ABD açıkladı: "Türkiye çok yakında vuracak"

ABD açıkladı: "Türkiye çok yakında vuracak"

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Davis, Türk uçaklarının DAEŞ’e karşı mücadelede hava saldırılarına çok yakında katılacağını söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jeff Davis, Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında, ABD ile Türkiye arasında IŞİD’e karşı verilen mücadelede varılan anlaşmaya ilişkin soruları yanıtladı.


IŞİD 'arındırılmış bölgede' 5 kasabayı ele geçirdi


Savaş uçakları IŞİD'i bombalıyor


ABD: '57 IŞİD hedefi vuruldu'


Pentagon: 'Türkiye en kısa zamanda koalisyona desteğe hazır olacak'


Çavuşoğlu: 'ABD Türkiye'yi yalanlıyormuş gibi yanlış bilgiler yaymak doğru değil'


 


İmzaların atılmasının ardından Türk uçaklarının hava saldırılarına ne zaman katılacağına yönelik soruya Davis, “Çok kısa zamanda, herhangi bir gün veya saat vermiyorum ama çok yakında” yanıtını verdi.


Davis, Türkiye’nin koalisyonun hava saldırılarına dahil olmasının daha fazla hedefleri vurabilmelerine, daha fazla uçuşlar yapabilmelerine imkan sağlayacağının altını çizdi.


Hava saldırılarında sadece Suriye ve Irak’taki IŞİD noktalarının hedef alınacağını ve Türkiye’nin de bunun bir parçası olmayı kabul ettiğini vurgulayan Davis, Türkiye’nin PKK’ya yönelik hava saldırılarında ise havada uçuşların çakışmasını önlemek için kendilerini önceden haberdar ettiklerini kaydetti.


Davis, PKK’nın terör örgütü olduğunu ve Türkiye’nin de kendilerini savunma hakkı bulunduğunu tekrarladı.


IŞİD hedeflerine yeni hava saldırısı


Öte yandan A koalisyon güçlerinin, terör örgütü IŞİD ile mücadele kapsamında Suriye ve Irak'ta hava saldırıları düzenlediği bildirildi.


Doğal Kararlılık Operasyonları Birleşik Ortak Görev Gücü'nden yapılan açıklamaya göre, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerince dün Suriye'de belirlenen terör örgütü IŞİD hedeflerine savaş uçaklarıyla 4 hava saldırısı gerçekleştirildi. Al Hawl yakınlarında 3 saldırı yapılırken, diğer saldırı Kobani civarında düzenlendi.


Saldırılarda IŞİD’in taktiksel üniteleri ve muharebe pozisyonları hedef alındı.


Açıklamada ayrıca, Irak'taki hedeflere de 21 hava saldırısı yapıldığı belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS