ABD'den Balbay açıklaması

ABD'den Balbay açıklaması

ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki, 5 yıla yakın tutuklu kaldıktan sonra, pazartesi günü özgürlüğüne kavuşan gazeteci ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay hakkında verilen kararda memnuniyet duyduklarını söyledi.

Günlük basın toplantısı sırasında kendisine yöneltilen, 'Bir Türk gazeteci 4.5 yılı aşan tutukluluğun ardından, Anayasa Mahkemesi Kararı ile serbest bırakıldı. Buna ilişkin söyleyeceğiniz bir şey var mı' sorusunu, 'Mustafa Balbay'ı mı diyorsun' diyerek önce konuyu çok yakından izledikleri izlenimini verdi.

Ardından Balbay'ın serbest bırakılması ve yemin ederek TBMM'deki resmi görevine başlamasının kendilerini sevindirdiğini belirten Psaki, 'Yargılama süreleri konusundaki endişelerimizi Türk Hükümeti'ne kesinlikle düzenli olarak iletiyoruz. Medya özgürlüğü, ifade özgürlüğünde de ihtiyaç oldukça dile getiririz' dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki hala hapiste bulunan beşi BDP'li, biri MHP'li altı milletvekilinin de serbest bırakılmaları gerektiği tartışmalarına yönelik soruya verdiği yanıtta da, öteki kişisel durumlar ile ilgili özel bir açıklamam yok. Altı milletvekilinin koşullarına ilişkin, çok ileri gidip konuşmam doğru olmayacağından, konuşmak istemem.

Tüm ayrıntıları bilmiyorum. Ama bildiğiniz gibi, yıllık İnsan Hakları Raporu'nda da olmak üzere, yargılama süreleri konusundaki endişelerimizi Türk Hükümeti'ne kesinlikle düzenli olarak iletiyoruz. Medya özgürlüğü, ifade özgürlüğünde de gerek duydukça dile getiririz. Bunlar, dile getirmekten kesinlikle memnun olacağımız konular' dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS