Kısa dönem askerlik yeri sorgulama: e-Devlet askerlik hizmeti sayfası

Kısa dönem askerlik yeri sorgulama: e-Devlet askerlik hizmeti sayfası

Kısa dönem askerlik yeri sorgulama, e-Devlet'in askerlik hizmeti (Milli Savunma Bakanlığı) sayfasında! Askerlik hizmeti olarak yapılacak işlemler resmi web sayfasında gerçekleşebiliyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi web sitesinde sorgulama yapılırken, şifre PTT adreslerinden alınabiliyor. E-Devlet’in sayfasında en çok merak edilen ise ‘sınıflandırılmış yükümlü” oldu. Bakanlıktan sınıflandırılmış yükümlü ve yedek subay duyuruları haber içeriğimizde…

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı, Şubat 2018 celbinde silahaltına alınacak askerlik yerlerini açıkladığını duyurdu. Askere gidecek olanlar e-Devlet sorgu sayfasında sorgularını yapabilirken, e-Devlet şifresi olmayanlar en yakın PTT adresine giderek şifre alabilirler. Bakanlığın sayfasında yer alan sınıflandırılmış yükümlü ne demek?


370. KISA DÖNEM ASKERLİK YERLERİ SORGULAMA E-DEVLET İÇİN TIKLAYINIZ


Sınıflandırılmış yükümlü, Şubat 2018 celbinde askere gidecek olanlar e-Devlet’te sorgulama yaptığında, sınıflandırılmış yükümlü kelimesini gördüğü taktirde, askerlik işlemleri onaylanmış anlamına gelmektedir.


Askerliğe gidecek olanlar için Milli Savunma Bakanlığının sitesinde yayınlanan 10 duyuru üzerine işlemler yapılacaktır.


MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞININ YAYINLADIĞI O ÖNEMLİ DUYURU


Bakanlık toplam 10 maddelik bir duyuruyu resmi web sitesinde duyurdu. Şubat ayında ne tür işlemlerin yapılacağı anlatılmaktadır. İşte o duyuru:


1. Şubat 2018 celbinde silahaltına alınacak yedek subay aday adaylarının sevk öncesi hazırlık işlemleri, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır.


2. 2. Şubat 2018 yedek subay celbinde birinci ve ikinci grup yedek subay nitelik listesine (ynl);


A. 2017/01, 2017/02, 2017/03 ve 2017/04'üncü grup olarak yoklaması yapılan yükümlüler,


B. 30 Kasım 2017 tarihine kadar; 1981 ve daha yaşlı doğumlulardan yoklamasını yaptıranlar, erken sevk müracaatında bulunan ve başvurusu kabul edilenler, askerlik hizmetini 12 aylık erbaş/er statüsünde yapmakta iken dört yıllık fakülte veya yüksekokul bitirerek istekleri üzerine geçici terhis edilenler, erteleme ile sevk tehirleri sona erenler, dövizli/bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar, daha önceki celp dönemlerinden bakaya olanlar (sınıflandırılmamış olanlar) alınacaktır.


3. Şubat 2018 yedek subay celbinde; yedek subay nitelik listesine alınanlardan 01 Eylül 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında sevk öncesi hazırlık işlemini yaptıranlar sınıflandırılacaktır. e-devlet kapısından sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptıran yükümlülerden askerlik şubesi başkanlığına müracaat edip raporlama işlemlerini yaptırmayanlar sınıflandırılmayacaktır.


4. 1111 sayılı askerlik kanununun 47'nci maddesi gereği sevk öncesi hazırlık işlem dönemi bitim tarihini kapsayan istirahat raporu bulunan yükümlüler, istirahat raporunun bitim tarihini takip eden ilk iş günü askerlik şubesi başkanlığına müracaat edecektir. Yasal mazeretleri olmadan 31 Aralık 2017 tarihine kadar sevk öncesi hazırlık işlemleri için askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat etmeyenler bakaya işlemine tabi tutulacak ve idari para cezası uygulanacaktır.


5. Yükümlüler sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırmak üzere askerlik şubelerine gelirken lisans diploması, not döküm belgesi (transkript), öğretmen bildirim çizelgesi, akademisyenlik belgesi (varsa), yabancı dil sınav sonuç belgelerini (varsa) hazır bulunduracaklardır.


6. Seçim ve sınıflandırma sonuçları millî savunma bakanlığınca 19 ocak 2017 tarihinde e-devlet kapısından yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır.


7. Seçim ve sınıflandırma sonucunda;


a. bir ve iki buçuk aylık temel eğitime tabi tutulacak yedek subay adayları ile kısa dönem erbaş/er statüsüne ayrılanların birinci grubu 29-31 Ocak 2018, ikinci grubu ise 12-13 Mart 2018 tarihleri arasında tertip edildikleri birliklere sevk edileceklerdir.


b. sınıflandırma sonuçları açıklandıktan sonra yükümlüler yukarıda belirtilen sevk başlangıç tarihlerinden iki iş günü öncesine kadar e-devlet kapısından ve askerlik şubelerinden sevk evrakını alabileceklerdir. bu tarihlerden sonra sevk evrakı sadece askerlik şubesi başkanlıklarınca verilecektir.


c. yol ve iaşe parası, e-devlet kapısından sevk evrakını alan yükümlülere adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği, askerlik şubesi başkanlığından sevk evrakını alan yükümlülere ise sevk evrakını aldığı askerlik şubesi ile eğitim birliği arası esas alınarak verilmektedir. yükümlüler isimlerine yapılan ödemeleri ptt şubelerinden veya ptt kartı ile pttmatiklerden alabileceklerdir.


ç. 1111 sayılı askerlik kanununun 47'nci maddesi kapsamında sevkin son gününü kapsayan istirahat raporu bulunan tıp doktorları istirahat raporlarının bitimini takip eden ilk mesai gününde sevk edilmek üzere askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edeceklerdir. Müracaat etmeyenler hakkında bakaya işlemi yapılacaktır. Bakaya tıp doktorlarından kendiliğinden askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edenler veya ele geçirilenler derhal sevk edilecektir.


8. Seçim ve sınıflandırma sonucu tertip edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayan yükümlüler bakaya işlemine tabi tutulacaktır.


9. 1076 sayılı yedek subay ve yedek askerî memurlar kanununun ek-6’ncı maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.


10. Yükümlüler bu duyuru metnine www.msb.gov.tr. İnternet adresinden ve TRT teleteksten ulaşabilirler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS