hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD Genelkurmay Başkanı, Başbakan Davutoğlu ile görüştü

  ABD Genelkurmay Başkanı, Başbakan Davutoğlu ile görüştü
  expand
  KAYNAKAA

  Suriye savaşı, IŞİD'le mücadele, Başika kampı nedeniyle Irak'la yaşanan kriz ve son olarak da İran-Suudi Arabistan gerginliği gündemdeyken ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Ankara'ya geldi. Dunford, Başbakan Davutoğlu ile 1,5 saat basına kapalı görüştü. Görüşmede Genelkurmay Başkanı, Dışişleri ve MİT Müsteşarları da hazır bulundu. Dunford'un Çankaya Köşkü'nden önceki durağı ise Genelkurmay karargahıydı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Konuk komutan için Genelkurmay Başkanlığı Karargahında tören düzenlendi. Anıtkabir ziyaretinin ardından karargaha gelen Orgeneral Dunford'u, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar karşıladı.

  Akar ve Dunford'un tören alanındaki yerlerini almalarının ardından iki ülke milli marşları çalındı. Konuk komutanın tören kıtasını "Merhaba asker" diyerek selamlamasının ardından Orgeneral Akar ve Dunford karargaha geçti.

  ABD Genelkurmay Başkanı, Başbakan Davutoğlu ile görüştü

  Başbakan Davutoğlu ile 1,5 saat görüştü

  Başkentte dünkü programı sır gibi saklanan ABD'li komutan, mevkidaşı Hulusi Akar'dan sonra da Başbakan Davutoğlu ile görüştü.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford'u Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü. Görüşmeye, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu da katıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile de görüşmesi planlanan Dunford, İncirlik Üssü'nü de ziyaret edecek.

  Amerikalı komutanın temaslarında Suriye ve Irak'taki gelişmeler ile IŞİD'le mücadelenin yanısıra İran-Suudi Arabistan gerginliği nedeniyle Ortadoğu'da oluşan kritik ortamın ele alınması bekleniyor. Türkiye'nin başta Başika kampı olmak üzere Irak'taki askeri varlığı nedeniyle Ankara-Bağdat arasında krize neden olan gelişmeler ve Suriye'de Türkiye'nin hassasiyet gösterdiği sınırdaki Azez-Cerablus hattında IŞİD'e yönelik taarruzlarda PYD'nin silahlı gücü YPG'nin Fırat'ın batısına geçme girişimleri de konuşulacak konular arasında.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow