AA: ''40 terörist öldürüldü''

AA: ''40 terörist öldürüldü''

Anadolu Ajansı, Hakkari'deki terör saldırısının ardından F-16 ve F-4 uçaklarıyla yapılan bombardımanda, Irak'ın kuzeyine kaçan teröristler etkisiz hale getirildi. 4 Eylül'den bu yana 100'den fazla PKK'lı ölü ele geçirildi.

Alınan bilgiye göre, Dağlıca bölgesine yapılan saldırının ardından Türk Hava Kuvvetlerine ait 35 F-16 ve 18 F-4 savaş uçağı Irak'ın kuzeyine kaçan terörist grubun intikal halindeki kolları üzerine ve Irak'ın kuzeyinde bulunan Kandil, Hakkurk, Avaşin, Metina, Basyan, Gare ve Zap kamplarındaki hedeflere gece 23.00 ile 05.00 saatleri arasında yoğun hava bombardımanı düzenledi.


Kamplarda tespit edilen 20 hedefe 130 mühimmat atıldı. İntikal halinde Türkiye'den kaçan 20-25 kişilik iki grup da ateş altına alındı. İlk belirlemelere göre, 35-40 teröristin etkisiz hale getirildiği öğrenildi. Hedefler tam isabetle vurularak tamamen imha edilirken, kamplarda da çok sayıda terörist etkisiz hale getirildiği kaydedildi.


CNN Türk'ün edindiği bilgilere göre, Dağlıca operasyonu olduğunda bölgeye havadan 8 jandarma özel harekat timi, 2 özel kuvvet taburu gönderildi. Önce jandarma özel harekat timi sonra özel kuvvetler indi. Ardından operasyon başladı. Dün gece 2 PKK'lı grubun Kuzey Irak'a kaçtıkları tespit edildi. Bunun üzerine özel kuvvetlerden bir tabur kalarak güvenlik sağladı. Diğer tabur, yaklaşık 40 kişi sıcak takip yaptı. Lazerler gruplar işaretlendi. İki PKK'lı grup hava harekatı ile etkisiz hale getirildi.


Hava kuvvetleri PKK'lı grupların ardından diğer hedefleri de vurdu.


4- 6 Eylül arası operasyonlarda 38 PKK'lı etkisiz hale getirildi. Dağlıca'da 27, diğer operasyonlarda 60 PKK'lı öldürüldü. Toplamda 4 Eylül'den bu yana 100'den fazla PKK'lı ölü ele geçirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS