"9 yaşında bir çocukla evlilik sübyancılıktır"

"9 yaşında bir çocukla evlilik sübyancılıktır"
(Fotoğraf temsilidir)

TBMM'deki 'cinsel istismar önergesi' geri çekildi ama tartışmalar bitmedi. Erken yaşta evlilik ve cinsel istismar düzenlemesi tartışmasına ilahiyat profesörleri de katıldı. İlahiyat profesörü Bayraktar Bayraklı, İslamiyet'in çocuk evliliklerine müsaade etmediğini belirtti. 'Dokuz yaşında bir çocukla evlilik hakikaten sübyancılıktır' dedi.

Bekir Bozdağ'dan cinsel istismar önergesiyle ilgili açıklama: Konu kapanmıştır


Başbakan Yıldırım açıkladı: 'Cinsel istismar önergesi' komisyona geri çekildi


Cinsel istismar önergesi Türkiye'de yankı buldu. Yasa TBMM'den çekildi. Fakat konu hakkındaki tartışmalar giderek büyüyor. İlahiyat profesörü Bayraktar Bayraklı da tartışmaya katıldı. Çocuk evliliklerine kesinlikle karşı çıkılması gerektiğini ifade etti.


Prof. Dr. Bayraklı, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Bazı hocalar tarafından yetişkin bir erkeğin dokuz yaşında bir kız çocuğuyla evlenebileceği yönünde fetvalar veriliyor. Bunun dahasını da duydum. Hatta bunun daha ilerisi söylendi, 'altı yaşında nikahlanabilir' denildi. Ben bunu da duydum. Bunun adına sübyancılık derler. Bu ahlaksızlıktır, böyle bir görüşü beyan etmek, söylemek hatta televizyonlarda söylemek çok çirkin. Bunun adı hocalık değil.


Bu Arap adetidir. Araplar'ın adeti bize fıkıh olmuş. Din adına fetva veriyor adam. Arap adeti, bakış açışı, dünyaya bakış açısı bize fıkıh oluyor.


Peygamberimiz'in hanımı Hz. Aişe için de böyle söylerler. Dokuz yaşında evlenmiş derler. Halbuki Araplar'da bir adet vardı eskiden. Kız çocuğunun buluğ çağına kadar yaşı sayılmazdı. Çünkü öldürülme ihtimali vardı. Buluğ yaşını atlayınca birden (bir yaşından) başlar. Dokuz yaşında buluğa erdiyse Hz. Aişe dokuz sene daha ekle, 18 yaşında olur. Bunu bilmiyorlar tabi. Bilmeden konuşuyorlar. Şimdi dokuz yaşında bir çocukla evlilik hakikaten sübyancılıktır.''

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS