4 ilde hayali ihracat operasyonu 

4 ilde hayali ihracat operasyonu 
(Fotoğraf temsilidir)

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul merkezli 4 ilde eş zamanlı olarak yaptığı hayali ihracat operasyonunda 6'sı devlet memuru 39 şüpheliyi gözaltına aldı. Polis, şüphelilerin çeşitli firmaların yurtdışına göndereceği tekstil ve deri ürünlerini 'Ücretsiz kargo' yapacakları vaadiyle alarak, ürünleri ihraç etmiş gibi gösterildiğini belirledi.

Aralarında devlet memurlarının da bulunduğu şebekenin ilk belirlemelere göre devleti 110 milyon lira zarara uğrattığı tespit edildi.  İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 5 kişiden gelen ihbarları değerlendirerek hayali ihracat yapan bir şebeke hakkında çalışma başlattı. Polis ekipleri Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alınan izinle şebekeyi fiziki ve teknik takip yoluyla bir süre izledi.

Yapılan çalışma sonucunda şebeke liderliği yaptığı iddia edilen Arif Y., Ömer U., Necmi K. ve Serhat Ö.'nünde arasında bulunduğu 58 kişi tespit edildi. Ekipler, şebekenin tekstil ve deri alanlarında faaliyet gösteren 37 firmaya ait kargolanacak ürünler üzerinden 'Ücretsiz kargo' yapacakları vadiye alarak hayali ihracat yaptığını belirleyerek operasyon kararı aldı.  

4 ilde 39 şüpheli yakalandı 6'sı devlet memuru

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri sabah saatlerinde İstanbul merkezli, İzmir, Antalya ve Muğla'da 6'sı devlet memuru toplam 58 kişiyi yakalamak için 58 ev adresi ve 12 işyerine eş zamanlı baskın düzenledi.

İstanbul'da, Fatih, Esenler, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Avcılar, Esenyurt, Beylikdüzü, Ataşehir Zeytinburnu, Bakırköy, Bağcılar, Güngören, Bahçelievler, Başakşehir, Şişli, Kağıthane, Sarıyer, Çekmeköy, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar'da  bulunan ev ve işyerlerinde de arama yaptı. Polis ekipleri operasyon kapsamında toplam 39 şüpheliyi gözaltına alırken, 19 şüphelinin ise yakalanması için çalışmalar devam ediyor.  

1550 farklı firmaya ait kaşe bulundu

Adreslerde yapılan aramalarda, bin 550 tane farklı firmaya ait kaşe, 3 ruhsatsız tabanca, 745 mermi, farklı firmalara ait 296 kesilmiş fatura koçanı, 20 firmaya ait boş koçan ele geçirildi. Gözaltına alınan şüpheliler, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra sorgulanmak üzere Vatan Caddesi'nde bulunan Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi.  

Kazanılan para turizm sektöründe değerlendiriliyor

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri yaptığı çalışma kapsamında şebekenin geçtiğimiz 4 yıl boyunca 800 milyonluk hayali ihracat yaptığını belirleyerek, devletten 110 milyon liralık vergi iadesi aldığını ortaya çıkarttı. Ekipler şebekenin ele geçirdiği paranın büyük bir kısmını turizm sektöründe değerlendirdiğini tespit etti. 

Devlet memurları da para ile taksi  ve gayrimenkul almış

Polis ekipleri gözaltına alınanlar arasında bulunun 3'ü Gümrük, 3'ü de Maliye çalışanı olan devlet memurlarının hayali ihracatın gerçekleşmesini sağlayan sahte belgeleri bilerek işleme koyması karşılığında yüklü miktarlarda rüşvet aldığı iddia ederek, elde ettikleri paralarla da taksi ve lüks konut aldıklarını öne sürdü. 

Şüphelilere 'örgüt kurmak', 'kaçakçılık' ve 'resmi belgede sahtecilikten' işlem yapılacak

Şüpheliler hakkında, 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak', 'Kurulan örgüte üye olmak', 'Kaçakçılıkla mücadele kanununa muhalefet', 'Vergi usul kanununa muhalefet', 'Resmi ve özel belgede sahtecilik' ile "Rüşvet almak ve vermek' suçlarından işlem yapılacağı öğrenildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS