ABD ve Rusya'dan YPG'ye "Geri çekil" çağrısı: İşte karada ilk hedef!

ABD ve Rusya'dan YPG'ye "Geri çekil" çağrısı: İşte karada ilk hedef!

ABD ve Rusya'dan YPG'ye "Geri çekil" çağrısı: İşte karada ilk hedef!

TSK’nın kara harekatında ilk hedeflerin Ayn el Arap, Münbiç ve Tel Rıfat olması bekleniyor. ABD ve Rusya da Türkiye’nin talebini kabul ettirmek için terör örgütü PYD/YPG’ye M4 Karayolu’nun güneyine çekilmeleri için baskıyı arttırdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türkiye’nin güney sınırı boyunca Suriye’nin kuzeydoğusunda batıdan doğuya uzanan alanda 30 kilometre derinlikte bir “Güvenlik Kuşağı” oluşturmaya yönelik planını hayata geçirmek için hazırlıklarını sürdürürken ilk hedefin Ayn el Arap (Kobani) ile Fırat’ın batısındaki Münbiç ve Tel Rıfat olması bekleniyor.

TSK’nın kara harekâtındaki kararlılığını dikkate alan ABD ve Rusya da Türkiye’nin talebini kabul ettirmek için terör örgütü PYD/YPG’ye sınır hattından 30 kilometre geri çekilmesi konusunda baskıyı arttırdı.

TSK’nın, Suriye’de terör örgütü PYD/YPG’ye yönelik operasyonları bölgeye yayılırken özellikle Ayn el Arap ve çevresinde etkili oluyor. Suriye Milli Ordusu (SMO) ise Tel Rıfat bölgesinde sızma eylemleri ile örgüte zayiat verdiriyor. TSK da olası harekât bölgelerine yönelik sevkiyat için hazırlıklarını devam ettiriyor. Kara harekatında sınır hattında yer alan Ayn el Arab’ın yanı sıra Fırat’ın batısındaki Münbiç ve Tel Rıfat’ın hedef alınması bekleniyor. Terör örgütünün Afrin ve çevresi ile Azez bölgesine yönelik saldırılarına son vermek için stratejik önemdeki Tel Rıfat’ın öncelikli hedef olarak ele alındığı, bu kapsamda bölgedeki Rus askeri uzmanlarla konunun istişare edildiği ileri sürüldü.

KAMIŞLI'DA GÖRÜŞTÜLER

TSK’nın hazırlığı sürerken Rusya ile ABD’nin Suriye’deki siyasi ve askeri uzmanlarının, harekâtı önlemeye yönelik girişimlerini arttırması da dikkat çekiyor. Türkiye’nin bölgede 30 kilometre derinlikte bir alanda “Güvenli Bölge” oluşturulması talebini uygulayarak harekâtın önüne geçmek için örgütün üst düzey kadrosu ile Kamışlı’da görüşmeler yapıldı. Bölgedeki kaynaklara göre Rusya, PYD’ye, Türkiye’nin harekâttan vazgeçmesi için yeni bir teklif sundu. Rusya, PYD’den Türkiye sınır hattındaki tüm askeri varlığını Türkiye-Rusya ve ABD arasında daha önce yapılan anlaşma kapsamında M-4 Karayolu çizgisine çekmesi ve tüm bölgeyi rejime bırakmasını istedi. Örgütün teklifi kabul etmesi halinde terk edilecek bölgeye rejim askerinin yanı sıra Rus askerleri konuşlanacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD TEKLİFİ İDDİASI

Rusya, planını kabul ettirmek için baskıyı artırırken, ABD’nin de örgüte benzer bir teklif götürdüğü ileri sürüldü. Örgütten 30 kilometrelik derinlikteki bölgeyi boşaltmasını isteyen ABD yönetimi, bu bölgeye ABD askerlerinin konuşlanmasını talep etti. Plana Ankara’nın mesafeli yaklaştığı ve olumsuz baktığı öğrenildi.
ABD’nin bölgeye askeri takviyesi sürüyor. Haseki kırsalına asker ve silah takviyesi yapıldı. Irak’ın El Velid Sınır Kapısı’ndan geçerek Suriye’ye giren silah ve zırhlı araç yüklü yaklaşık 100 TIR, Tel Bedir bölgesindeki ABD üslerine konuşlandırıldı. Son bir ayda ABD bölgeye Irak üzerinden altı kez sevkiyat gerçekleştirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"BU KİLİDİ KAPATMAKTA KARARLIYIZ"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe Kilit operasyonunun yönetildiği Yüksekova’daki 3. Piyade Tümen Komutanlığı’na gitti. Terörle mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan Akar, şunları söyledi: “Gerek Irak’ın kuzeyi gerekse Suriye’nin kuzeyindeki tüm operasyonlarda tek hedefimizin teröristler olduğunu söylüyoruz. Biz ülkemizin, hudutlarımızın güvenliğini sağlamak için çalışıyoruz. Terör belasından sadece biz değil dost ve kardeş komşu ülkeler de kurtulmuş olacak. Bu kilidi kapatmakta kararlıyız.” Akar, Irak’ın kuzeyindeki Zap bölgesine Mehmetçiğe yönelik hain saldırının hesabının sorulduğunu, 13 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.