16’a Nisan’a kadar ara vermişti. TBMM çalışmaları nihayet başladı. Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın yazısına göre düzenlemenin Mayıs Ayı’nda TBMM’nin gündemine gelmesi bekleniyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz 14 Mart’ta Bilkent Şehir Hastanesi açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’da 3600 ek gösterge ile ilgili şunları söylemişti.

Hemşirelerimizin de 3600 ek gösterge meselesini söz verdiğimiz şekilde çözeceğimizi ifade etmek istiyorum. Seçimden sonra ele alacağımız konulardan biri de budur" dedi.

18 Ocak'ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçtiğimiz günlerde Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) Kavaklıdere Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen toplantıda, basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Gündemdeki 3600 ek gösterge konusuna da değinen Selçuk, "3600 ek göstergeyle ilgili çalışmalarımız, Devlet Personel Başkanlığı ve ilgili bakanlıklarımızla birlikte devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın burada verdiği bir söz var, inşallah buradaki çalışmalar tamamlandıkça biz de kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz.

3600 EK GÖSTERGE KİMLERİ KAPSAYACAK?

Memur sendikalarınca, 3600 ek gösterge düzenlemesinin tüm kamu personelini kapsayacak şekilde genişletilmesi istenirken, düzenlemeyle öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin ek göstergelerinin yükseltilmesi bekleniyor. Düzenlemeden halihazırda bu görevlerden emekli olan vatandaşların da yararlandırılması öngörülüyor.

Memurların aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemi olan ek göstergenin yüksek olması, emekli aylığı ve ikramiyesinin yüksek olması anlamına geliyor. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor.

Her ne kadar sendikalar, 3600 ek göstergenin, tüm kamu görevlilerini kapsamasını istese de şimdilik görünen dört meslek grubundaki; polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşirelerin ek göstergeleri yükseltilecek. Buna göre de 1.2 milyon öğretmen, 280 bin polis, 115 bin hemşire ve 125 bin din görevlisi olmak üzere; 1.6 milyon memur düzenlemeden yararlanacak. Düzenleme, meslek gruplarına göre farklılık göstermeyecek, bu meslekleri kapsayan tek bir düzeleme yapılarak, ek gösterge yükseltilecek.

Böylece memurların ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek. Bu da hem görev ücretine hem de emekli maaşına olumlu yansıyacak. Ayrıca yeni gösterge ile kamuda yükselmenin önü de açılmış olacak. Düzenleme Meclis’ten çıkıp, uygulamaya girdiğinde de emeklilikte alınacak ikramiye ve maaşa yüzde 20 artış olarak yansıyacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS