AB ilişkileri ve enerji

AB ilişkileri ve enerji

Türkiye ikinci sondaj gemisini de Doğu Akdeniz’e gönderdi. AB ile de enerji tartışmaları da sürüyor. Türkiye’ye, AB ülkelerinden Doğu Akdeniz tepkisi gelse de Türkiye, Avrupa ülkelerinin arz güvenliği için önemli bir ülke. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Milliyet'ten Abdullah Karakuş'a bölgedeki boru hattı çalışmalarını ve AB ile ilişkilerini anlattı.


Dönmez, “Rusya’yla ortak gaz boru hattı çalışmalarında ne noktadayız? Avrupa’ya da gidecek bu hat” sorusu üzerine “Türk Akım’ın biri Türkiye’de sonlanan iki hattı var. Eskiden batıdan aldığımız doğalgazı bu hat üzerinden alacağız. Yaklaşık taşıma kapasitesi 16 milyar metreküp. İkinci hat da Türkiye toprakları üzerinden Avrupa’ya geçecek o da büyük bir olasılıkla Bulgaristan üzerinden, Balkanlar üzerinden Orta Avrupa’ya gidecek gibi görünüyor. Bunlar aslında şunu gösteriyor: Türkiye sadece kendi arz güvenliğini değil, başta Güneydoğu Avrupa olmak üzere Avrupa’nın da arz güvenliğinin temininde önemli bir çözüm ortağı pozisyonunu devam ettiriyor. Bu sadece Türk Akım ile değil TANAP’la da gündemdeydi. TANAP bu yıl sonu itibariyle Yunanistan sınırına kadar doğalgazı ulaştırmış olacak. Yunanistan, Arnavutluk üzerinden İtalya’da sonlanacak önemli bir diğer proje” dedi.


“Bunlar ile AB ilişkileri nasıl etkileyecek?” sorusunu ise Dönmez şöyle yanıtladı:


“Bu projelere Avrupa Birliği de pozitif bakıyor. Zaman zaman biz kendileriyle görüşüyoruz. Çünkü onlar da hem kaynak çeşitliliğini, hem de güzergâh çeşitliliğinin Avrupa’nın arz güvenliği açısından önemli olduğunu düşünüyorlar. Avrupa büyük oranda Rusya doğalgazına bağlı gibi gözükse de kısa vadede bu bağımlılığı azaltma imkânı yok, öyle gösteriyor. Kendi kaynaklarından belli bir miktar üretimi var. Ayrıca Afrika’dan doğalgaz getiriyor. Şimdi LNG terminalleri suretiyle de belki daha uzak bölgelerden doğalgaz tedarik ederek, kaynak çeşitliliğini de sağlamış olacak diye düşünüyorum.”


 


ATAK 2’de 1000 mühendis çalışacak


Yüksek silah taşıma kapasitesi olacak olan ATAK 2 helikopteri için 1000 mühendis çalışacak.  ATAK 2 helikopteri 1 dakika da 500 mermi atacak.


1200 kilo mühimmat taşıma kapasitesinde olacak olan ATAK 2’in atacağı roket ve füzelerde şunlar:


30 mm top sistemi


Güdümsüz roket


Güdümlü roket


Hava yer füzesi


Hava hava füzesi


Serbest dönüşümlü mühimmat


Radar güdümlü füze


Lazer silahı 


Karadeniz, Karadeniz...


Yeşil ve mavi denince Karadeniz akla gelir.


Yaylalara çıkınca Karadeniz’de muhteşem bir manzara.


Ancak karşınıza yaylalarda çarpık ve kaçak yapılaşma çıkar.


Dere yataklarında 5 katlı binaları görürsünüz.


Sel olduğu zamanda bu binalarla ilgili acı haberler her sene geliyor.


Karadeniz’in artık kendine çeki düzen vermesi lazım...


Unutmayacağız, unutturmayacağız


15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 3 yıl geçti.


Bu sene de tüm yurtta anma etkinlikleri Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın koordinasyonunda yürütülecek.


Şehitler yâd edilecek, gazilere minnet ve şükranlar sunulacak.


O geceki DEMOKRASİ DESTANI unutulmayacak.


UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ...

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS