6 bin ton üretip 40 bin ton satıyoruz

6 bin ton üretip 40 bin ton satıyoruz

Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, ilde 5-6 bin ton tulum peyniri üretildiğini ancak 30-40 bin ton sevkiyat yapıldığını belirterek, "Demek ki sağdan soldan Malatya'dan, Diyarbakır'dan şuradan buradan peynir geliyor, onun içine bir katkı vererek biraz da kaliteyi bozarak 'Erzincan tulum peyniri' diye sunuyoruz. Bu gerçekten doğru değil" dedi.

Erzincan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce düzenlenen Tulum Peyniri Çalıştayı'nda coğrafi işaret tescil belgesine sahip "Erzincan tulum peynirinin", patent alınarak markalaşması yolunda yapılacak çalışmalarla yaşanan sorunlar ele alındı. Vali Kahraman, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, her şehrin marka ürünler yaratmaya çalıştığını, Erzincan'ın bu konuda, tulum peyniri ile zaten meşhur bir ürüne sahip olduğunu ifade etti.

"Sağdan soldan geliyor"

"Tulum peynirinin" tüm Türkiye'de hemen her yerde "Erzincan tulum peyniri" olarak anıldığına işaret eden Kahraman, şehrin bu markalaşmış ürününün nasıl daha iyi noktaya taşınabileceğini ele aldıklarını ifade etti. Kahraman, bu değerin korunması, ekonomik olarak kazanç sağlanması için yapılması gerekenler olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: "İlimizde 5-6 bin ton tulum peyniri üretiliyor fakat ilimizden 30-40 bin ton, belki daha fazla tulum peyniri sevkıyatı tüketimi söz konusu.

Demek ki sağdan soldan Malatya'dan, Diyarbakır'dan şurdan burdan peynir geliyor, onun içine bir katkı vererek biraz da kaliteyi bozarak 'Erzincan tulum peyniri' diye sunuyoruz. Bu gerçekten doğru değil. Bizim bu konuda markalaşmamız devam ederken, muhakkak burada patentini almak zorundayız. Bizim tabii coğrafi işaretimiz var ama bu yetmiyor, patentini alıp bunun takibini yapmak zorundayız."

"Peynir’de 1970’lerin gerisindeyiz"

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy da tulum peynirinde 1970'li yılların kalitesinden uzaklaşıldığını, gerisinde kalındığını, bunun da marka değere zarar verdiğini söyledi. Başsoy, "Tulum peynirini geliştiremedik, tulum peynirinde istenilen kaliteyi yakalayamadık, tulum peynirini markalaştıramadık, ihraç edemedik, bugün yapılan tulum peyniri 1970'li yıllarda yapılan tulum peynirinin çok gerisine düştü. Peyniri çeşitlendirmek, peynirin ambalaj sistemini değiştirmek, peyniri her mevsim tüketilecek hale getirmek zorundayız" diye konuştu.İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı Yılmaz ise 430 bin hektar mera alanı ve 500 bine yakın küçükbaş hayvan varlığına sahip Erzincan'ın, bu alanda ciddi bir potansiyeli bulunduğunu vurguladı. Üniversitelerden akademisyenler ve sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen çalıştay, 2 gün sürecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS