ABD, Fransa'nın son 3 başkanını da dinlemiş

ABD, Fransa'nın son 3 başkanını da dinlemiş

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) bundan önce Almanya Başbakanı Angela Merkel de dahil birçok lideri dinlediği ortaya çıkmıştı. Yayınladığı gizli belgelerle uluslararası diplomaside krize yol açan Wikileaks, ABD istihbaratının son üç Fransa Cumhurbaşkanını da dinlediğini ortaya koydu. Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy ve mevcut cumhurbaşkanı Francoise Hollande'a ait raporlarda Yunanistan krizi, AB liderleriyle görüşmeler, Filistin meselesi gibi bir çok bilgi yer alıyor. Fransız Cumhurbaşkanı Hollande, skandalın ortaya çıkmasının ardından Milli Güvenlik Konseyi'ni olağanüstü toplama kararı aldı.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Fransız Cumhurbaşkanlarını 2006-2012 yılları arasında dinlediği ortaya çıktı.


Wikileaks'in internet sitesinde yayımladığı, detayları Fransız Liberation gazetesi ve haber sitesi Mediapart ile paylaşılan "Elysee Casusluğu" isimli raporda, NSA'nın Fransa Cumhurbaşkanları Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy ve François Hollande'ı dinlediği belirtildi.


VIP dinlemeye jet soruşturma


Raporda, NSA'nın sadece cumhurbaşkanlarını değil üst düzey devlet memurları, diplomatlar ve bakanları da dinlediği, dinleme yapılanlar arasında Hollande'ınki de dahil Elysee'deki birçok görevlinin cep telefonu numaralarının yer aldığı kaydedildi.


Wikileaks tarafından ele geçirilen raporla, Yunanistan krizi, AB liderleriyle görüşmeler, Fransa-Almanya ilişkileri, Filistin meselesi ve Fransa-ABD arasında daha önce gündeme gelen casusluk olayları gibi hem Fransa'yı hem de uluslararası toplumu yakından ilgilendiren konuların dinlemeye alındığı ortaya çıktı.


Aynı anda kaç kişi dinlenebiliyor?


Hollande'ın Euro Bölgesi'ne dair gizli görüşmeler yaptığı, Fransız Cumhurbaşkanı'nın bu görüşmeler sırasında oldukça stresli ve gergin olduğunun gözlendiği de rapora yansıyan ifadeler arasında yer aldı.


O CIA ajanı Almanya'yı terk etti


Liberation gazetesi, ABD'nin Paris Büyükelçiliği'nin en üst katında bir dinleme merkezi kurulduğunu iddia ederek, Elysee Sarayı, İçişleri, Dışişleri, Savunma, Adalet Bakanlıkları ve Fransa Ulusal Meclisi'ne çok yakın mesafede bulunan ABD Büyükelçiliği'nin özel bir iletişim ağı üzerinden etraftaki kurumları dinlediğini öne sürdü.


İngiltere'nin telekulak skandalı davası sonuçlandı


Wikileaks'in kurucusu Julian Assange ise rapora ilişkin Wikileaks'in internet sitesinden yaptığı açıklamada, "Fransa halkının, kendi seçtikleri hükümetlerinin müttefiki tarafından dinlendiğini bilmeye ihtiyacı var. Yaptığımız işten gurur duyuyoruz" ifadelerini kullandı.


ABD'de telekulak skandalı...


Geçtiğimiz ay da NSA'nın Almanya Federal Haber Alma Servisi'yle (BND) işbirliği yaparak Avrupa'daki bazı ülkelere yönelik casusluk faaliyeti yürüttüğü iddia edilmişti.


Hollande, Milli Güvenlik Kurulu'nu olağanüstü topladı


Skandalın ortaya çıkmasının ardından Cumhurbaşkanı Hollande, Milli Güvenlik Konseyi'ni sabah saatlerinde acilen olağanüstü topladı. Elysee Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamada da "olayın kabul edilemez olduğu, Fransa'nın güvenliğini ve çıkarlarını tehdit edecek herhangi bir faaliyete izin verilmeyeceği" kaydedildi. Hükümet Sözcüsü Stephane Le Foll da "Terörle mücadele ederken bir ülkenin, stratejik tercihlerde birlikte hareket ettiği müttefiklerini dinlemesini anlamakta güçlük çekiyoruz" ifadelerini kullandı.


Diğer taraftan, Fransa Senatosu Dış İlişkiler ve Savunma Komisyonu Başkanı Jean-Pierre Raffarin yaptığı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın ilerleyen saatlerde ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüşebileceğini söyledi.


ABD Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı


Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, ABD'nin Paris Büyükelçisi Jean Hartley'i, ABD'nin Fransa Cumhurbaşkanlarını dinlediğinin ortaya çıkması üzerine bilgi almak için bakanlığa çağırdı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Hartley ile yapılacak görüşmede, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Fransa'daki dinleme faaliyetleri hakkında basında yer alan iddiaların ele alınacağı bildirildi. AA muhabirinin ulaştığı ABD'nin Paris Büyükelçiliği'nden bir yetkili ise iddialarla ilgili hiçbir yorum yapamayacaklarını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS