ABD son dakika haberleri: George Floyd protestoları devam ediyor!

ABD son dakika haberleri: George Floyd protestoları devam ediyor!

Amerika’da George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından devam eden protestolar 13. gününde de devam etti. Binlerce protestocu diğer günlerde olduğu gibi geçtiğimiz akşam yapılan protestolarda da Trump yönetimi ve polise karşı öfke vardı. İşte, George Floyd protestolarıyla ilgili yaşanan son gelişmeler ve ABD son dakika haberleri…

ABD son dakika haberleri George Floyd protestolarının 13. gününde de en çok merak edilip araştırılanlar arasında yer alıyor. Protestolar ise ilk sonucunu verdi. ABD'de siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybettiği Minneapolis kentindeki polis departmanı tasfiye edilecek. Peki, ABD’de bugün neler yaşandı? İşte, ABD son dakika haberleri…

POLİS MERKEZİ KAPATILIYOR!

ABD medyasında yer alan haberlere göre, Minneapolis Kent Konseyi, polis şiddetine karşı tepkiler ve devam eden protestoların ardından polis departmanının kapatılacağını açıkladı. Minneapolis Kent Konseyi Başkanı Lisa Bender ise "Kentimiz, Minneapolis Polis Departmanı ile olan toksik ilişkisini sona erdirmeyi planlıyor.'' dedi.

Bender, polis departmanının kapatılarak yerine kamu güvenliğini sağlayacak yeni bir sistem oluşturulacağını söyledi. Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey, polis departmanının tasfiyesine sıcak bakmıyor ve reform öneriyor ancak Minneapolis Kent Konseyindeki çoğunluğun kararını veto edemiyor.

“SİSTEMATİK IRKÇILIK” TARTIŞMASI

ABD Adalet Bakanı William Barr, ''ABD'de ırkçılık var ama kolluk güçlerinde sistematik ırkçılık olduğunu düşünmüyorum.'' dedi. Barr, CBS televizyonuna, siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti sonucu ölmesi ve ülke geneline yayılan protestolar hakkında açıklamada bulundu. Siyahi Amerikalıların ülkenin tarihi göz önünde bulundurulduğunda neden polislere güvenmediğini anladığını söyleyen Barr, ''Tarihimizde birçok kurumumuz bariz ırkçıydı.'' dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS