Yurtkur sonuçları: KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yurtkur sonuçları: KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yurtkur sayfası sonuçları üzerinden KYK burs kredi sonuçları Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından ne zaman açıklanacak? Üniversite öğrencilerinin bekleyişi ne kadar sürecek? Kredi ve Yurtlar Kurumu öncelik belgelerinin incelenmesinden sonra beklenen haberi resmi sitesinde paylaşacak.

Bu sene verilecek olan KYK burs sonuçları üzerinden üniversiteli öğrenciler tarafından bekleyiş devam etmekte.  Kurum genel olarak burslara veya kredilere dair net bir açıklama yapmıyor.


SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANIR?


Burs konusunda öncelik hakkına sahip olacak olan üniversite öğrencilerini belirleyecek olan kurum, belgeleri araştırdıktan sonra sonuçları açıklayacak. Peki ne zaman? Kurum, belgeleri 10 ila 15 gün içerisinde araştırıyor. Sonuçlar en erken 15 Kasım 2017 tarihinde açıklanabilir.


SONUÇ SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ


KURUM ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDE NE ARIYOR?


Üniversitedeki başarı durumuna, not ortalamasına. İlk defa burs alacak olan öğrenci için: Aldığı puana, Yerleştiği üniversiteye ve girdiği bölüme, ailenin ekonomik ve sosyal durumuna.


MERAK EDİLEN SORULAR VE CEVAPLAR İÇİN TIKLAYINIZKYK BURS ÜCRETLERİ 2018 NE KADAR?


Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; lisans ve önlisans bölümünde okuyan üniversite öğrencileri KYK’dan 470 TL alacak. Yüksek lisans yapanlar 940 TL, Doktora yapanlar ise 1410 TL kurum tarafından alacaklar. Son beş yılda burs ücretleri: 2014 yılında 300 TL, 2015 yılında 330 TL, 2016 yılında 400, 2017 yılında 425 ve 2018 yılında 50 TL zam gelerek 475 TL oldu.


SÜREÇ NASIL BAŞLADI?


Kredi ve Yurtlar Kurumu öncelik olarak Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin yaptığı sınav ve tercih sonuçlarını bekledi. Lisans Yerleştirme Sınavı’na dair tercih sonuçları açıklandıktan sonra kurum, KYK yurt başvuruları üzerinden işlemleri almaya başladı. Burs ve kredi başvurularını ise Dikey Geçiş Sınavı tercih sonuçları açıklandıktan belli bir süre sonra kabul etti.


Beklenen sonuçlar hemen açıklanmama sebebi olarak kurum birçok kurumdan teyit durum raporu alması. Teyit alındıktan sonra kurum burs ve kredi üzerine resmi bilgileri kendi sitesinde paylaşıyor. Üniversite öğrencileri sonuçlara göre işlemlerini gerçekleştiriyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS