Son Dakika

8. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

A A

13.05.2022 - 16:48

Sakarya Büyükşehir Belediyesinin katkıları ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ve himayesinde Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen 8. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali, 11 Mayıs’ta SAÜ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ödül töreniyle son buldu.

8. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Haber spikeri Tufan Yakar’ın sunuculuğunu yaptığı 8. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali Ödül Töreni’ne; SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç, SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Temel Gürdal, SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hatem Akbulut, SAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel ve il protokol üyeleri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan SAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel, “Burada, büyük bir emeğin taçlandırılması için bir araya geldik. 2015 yılında başladı yolculuğumuz. Bir şeyi başlatmak kadar sürdürmek de önemli. Burada emeği geçen tüm akademisyen, çalışan ve öğrenciye teşekkür ediyorum. Bu bir yarışma değil, bu bir festival. Her eser çok değerli. Bu sadece ödülle sonlandırılan bir etkinlik değil. Üç gündür sektör devlerinin katılımı, atölyeler ve söyleşilerle bir festival yaşanıyor. Bizim sorumluluğumuz gençleri heveslendirmek. Attığımız bu küçük adımlarla Türkiye’nin dünyada büyük yer alacağına inanıyoruz.” dedi.

 
Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan ise gençlerin daima arkasında olduğunu vurgulayarak, “İletişim Fakültesi Dekanı Yusuf Adıgüzel Hocamızın da dediği gibi sürdürmek zordur. 5 yıl boyunca Golden Pumpkin adıyla varlığını sürdüren festivalimiz, Yusuf Hocamızın katkısıyla Sakarya Uluslararası Film Festivaline dönüştü. Buraya katılan filmler, emek veren insanların elinden çıkma. Dünyanın pek çok ülkesinden yapımlar ortaya koyan lisans öğrencilerinin, kamera arkasından senaryoya, oyunculuktan yönetmenliğe kadar edindiği tecrübeler ve sanata gönül vermeleri çok kıymetli. Öğrencilerimiz üretken. Bizim üzerimize düşen şey, gölge etmeden desteklemek. Hepinize katılımlarından ötürü teşekkür ediyorum.” ifadeleriyle duygularını dile getirdi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Tüm emeği geçen öğrencilerimizi ve hocalarımızı tebrik ediyorum. Üniversitelerin şehrin sosyal ve kültürel dokusunun oluşmasında büyük yeri var. Yapılan bu festivallerle kültürel boşluğun doldurulmasına katkı sağlandığına inanıyorum. Kısa filmler bize farklı bakış açıları sunmaktadır. Kendimizle olan yolculuğumuzu gözlerimizin önüne sermektedir. Bize düşen görev sanatı ve sanatçıyı desteklemektir.” ifadelerinde bulundu.

Sakarya’da Film Platosu Kurulacak

Diriliş Ertuğrul dizisinin proje mimarlığını, senaristliğini ve yapımcılığını yürüten Sakarya Üniversitesi mezunu Yönetmen Mehmet Bozdağ, “Evime ve yuvama geldim. Biraz da heyecanlıyım. Benim yolculuğum Sakarya’da başladı. Ben tarihi Sakarya’daki kıymetli hocalarımdan öğrendim. Türkiye’de yaşıyorsanız farklı milletlerin kültürlerini anlamak zorundasınız. Sakarya bana farklı coğrafyaları anlamanın ve anlamlandırmanın kapılarını açtı. Sayın Belediye Başkanımız, beni sıkıştırıyor ben de buradan cevap vereyim, Sakarya’da mutlaka bir plato kuralım.” dedi.

Onur Ödülleri Verildi

8. Sakarya Uluslararası Film Festivali’nde oyuncular Zeynep Gülmez, Reha Özcan ve Ruhi Sarı’ya; Yönetmen Derviş Zaim’e; Yapımcı Mehmet Bozdağ ve ekibine onur ödülü verildi.

Ödüller Sahiplerini Buldu

Türkiye ve 100’e yakın ülkeden lisans düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencilerinin 1000’i aşkın kısa film gönderdiği 8. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali’nde, kurmaca ve belgesel kategorilerinde incelenen 20 filmden dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Kurmaca kategorisinde birincilik ödülü, Volkan Güney Eker yönetmenliğindeki “Larva” filmine verilirken ikincilik ödülü Ayşe Akbulut ve Selvinaz Özdemir yönetmenliğindeki “Things” filmine ve üçüncülük ödülü Celal Yücel Tombul yönetmenliğindeki “Mary” filmine verildi. Belgesel kategorisinde ise birincilik ödülü Semih Sağman yönetmenliğindeki “Gulab Gul” filmine, ikincilik ödülü Razan Hassan yönetmenliğindeki “In Between Glass and Wall” filmine ve üçüncülük ödülü Fatih Ertekin yönetmenliğindeki “Yaylacı” filmine verildi. Bu yıl sıfır atık temasıyla Çevre Özel Ödülü’nü ise Engin Ökmen “Please” filmiyle aldı.

Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümünün “BİZ” adlı anlatımlı dans gösterisinin ardından tören, toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.