550 eski parlamenter 'Hayır' dedi

550 eski parlamenter 'Hayır' dedi

550 eski parlamenter 'Hayır' dedi

Aralarında çeşitli partilerden eski bakan, başbakan yardımcısı ve meclis başkanları olan 550 eski parlamenter bir araya gelerek anayasa değişikliği referandumunda 'Hayır' çağrısı yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, aralarında Hikmet Çetin, Abdüllatif Şener, Ertuğrul Yalçınbayır, Altan Öymen, Masum Türker, Enis Öksüz, Esat Kıratlıoğlu gibi ünlü siyasetçilerin yer aldığı 16 siyasi partiden 550 isim bir araya geldi.

'Yürekten 'Hayır"

'550 Milletvekili Grişimi', mevcut meclisteki parlamenter sayısı kadar üye içeriyor. Destekçi isimler arasında bir cumhurbaşkanı vekili, dört meclis başkanı, sekiz başbakan yardımcısı, 14 parti genel başkanı, 108 bakan ve 415 milletvekili yer alıyor.

Girişim adına ortak açıklamayı okuyan eski meclis başkanı Hüsamettin Cindoruk, "Cumhuriyetin kurucu idaresine, gelmiş geçmiş anayasalara ve bilime aykırı olan, bu çok tehlikeli olduğunu düşündüğümüz öneriyi içimize sindiremedik. Yürekten 'hayır' diyoruz. Cumhuriyetin hayırlı yurttaşlarına da inançla bu doğrultuda oy kullanmalarını öneriyoruz" ifadelerini kullandı.

Adana'da 'hayır' dayağı iddiası 

'Devlet iyi niyet beklentisiyle tek kişiye bırakılamaz'

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Darbe anayasası olarak nitelendirilen 1982 anayasasının 17 kez değiştirildiğini belirten Cindoruk, şöyle devam etti: "Siyasi irade eksikliği parlamentoya yüklenemez. Meclis işleyen rejimin sigortasıdır. Halkoylamasına sunulan öneri, cumhuriyet dengelerini, yapısını değiştiren tekil bir yöntem ve yönetim kurgulamaktadır. Bugün halkoylamasına sunulan, anayasa değişikliği teklifi; tek taraflı, uzlaşmadan uzak, dayatmacı bir siyasi ayrışmayı öngörüyor. Cumhurbaşkanı etiketi altında bir kişiden oluşan bir yürütme erki oluşturulması amaçlanmaktadır. Devlet, iyi niyet beklentisi ile tek kişiye bırakılamaz."

'100 yıllık tarihin en utanılacak tablosu'

Girişimin üyesi eski AK Parti'li başbakan yardımcısı Abdüllatif Şener de 'Hayır' çıkma ihtimalini dahagüçlü bulduğunu belirterek, "Cumhuriyet tarihi boyunca ülkemizi böyle bir anayasa değişikliğini konuşuyor olmamızdan daha fazla utandıracak hiçbir şey yaşanmamıştır. 100 yıl sonra biz kuvvetler ayrılığının ortadan kaldırıldığı, hukuk devleti ve yargı bağımsızlığının ortadan kalktığı bir düzeni oyluyoruz. Bu 100 yıllık tarihimizin en utanılacak tablosudur" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu: Devletin parasıyla, arabasıyla, televizyonuyla kampanya yapıyorlar

'Fıtratında yok'

Eski Devlet Bakanı Önay Alpago ise şunları söyledi: "Bütün bu süreç boyunca görüşlerini sorduğum birçok insan yanıt vermekten çekindi. Yanıt vermekten çekinenler Türkiye'yi saran bir baskı ve korku bulutu altında konuşmaktan korkuyorlar. O nedenle bugün susanlar sandıkta gereğini yaparlarsa, bu oranların 'Hayır' lehine bir sayısal sonuç çıkacağını düşünüyorum. Cumhurbaşkanı'nın anayasal sınırlara dönmesi fıtratında yok. Anayasa ihlali onun fıtratında var ve bunu da sürdürecektir."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

HDP’nin Ankara’daki “hayır” mitinginde yoğun güvenlik önlemi

MHP eski milletvekili Ertuğrul Kumcuoğlu, 'Hayır' çıkmasının Erdoğan'a bir mesaj olacağını belirterek "Bu güne kadar cumhurbaşkanının en kuvvetli silahı 'yüzde 52 ile geldim. Ben ne istersem o olur' tavrıydı. Ama hayır çıktığı takdirde bu silah elinden alınacak. Erdoğan gibi zeki, akıllı birisinin bu mesajı almayacağını düşünemiyorum. Onun yapısında bir insan için anayasal sınırlara çekilmesi zor olacak ama millet öyle karar verirse çekilecek" dedi.

Kimler var?

Girişimde, TBMM 20. Başkanı Hikmet Çetin, eski TBMM Başkanvekili Gürdal Mumcu, CHP'li eski bakanlar Adnan Keskin, Cevdet Selvi, Edip Gaydalı, Fırat Çay, eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen, DSP'li eski Bakanlar Hikmet Sami Türk, Ahmet Ziya Aktaş, DSP eski Genel Başkanı Masum Türker, ANAP'lı eski bakanlar Akın Gönen, Ali Bozer, Kurtceve Alptemuçin, İsmet Kaya Erdem, MHP'li eski bakanlar Enis Öksüz, İbrahim Yaşar Dedelek, DYP'li eski bakanlar Esat Kıratlıoğlu, Ayfer Yılmaz, Hamdi Üçpınar, SHP'li eski bakan Güler İleri ve AK Parti'li eski Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır gibi isimler yer alıyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber